Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Arnošt Vašíček – Krev démona: Thriller s děsivým historickým tajemstvím

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Arnošt Vašíček je dlouholetý popularizátor světa záhad, zabývající se nevysvětlenými jevy, předměty i stavbami. Ty mnohdy zůstávají nepovšimnuty a začnou dráždit lidskou fantazii teprve tehdy, když na ně někdo ukáže prstem.Dílo Arnošta Vašíčka lze zhruba rozdělit na populárně naučné knihy a beletrii. Krev démona, nejnovější Vašíčkův text, patří k té druhé skupině. Navazuje na romány Ďáblova lest a Ztracená brána, jejichž televizní zpracování slavilo v minulých letech velké úspěchy. Hlavní postavy – inspektorka Šímová, komisař Sumara a doktor Runa – si velmi rychle získaly divácké sympatie, zejména díky hercům, kteří je ztvárnili. Autor knihy koncipoval jako detektivky s příměsí nadpřirozena, často vedoucí k různým tajným spolkům.

Luštění záhad a symbolů má v literatuře poměrně dlouhou tradici a u čtenářů nachází kladnou odezvu. Rozkrývání tajemství krok za krokem dokáže vzrušit, ale většinou také poučit, pokud v sobě zahrnuje reálné jádro. Krev démona je vystavěna na základě templářské tradice, což je také oblíbené téma. Arnošt Vašíček však ke všeobecně známým skutečnostem přidává i postřehy z výzdoby kostela sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci, o nichž se rozepsal již ve své předchozí knize Největší tajemství templářů: Je v Čechách ukrytý nejzáhadnější okultní objekt všech dob?

Těžiště knihy spočívá v detektivní zápletce, v templářském mýtu a spekulacích, že právě v Jindřichově Hradci by se mohl skrývat jejich poklad. Na jiné dějové linie není v textu místo, proto jsou hlavní postavy ploché, bez bližšího popisu jejich vlastností a motivací. Sumara a Šímová jsou policisté a pro autora nemá smysl zabývat se jejich soukromými životy. Spokojí se s jiskřením, které mezi nimi neustále probíhá pod heslem „co se škádlívá, rádo se mívá“. Doktor Runa je už pro čtenáře a diváky také dostatečně vyhraněný jako člověk posedlý záhadami historie.

Mezi knihami Arnošta Vašíčka a jejich filmovými verzemi je zřetelný rozdíl. Zkušený režisér, jakým Jiří Strach bezesporu je, klade větší důraz více na osobnosti hlavních hrdinů a akčnost děje, zatímco některá fakta, která by diváka mohla nudit, poněkud potlačuje.

Krev démona v jistém smyslu završuje řadu tří knih, i když si autor nechává otevřená zadní vrátka, kterými se ke svým hrdinům může, pokud by to bylo žádoucí, opět vrátit. Text má opět potenciál pro další detektivní minisérii, přestože existuje reálné nebezpečí, že by v současné době boomu detektivních seriálů mohl zapadnout.

Arnoštu Vašíčkovi se povedlo do našeho prostředí vsadit dobrodružství, která známe ze zahraničních knih. Jeho přínosem je to, že českého čtenáře seznamuje s českými záhadami a ukazuje, že i na našem území jsou místa stojící za pozornost, která si v ničem nezadají se těmi světovými. Pro kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci je to samozřejmě výborná reklama, a pokud se Krev démona prostřednictvím televizní obrazovky dostane do povědomí lidí, může to znamenat větší návštěvnost. Ovšem v této chvíli jde o pouhé spekulace.

Název: Krev démona: Thriller s děsivým historickým tajemstvím
Autor: Arnošt Vašíček
Nakladatel:  Edice ČT
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Stran: 192
ISBN 978-80-7404-226-3

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení