Recenze: Knihy pro dospělé

Zoufalý boj dítěte o přežití

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
divka 100x100
Takto zní podtitul autobiografie Judy Westwater. Tentokrát to není nějaká známá hvězda, ale „obyčejná“ žena, která v dětství prožila peklo na zemi. Knižní titul Nikdo tě nemá rád vyšel letos v nakladatelství Alpress a jeho autorka Judy Westwater v něm podává prostým a přímým způsobem své osobní svědectví o životě malého dítěte na ulici.

 

Judith Richardsonová se narodila těsně po skončení druhé světové války 16. května 1945 jako poslední ze tří holčiček. Její nejstarší sestra Mary se o obě své mladší sestry starala krátce po Judithině narození, když jejich matka jednoho dne odešla za svým milencem Paddym, a otec poté, co si uvědomil, že s nimi zůstal sám, odešel taky. Jen štěstím holčičky přežily společně několik týdnů kruté zimy. Tohle byl pouhý začátek mnoha dalších krutých ran, které jí život uštědřil. Život strávený se svým otcem a macechou Fredou, který se spíš více podobal životu otroka namísto života malého dítěte. Malá Judith tak poznává od mala jen nadávky, ponižování, bití a hlad. K těmto už tak otřesným zkušenostem se později přidává i další, a to znásilnění. Judy to však nikdy nevzdala. Po zklamání ze setkání se svou matkou a sestrami, které jí dají jasně najevo, že o ní nemají žádný zájem, se rozhodne odejít někam, kde by se mohla cítit jako doma, do cirkusu. Tam, jak se dovídáme z informací o autorce na obalu knížky, stráví spokojeně a úspěšně svých dalších 20 let.

nikdo te nema rad obalCo říct po přečtení takové knížky... Ze začátku čtenář dostane dojem, že jde o nějaký neskutečný příběh na bázi dojemných holywoodských filmů, které chtějí jen hrát na city svým čtenářům, protože se přece nic takového nemůže stát a natož jednomu malému dítěti. Už výběr titulu Nikdo tě nemá rád připomíná všechny ty rádoby srdceryvné příběhy, které se snaží nalákat co největší počet čtenářů. Kdo se někdy necítil sám, opuštěn a nepochopen v tomto tak cizím světě? A koho lepšího vybrat pro takový typ příběhu jako hlavního hrdinu než dítě s jeho nevinnou duší? Když si však člověk uvědomí, že jde o skutečné svědectví jedné ženy, lehce pomine často frázovité výpovědi a nijak zvlášť propracovaný styl, protože v tomto případě autorce nejde o nějakou uměleckou hodnotu.

Právě svou přímostí a určitou jednoduchostí se dokáže autorka Judy Westwater ještě více dotknout každého svého čtenáře. Svým upřímným svědectvím se snaží upozornit na krutou skutečnost opuštěných dětí, které musí vyrůstat na ulici. Skutečnost často opomíjenou, ale bohužel i přes nemalý rozdíl mnoha let stále přítomnou pro mnoho dalších dětí na světě. Snad i proto se autorka rozhodla jednou těmto dětem pomoci, a to nejenom svým svědectvím. Založila také nadaci Pegasus Children’s Trust a snaží se pomoci dětem, které se nacházejí ve stejně zoufalé situaci jako kdysi i ona sama.

Ukázka:

„Když jsem den nato ležela na svém lehátku, měla jsem pocit, jako by se ta páchnoucí díra, která se stala mou vězeňskou celou, kolem mě stahovala. Neslyšela jsem vůbec nic, kromě prázdných stěn jsem se neměla nač dívat a zavřené okénko působilo ještě strašněji už jen tím, že tam bylo. Raději bych viděla prázdnou zeď než náznak okna s výhledem ven. I ta trocha vzduchu, který jsem dýchala, mi připadala čím dál řidší a chlorovaná voda ve džbánku chutnala příšerně.
Opravdu jsem si myslela, že se asi zblázním.“

Knihu Nikdo tě nemá rád vydalo nakladatelství Alpress.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení