Recenze: Knihy pro dospělé

Vábivé ticho ohlušující štít smrti a snů

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hory
„Když se rozmáchl a já viděl, že se cepín pevně zaklesl, ozvalo se hrabání spolu s rachotem padajícího ledu a jeho levá noha vystřelila do prostoru. Trhl jsem sebou a vzápětí strnul. Tat se odlepil od stěny, jako když se otevřou dveře. Plandal na skále a sveřepe se držel levého cepínu, který právě zaklesl. Pak se začal levou rukou velmi pomalu přitahovat vzhůru. Jeho levá bota sklouzla zpátky, zahrabala o skálu a nalezla stup v další vrstvě volně přilnutého ledu, kde se udržela.“

 

Mnoho podobných okamžiků najdeme v knihách Joea Simpsona, Angličana, který se narodil v Kuala Lumpur v době, kdy zde jeho otec působil jako příslušník britské armády. Na Edinburské univerzitě vystudoval angličtinu a filozofii, ale hned po promoci se rozhodl věnovat všechen svůj čas alpinismu.

obal knihyO své vášní – lezení – začal také psát. Celosvětové jméno mu získal bestseller Setkání se smrtí (Touching the Void). V současné době nám vydavatelství Jota přináší jeho román nazvaný Vábivé ticho, s podtitulem Štít smrti a snů (The Beckoning Silence), ve kterém se opět vrací k aktivitě, kterou zná a miluje celou svou duší. K lezení.

Kniha se skládá z dvou set osmdesáti stránek, které ocení nejen lezci, ale i lidé, kteří o skalách a horách nikdy neslyšeli a z lezením nemají žádné zkušenosti. Autor se drží reality a neservíruje čtenářům další dobrodružný brak plný nadlidských hrdinů. Někdo, kdo se těší na anglickou verzi Cliffhangera, bude určitě zklamán. Avšak ti, kteří chtějí skutečně poznat, co obnáší milovat hory, si knihu ihned oblíbí.

Na její stránkách si můžeme přečíst o tom, co lezec cítí, když se krok za krokem pomalu sune k vrcholu. O fyzické, ale hlavně i psychické námaze, kterou ho stojí každý výstup. Každý metr vyčerpání zažijeme s nimi. Ale zároveň zažijeme radost, volnost a pocit smysluplnosti života, který všechny pohltí během lezení.

Dozvíme se o osudech horolezců, o kterých častokrát rozhoduje jenom náhoda, několik metrů či pár stupňů Celsia.

V knize se střídají mrazivé momenty, které zažívají více či méně stateční lidé v ledovcích hor, ale také úvahy o tom, zda tohle riskování stojí za to. Má to nějaký hlubší smysl? Význam, který jen ostatní nevidí? Dává to odvážlivcům hazardujícím se svým zdravím něco na oplátku? Nebo se jen pár šílenců snaží o nemožné, nedosažitelné, nepřežitelné. Odpovědi na tyto otázky dostaneme od člověka, který toho o lezení, riskování a nebezpečí sám ví možná víc, než by si přál. Některé z myšlenek jsou věnovány také paraglidingu. Sportu, který podobně jako hory přináší svobodu, ale i nebezpečí. Radost i námahu.

Kniha vás okamžitě vtáhne do děje. Přesvědčivým způsobem vás strhne a nenechá vás oddechnout si, dokud neprožijete všechna dobrodružství spolu s autorem. Děj je protkán úvahami o mnoha skutečných hrdinech a jejich počínání nejen ve skalách, také hodnocením bezohledných lezců, kteří kvůli dosažení vrcholu zahodí lidskost za hlavu a ženou se bez toho, aniž by i na sekundu pomysleli na jiné, přičemž se řídí slovy jednoho z japonských horolezců, který řekl, že ve výšce nad osm tisíc metrů nemá morálka místo.

S tím však Joe Simpson nesouhlasí a je to vidět i na stránkách jeho knihy, kde se snaží ukázat, že ti nejlepší byli nejen dobrými lezci, ale i výtečnými lidmi. A možná že právě to z nich udělalo legendy.

Musím říct, že Vábivé ticho získalo po přečtení  osobitou pozici v mé knihovně a doufám, že brzy k němu přibudou další knihy od tohoto autora, které plánuji přečíst.


Knihu Vábivé ticho vydalo nakladatelství Jota.

Čtěte také:

Joe Simpson


Aktuality

 • Prosincová Pevnost ve znamení Star Wars

  Opět nastal ten správný čas a na pultech trafik se objevil další díl fantasy a sci-fi časopisu Pevnost. Venku už se značně ochladilo, proto si ho vezměte k hořícímu krbu a při jeho čtení se trošku zahřejte. I když některá jeho témata jsou lehce mrazivá. Na co se můžete těšit?

  Číst dál...  
 • Zvláštní literární večer Michela Fabera

  Nakladatelství KNIHA ZLIN ve spolupráci s literární agenturou ULITA připravilo u příležitosti návštěvy Michela Fabera v Praze literární večer spojený se křtem jeho nejnovějšího díla –  Knihy zvláštních nových věcí. Předpokládám, že autora není potřeba příliš představovat, asi stačí zmínit, že mu v roce 2014 vyšel v České republice monumentální román Kvítek karmínový a bílý, zachycující viktoriánskou Anglii v příběhu chytré londýnské prostitutky Sugar. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Dospělost je mýtus

  Ode dneška soutěžíme o knihu Dospělost je mýtus z nakladatelství CooBoo. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení