Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michael Chabon – Zázrační hoši

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Michael Chabon si většinu svých fanoušků získal knihou Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye, která okouzlila i literární kritiku, a právě za ni získal Pulitzerovu cenu. Literární svět ohromil ale už svojí prvotinou Záhady Pittsburghu. V Pittsburghu se odehrává i jeho druhý román, který v češtině vychází teprve letos, Zázrační hoši. Je obdivuhodné, že román nepůsobí dvacet dva let od vydání zastarale. Absence moderních technologií nepřekvapí, hlavní hrdinové jsou ve středním věku, takže Pokémony nechytají. Tráva se na vysoké (v USA) kouřila tehdy i nyní, zkrátka knížka působí současným dojmem.


knihaKritika byla spokojena i s tímto románem. Faktem ale zůstává, že kvalit Chabonova nejslavnějšího románu nedosahuje. Hlavní hrdina Grady Tripp byl nadějným spisovatelem, ale už několik let se utápí v rozepsaném monstrózním díle nazvaném Zázrační hoši. Kromě toho také kouří až příliš mnoho marihuany. A co by to bylo za bohémského spisovatele, kdyby neměl problémy se ženami. Jednu zbouchnul, druhá mu utekla a po jedné touží. Kromě touhy po mladinké studentce touží Grady i po obdivu. Ten mu zajišťuje jeden nešťastný student. Katalyzátorem Gradyho problémů je příjezd jeho přítele a redaktora, a právě v tuto chvíli se roztáčí bláznivá marihuanová road movie.

Jednotlivé scény z románu mají náboj a vtip. Občas dost poťouchlý, ale o to svěžejší. Oslava židovského svátku v rodině, kde tři děti pocházejí z Koreje, patří k nejlepším částem Ztracených hochů. Stejně tak bizarní úmrtí domácích mazlíčků vyvolává šok a rezignovaný úsměv. A právě v absurdních situacích je Chabonova síla. Listy románu poletující v zapadlé uličce, otisk zadnice na milovaném autě nebo krádež saka Marilyn Monroe jsou okamžiky, kdy je Chabonův román nejlepší. Netradiční situace, které Grady musí řešit, spolu s originálními postavami, kterými se obklopuje, vytvářejí Zázrační hoši zábavnou atmosféru. Kniha sleduje úpadek jedno nadaného spisovatele. Kdysi byl Grady tím zázračným hochem, o kterých teď už několik let píše svůj makabrózní román, ale v současnosti je spíš hluboko v krizi středního věku.

Pro tvůrčí krizi má Chabon pochopení. Sám po dopsání své prvotiny zápasil s románem Fountain city, který se mu svým rozsahem vymkl v ruky stejně jako Zázrační hoši Gradymu Trippovi. Chabon se z tvůrčí krize dostal tak, že rozepsaný román odložil a vychrlil padesát stránek nového nápadu, tyto stránky se staly základem Zázračných hochů. Fountain city Chabon nikdy nedopsal, stejně tak jako románový spisovatel Grady nedopsal svůj opus. Závěr románu je hořký. Grady vyřeší své vztahové problémy, či spíše je jeho ženy vyřeší za něj. I pracovní zabřednutí v tisícistránkovém rukopisu se tak nějak vyřeší bez velkého Gradyho přičinění.

Zázrační hoši jsou dobrým románem, ale nijak výjimečným. Nebo ho možná více ocení muži ve středním věku a v tvůrčí krizi.

Naštěstí se brzy dostavil vpravdě geniální nápad na román – v prokletém pensylvánském městečku se narodí, vyrostou a zemřou tři bratři – a od toho okamžiku jsem na něm pilně dřel. Motivace ani inspirace mi problém nečinily, právě naopak – za psacím strojem jsem vždycky překypoval dobrou náladou a zarputilostí a takzvaný spisovatelský blok mě nikdy netrápil. Vlastně jsem na něj ani nevěřil. Pokud jsem měl nějaký problém, tak právě opačný, až moc nápadů: musel jsem vystavět až moc překrásných i nanicovatých budov, pojmenovat až moc ulic, rozpohybovat až moc věžních hodin, až moc postav vydobýt z hlíny jako květiny, jejichž okvětní plátky jsem otrhal… (str. 16)

Název: Zázrační hoši
Autor: Michael Chabon
Překlad: Peter Eliáš
Nakladatelství: Argo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 318
ISBN:978-80-257-2221-3
Ediční řada: AAA – Edice angloamerických autorů

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení