Recenze: Knihy pro dospělé

Vulgární, šokující... a přesto zábavná a oblíbená

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha 100x100
Těmito slovy bychom mohli charakterizovat americkou herečku, komičku a spisovatelku, jejíž sbírku osobních příběhů nedávno vydalo nakladatelství Columbus pod názvem Kamarádka vodka. Možná někteří z vás netuší, o kom je řeč – onou mediálně proslavenou ženou, která se rozhodla okusit literární slávu, je Chelsea Handlerová, která je i hlavní postavou zmíněného románu.

 

Hned na první straně vás zaujme krátké věnování. Na tom, že autorka připisuje tento román své matce, by nebylo zase nic nevídaného, avšak již způsob tohoto věnování vám řekne mnohé o stylu, v němž se nese celá kniha. V úvodu totiž stojí: „Mé matce. Mám tě ráda, ty zavalitá opice.“ Zdá se vám toto oslovení vlastní matky nevhodné, dokonce urážející? V tom případě byste raději neměli číst dál, protože nejbližší rodinní příslušníci jsou v následujících dvanácti kapitolách vydáni napospas autorce, která se neostýchá zacházet do intimních podrobností.

kamaradka vodka obalKniha začíná nevinně vyprávěním o tom, jak malá holčička nalhává svým kamarádům, že bude hrát v pokračování filmu Vojín Benjamínová nebo vystupovat po boku Madonny. Brzy je však dětský svět opuštěn. V rychlém tempu se pak střídají vzpomínky na dobu, kdy se – dříve tak roztomilá – Chelsea dostává do vězení, spí s trpaslíky a obklopuje se podivnými lidmi z branže.

Chelsea vypráví nejen o svých zážitcích s rodinou, ale i o svém dospívání, vztazích a budování kariéry spisovatelky a moderátorky. A protože jejím cílem bylo vše podat s co největší dávkou humoru, libuje si v líčení trapných situací, ze kterých ji často nezachrání nikdo jiný, než-li její největší kamarádka – vodka. Ano, přesně tak. Autorka se netají svou láskou k alkoholu, ani svými zkušenostmi s drogami či sexuálními úlety. Rádoby veselé situace jsou však někdy hnány do extrému, neschází ani peprná slovíčka a líčení takových příhod, při jejichž čtení se budou někteří z vás červenat.

Otázkou zůstává, zda jsou ony autobiografické prvky skutečné, nebo vymyšlené. Přestože jsou v knize uvedena některá fakta, která se shodují se životem autorky i s životem její stejnojmenné hrdinky, nemůžeme s jistotou nikdy říci, co je a co není fikce. Handlerová zřejmě ví, že právě po oné nálepce „osobních příběhů“ či „vzpomínek“ prahne mnoho čtenářů, zvláště pokud se jedná o knihu nějaké mediálně známé osobnosti. Nahlédnout do života těchto lidí je pro tyto čtenáře velkým zážitkem, podobně jako pro některé čtení bulvárních časopisů.

Autorčin humor některé z vás rozesměje, jiné možná pohorší. Knihu Kamarádka vodka doporučuji všem, kteří hledají četbu na zahnání nudy a rádi by nahlédli do osobních vzpomínek jedné americké komičky a herečky. Nečekejte však přílišný umělecký zážitek – autorka stále zůstává spíše komičkou, nežli spisovatelkou.

Ukázka z knihy:

„Nejsi šťastná, že Albert zrušil svatbu? Jinak bys nikdy neměla příležitost večeřet v Dine la... Už jsem zapomněla, jak se to tady jmenuje.“
„Noir. Dans le Noir. Je to idiot. Doufám, že od tý servírky něco chytne.“
„To nejspíš chytne. A až bude na tom svým mexickým zadku něco mít, doufám, že přijde o práci a natáhne si kolenní šlachy.“
„Je to Kubánec, Chelseo.“
„To je jedno.“
„Ty si myslíš, že ho nechá?“ zeptala se mě.
„Jo, to si myslím. Je to smolař a navíc má ženský tvary. Má zadek jako ženská.“
„Myslíš?“
„Jo, má ženský tělo a s přibývajícím časem bude stále víc vypadat jako děvka.“
„Má docela velký prsa,“ zamyslela se.
„Sarah, má je větší než já. Musí mít nejmíň čtyrky.“
„To máš pravdu. A kromě toho v posteli nebyl nic moc.“
(S. 100-101)

Knihu Kamarádka vodka vydalo nakladatelství Columbus.


Čtěte také:

Ukázka z knihy: Kamarádka vodka

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení