Recenze: Knihy pro dospělé

Hubert Kindl – V čase mně určeném…

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
perlicky 100x100
Docela náhodou se mi dostala do ruky básnická sbírka Huberta Kindla – V čase mně určeném… Na první pohled řadové dílo zapadlé do šedě regálů. Teprve až na druhý pohled je zřetelné, že máme co do činění se zajímavým a vskutku originálním dílem…

 

Poezie je velmi specifický druh umění a dá se na ni nazírat z rozličných úhlů, přičemž někdy není hned od začátku jasné, zda se jedná o komplikovanou genialitu či odfláknutý brak. Zrovna tak to bylo v případě této sbírky.

Kniha má lyrizující název, neobvyklý formát, strohou, ale poměrně příjemnou obálku a úhledné písmo. Po přečtení několika úvodních básní na mne ovšem dopadla studivá sprcha zklamání. Jednoduchý gramatický rým střídaly infantilní zdrobnělinky. Témata se točila okolo vzpomínek na maminku, bratříčka, babičku, tetičku a snad celého příbuzenstva. Podle názvu jsem odvodil, že se celé dílo bude plahočit v duchu idealizovaného dětství starého kmeta.

Nyní uznávám, že jsem se vůči panu Kindlovi unáhlil. Pozdější básně mě překvapily střízlivostí dospívání a náhradou odvahy, odhodlanosti a rytířské cti za naivní chlapecké sny. Není to žádný prudký smyk od éteru vitalismu k chladu existencialismu. Náznak podobnosti s Wolkerovou Těžkou hodinou je sic zřetelný, dílo si však dokáže udržet svůj neochvějný optimismus.

Básně vypráví epické vzpomínky lyrickým slohem. Dětská něha pozvolně dozrává v sentimentální melancholii zažloutlých fotografií a spěje k víře v Boha a posmrtné bytí. Osobně mě docela zaujalo sepsat básnickou sbírku stylem autobiografického příběhu poskládaného z mozaiky vzpomínek a tužeb. Dílo pak stojí v úplně jiném světle.

Básnická sbírka je obrazově hodně bohatá a pestrá: pohádkové snové motivy střídá inspirace z hudby a všudypřítomného Shakespeara. V záplavě lyrických popisů se skví pohledy na Kampu, vinárny, náměstíčka a rozličná městská zákoutí. Přičemž atmosféru dotváří hvězdná noc osvětlená zářivým reflektorem luny a ověnčená pouličními lampami a lucernami. V neposlední řadě budeme mít co do činění s tématikou oddaných a chrabrých Maltézských rytířů, jejichž průvod nás bude doprovázet téměř celou dobu čtení.

Sdružený, střídavý i obkročný rým zabraňuje postupnému stereotypu a dlouhé samohlásky na konci veršů dodávají na hudebnosti. Básně jako takové jsou vcelku kratičké, což ovšem není na škodu. Rýmovanost a pravidelnost každopádně vítám. Volný verš by totiž do konceptu nezapadl. Další zajímavostí je, že básně nemají název a jsou řazeny jen do grafických celků, což působí vzdušně a nespoutaně.

Celá myšlenka tohoto díla se mi líbí a nemůžu upřít originalitu a autentičnost. S politováním ovšem musím konstatovat, že básním přeci jen něco chybělo. Absenci metaforičnosti a rytmiky občas zachránila vtipná pointa. Přesto mi sloh přišel jaksi vyumělkovaný. Básnické obraty nahrazovalo lyrické „naondulování“ veršů do popisných kudrlinek a spíše než uměleckost na mě dýchala umělost. Jistě se najdou čtenáři, kterým se nazdobená jednoduchost a obrazová pestrost zalíbí. Možná jsem až příliš náročný, ale očekávám víc.

Rozhodně se ale nenechte odradit porcí kritiky v posledním odstavci a knížku si pořiďte. Někdo možná dílo odsoudí jako průměrné, jiné jistě zaujme a osloví. Poezie působí na každého čtenáře jinak a možná právě tato různorodost v jejím pojetí je na ní to nejzajímavější…


Ukázka z knihy:

Maltézský rytíř daroval mé duši zbraň
a žádný režim ji o ni nepřipraví.
Klečím a modlím se: Bože, všechny tu chraň,
mým blízkým dej, prosím, sílu, klid a zdraví …

Psa venčí paní.
Pes venčí paní?
Otázka všem brzy po ránu venčícím (se) paním,
co pes je na vodítku táhne, a tak musí za ním …

Jdou s tóny klavírů v bledém uličním lampy svitu,
studentka a maličký, přihrblý doktor umění.
(Na sbírku obrazů do svého přízemního bytu
krásnou, něžnou slečnu si vodí – a pokaždé jinou!
V kapse pláště láhev, jejíž značku nikdy nemění …)
Jdou s tóny klavíru, dokud se ve tmě nerozplynou …

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení