Recenze: Knihy pro dospělé

Život není jen špinavým popelníkem aneb James Frey vypráví

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
abstrakce 100x100

Miliony malých střípků. Bestseller nejen žebříčku New York Times na severním kontinentě za Atlantikem katapultoval Jamese Freye mezi oblíbené autory. Aby neupadl v zapomnění, o dva roky později, konkrétněji roku 2005, se na knižních pultech objevuje druhý spisovatelův počin – Můj přítel Leonard. Český čtenář se s „Leonardem“ mohl poprvé seznámit v poměrně nedávné době a to díky Michalovi Ulvrovi, jenž se chopil překladu.Dnes čtyřicetiletý autor měl divoké mládí poznamenané braním drog, těžkým alkoholismem a několika prohřešky proti zákonu, za což putoval do věznice. Přestože mnoho takovýchto lidí se za svou minulost stydí, James Frey k nim rozhodně nepatří. Svou otevřeností si získal dobré jméno a celosvětovou přízeň.

muj pritel leonard obalListy papíru „uvězněné“ v pevné vazbě jsou rozděleny do pěti částí, z nichž první se nazývá počátky, další tři jsou pojmenované po městech, ve kterých James Frey postupně žil, a ta zcela poslední je jednoduše označena jako konec. Možná vás zarazilo, že slova „počátky“ a „konec“ nezačínají velkými písmeny. Ne, opravdu jsem češtinářsky nepochybila, i když jde o názvy ucelených kapitol. Jde zcela o autorův záměr poukazující na neobyčejný styl, v němž je knížka psána. Ale o tom až později…

Příběh je spisovatelovou autobiografií, jak již naznačují předchozí řádky. Jsme zavedeni do věznice, kde si James Frey odpykává příslušná léta za své hříchy spáchané na společnosti. Odpočítává poslední dny do svého propuštění a plánuje, kam povede své první kroky. Ze všeho, co jej vábí nejvíce, je náruč jeho přítelkyně Lilly, s níž se seznámil v odvykací léčebně a kterou hluboce miluje. Osud je však nemilosrdný a James nemá šanci se s dívkou setkat, neboť ta po smrti své babičky zakončuje život oběšením. Co si mladík počne s vlastním bytím, ponejprv netuší, ale poté si uvědomí, že je tu Leonard. Postarší chlapík překypující energií a láskou vůči Jamesovi, jehož považuje za syna a s kterým se seznámil v téže odvykací léčebně jako autor s Lilly. Leonard je bezpochyby největší Jamesovou oporou, která ho nenechá padnout na kolena a která je důležitým milníkem jeho života. Nezdráhá se příteli opakovat své názory a pohledy na dané situace, ačkoliv nejsou přijímány zrovna dvakrát nadšeně. Celé vyprávění je sledem událostí, které jsou pro Jamese Freye nezapomenutelné a které mají konkrétní cíl…

Neobvyklý styl úpravy knihy, o němž jsem se zmínila ve druhém odstavci, čtenáře dozajista překvapí. Přímá řeč postrádá uvozovky, což mě zpočátku mátlo, ale po pár stránkách jsem se mezi slovy pronesenými zúčastněnými osobami cítila jako ryba ve vodě. Není používán spisovný jazyk, čímž je dokreslena atmosféra běžných hovorů mezi lidmi, a nachází se zde neustálé opakování. Nesmím také opomenout vulgarismy, které se v titulu vyskytují v přiměřeném množství. Pokud jste ovšem pedantské povahy, jež se „nepatřičným slovům“ úzkostlivě vyhýbá, radím vám dílo odložit. Ačkoliv může tento způsob psaní působit krkolomně až nepřehledně, opak je pravdou. Sám autor říká (a já s ním na sto procent souhlasím): „Čte se jinak než cokoliv jiného, vypadá jinak než cokoliv jiného, používá vlastní gramatiku a unikátním způsobem používá opakování. To všechno je záměrná práce s emocemi čtenáře a způsob, jakým dát najevo své myšlenky a pocity. S bezcennými omezeními by to bylo daleko těžší.“ (Viz stránky nakladatelství Columbus.)

Pokud se mi stále nepovedlo vás nalákat, nechte své oči přečíst malou ukázku z knihy, neboť ta odhaluje téměř všechny stylistické a poutavé prvky…


Kde je Lilly?
Pojďme raději do mé kanceláře.
Já chci nejdřív vidět Lilly, Tome.
Prosím vás, Jamesi.
Já s váma  do žádný kanceláře nepudu. Jen mi kurva řekněte, kde je Lilly.
Skloní hlavu a zhluboka se nadechuje. Pak se mi podívá do očí.
Než vám to povím, chci, abyste věděl, že vás Lilly moc milovala. Pořád o vás mluvila a…
Co se tu kurva děje?
Kouká na mě. Mlčí. Má slzy v očích.
Tak řeknete mi sakra, co se tu děje?
Kouká na mě, kouše se do rtu a zhluboka se nadechuje.
Srdce mi začíná tlouct.
Lilly.
Ztrácí hlas.
Lilly.
Zase to nedořekne.
Lilly dnes ráno umřela.
Zírám na něj. V ruce držím růže.
Cože?
Srdce mi tluče.
Co se jí stalo?
Tluče.
Vzala si život.
Nepřestávám na něj zírat. Moje srdce, moje srdce, moje srdce.
(Ukázka ze s. 32-33)


Román Můj přítel Leonard vydalo nakladatelství Columbus

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Záchrana českých uprchlíků 1938-39

  Ode dneška soutěžíme o knihu Záchrana českých uprchlíků 1938-39 z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení