Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Yrsa Sigurdardóttir – DNA

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Mladý policista, který má na starosti svůj první velký případ. Sličná civilistka, která je okolnostmi donucena pomáhat při vyšetřování. Huldar a Freyja. Původní antipatie se díky společnému cíli změní ve vzájemnou toleranci. Cílem, k němuž společně dohnáni okolnostmi dojdou, je objasnění trojnásobné vraždy.

 

dnaKnižní trh v poslední době zaplavily více než kdy jindy detektivky a ve většině případů se jedná o detektivky severských autorů, které se vyznačují rychlým spádem děje a momentem překvapení, když dojde na odhalení vraha. Přečtete téměř celou knihu, ani v náznaku netušíte, kdo by mohl být vrah, protože ten, na kterého se autor vše snaží od začátku narafičit, to být nemůže. Jednalo by se o příliš levný příběh. A v několika posledních stranách se vše otočí a zjistíte, že na tohoto byste opravdu nevsadili. Jiná není ani novinka DNA islandské autorky Yrsy Sigurdardóttir.

Yrsa však dokáže stupňovat napětí až k nevydržení, takže pokud nechcete nad DNA strávit celou noc, což vzhledem k tloušťce knihy není problém, doporučuji přečíst posledních dvacet stran a máte jasno.  Jestliže se ale rádi bojíte, napínáte nervy k prasknutí a nevadí vám, že pak se už ani ve vlastním domě nebudete cítit bezpečně, pohodlně se usaďte a připravte se na noční směnu s Yrsou. I kdyby kniha nepřinesla nic jiného než další z řady klasických detektivních příběhů poslední doby, tak způsoby, kterými autorka nechala zemřít trojici obětí, vás přinejmenším šokují. Slabší povahy a čtenáři s velkou představivostí zřejmě zaznamenají i různě těžkou formu žaludeční nevolnosti.


Skrz vzlyky ze sebe vysouká otázku, jestli neublíží dětem. Jeho odpověď však přeslechne, což její muka ještě zvýší. A pak se muž opět odmlčí. Slíbený příběh nepřichází, jen tam spolu mlčky sedí, Elísa s páskou přes oči a srdcem pádícím o závod. Slyší a cítí, jak se muž zvedá a na okamžik zadoufá, že se třeba chystá odejít. Neodvažuje se ale touto nadějí kojit. Musí zůstat ve střehu; třeba se ji chystá napadnout zezadu. Opět zarachocení a potom, jako by muž u dveří cosi zapojoval do zásuvky. V duchu si projde seznam všech elektrospotřebičů v domě, které by dokázaly ublížit: vrtačka, kterou dala Sigvaldimu k Vánocům, ruční mixér, křovinořez, její kulma, žehlička, toustovač, konvice. Co by bylo nejhorší? Co by bylo nejméně děsivé?


DNA je první z trilogie příběhů, kde hrají hlavní roli detektiv Huldar a dětská psycholožka Freyja, a soudě podle prvního dílu, jedná se o povedenou sérii. Zajímavým prvkem je, že vrah u obětí nechává vždy vzkaz obsahující šifru. Zajímalo by mě, jestli by ji bystřejší čtenář byl schopen rozluštit, nebo se její význam ztratil v překladu z islandštiny. Malá nápověda: vybavte se ke čtení tabulkou s periodickou soustavou prvků.


Jediná drobnost, která lehce ruší při čtení knihy, je složitost islandských jmen a příjmení, ale to k severské krimi patří. Těžko čekat, že vraždit v Reykjavíku bude Novák a z hrůzných činů ho usvědčí Svoboda.


Netroufám se pasovat do role velké znalkyně díla Yrsy Sigurdardóttir, ale mám přečteno téměř vše, co u nás vyšlo. K DNA jsem přistupovala s velkým očekáváním, které se naplnilo, ale z předchozí knihy Pamatuji si vás všechny mám o malinko lepší pocit. Hlavně díky tomu, že se nejednalo o klasický příběh vraždy a vyšetřování, ale o zmizení s překvapivým koncem a špetkou duchařiny. DNA lze v každém případě doporučit jako hodně povedenou detektivku, ale pro mě je nejlepší dosud vydanou knihou z pera této autorky právě Pamatuji si vás všechny.


Yrsa Sigurdardóttir žije v Reykjavíku na Islandu. Vystudovaná stavební inženýrka napsala mimo knihy pro dospělé i několik příběhů pro děti a mládež. Do češtiny však byly přeloženy pouze její knihy pro dospělé čtenáře, a to zejména série s právničkou Tórou (Poslední rituál, Mrazivé světlo, Ohnivý anděl,…). Mimo tuto sérii dále vyšlo Pamatuji si vás všechny. DNA je první knihou ze série s novými postavami. Dále by měly navazovat díly Černá díra a Katarze, ale dosud nejsou v prodeji. Yrsu v České republice vydává nakladatelství Metafora.


DNA
Autor Yrsa Sigurdardóttir
Překlad Milan Lžička
Nakladatelství Metafora
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 408
ISBN/EAN 978-80-7359-536-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  
 • Nominace na ceny Magnesia Litera za rok 2017

  Blíží se vyhlášení ceny Magnesia Litera za rok 2017. Jistě Vás zajímá, které tituly byly nominovány. V tiskové zprávě byly nominace již zveřejněny. Zde si je můžete spolu s fotografií některých nominovaných autorů prohlédnout.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení