Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Marta Davouze – Dům v Bretani

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Existuje jen málo knih, při jejichž čtení autorům nepokrytě závidíte. Dostane-li se vám do ruky Dům v Bretani Marty Davouze, právě jste na jednu z nich natrefili.Ve většině knižních příběhů hlavní hrdinové umírají, trpí, překonávají nejrůznější překážky a strasti. Své si v životě určitě protrpěla i autorka této knihy, ale vše je už dávno zapomenuto.  Ze stránek vás ovane čerstvý mořský vánek prosycený vůní soli a chaluh. Uslyšíte vzdálený šum mořských vln a tichý šustot listí ve větvích mohutných stromů, obklopujících lehce omšelý středověký zámeček. Pod pojmem dům z názvu knihy se totiž ukrývá menší panské sídlo sestávající z hlavní budovy, několika přilehlých budov a rozsáhlého pozemku s rybníčkem. A okolo této nemovitosti se točí celý děj knihy.

A okolo jednoho Francouze, který Martu Davouze na první pohled okouzlil tak, že překonala vychování dobré dámy a rozhodla se, že to bude ona, kdo ho nenechá odejít. S ohledem na příjmení autorky lze prozradit snad jen to, že se jí to povedlo dokonale. Chcete znát celý příběh lásky, která překonala zavedené stereotypy? Nechte se zlákat ke čtení Domu v Bretani.

Avšak dávno nehledat, a přesto najít muže dívčích snů, zamilovat se na sklonku života a šťastně se provdat v tak vzdálené končině mi už tak běžné nepřipadá. V tom museli mít prsty Merlin nebo Morgana, a vlastně kdoví, jestli je v tom neměli od počátku. Kdo jiný mě mohl na první dovolenou ve Francii poslat do Bretaně, když jsem chtěla jet do Provence? Kdo mi předvedl divy zdejší přírody a kázal něco tak nesmyslného jako koupit tady dům? Snad jen šílenec by si pořizoval chalupu co nejdál od bytu! Racionální vysvětlení to prostě nemá, v horoskopu to taky není, takže to musely být síly nadpřirozené. (str. 13, 14)

Marta Davouze s jemným humorem sobě vlastním popisuje svou životní pouť, kdy jí bývalý manžel po rozvodu zakoupil zchátralý zámeček na pobřeží Bretaně a ona se téměř se dne na den stala majitelkou realit, správcovou, architektkou, restaurátorkou, farmářkou a nefalšovanou francouzskou hospodyní. Ovšem bez znalosti francouzštiny. K zážitkům z budování svého nového sídla po boku svého nového manžela přidává i postřehy z cest do zahraničí a to konkrétně do Maroka, Ruska a Skotska. Vždy se však s láskou a dojetím vrací do svého druhého domova ve Francii.

Tyto cestovatelské pasáže jsou dle mého názoru slabším článkem celé knihy a baví určitě méně než popis boje s renovací a zabydlováním zámečku. Možná to bude tím, že autorka z návštěvy zmiňovaných končin vyzdvihuje hlavně to negativní, což ruší celkové pohodové ladění knihy a čtenáře vytrhává z romantického snění o francouzském venkově a životě na zámku.

Celkový dojem, který ve vás kniha po přečtení zanechá, je však pozitivní a na zklidnění po náročném dnu v práci nebo doma přímo ideální. S každou přečtenou stránkou ustupuje do pozadí běžný ruch domácnosti a začínají zpívat ptáci v korunách stromů, vonět kytky v ranní rose a slyšíte brebentit francouzské dělníky, kteří přišli opravovat dům. Bohužel to není váš dům.  Slabina této knihy spočívá v tom, že se vás po přečtení zmocní menší či větší závist, že někdo od exmanžela dostane zámeček v Bretani…

Marta Davouze je bývalou manželkou Vladimíra Železného, která po rozvodu začala druhý život ve Francii. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a mimo jiné pracovala v nakladatelství Československý spisovatel. Po roce 1989 se angažovala v oživení odkazu Franze Kafky.  Je autorkou knih Podobizny lásky a Vypadni z mýho života! Úspěch Domu v Bretani ji inspiroval k sepsání dalších zážitků, které vyšly knižně pod názvem Loď v Bretani.

Název: Dům v Bretani
Autor: Marta Davouze
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2013
Vydání: 1
ISBN:  978-80-204-3144-8

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení