Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Kelley a Thomas Frenchovi – Juniper – Holčička, která se narodila příliš brzy

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Každý rodič se o své dítě bojí. Ve chvíli, kdy se poprvé nadechne, začne jeho matka přemítat nad všemi nástrahami světa, které mohou její dítě potkat. Tento strach už vás nikdy neopustí a je jedno, kolik dotyčnému dítěti je. Už navždycky budete mít větší strach o někoho jiného než o sebe sama. Příběh Juniper – holčičky, která se narodila předčasně – byl sepsán jejími rodiči Kelley a Thomasem Frenchovými ve chvílích, kdy urputně bojovala o svůj život. Kniha se jmenuje Juniper – Holčička, která se narodila příliš brzy.


knihaJuniper se narodila už ve 23. týdnu těhotenství, vážila lehce přes půl kilogramu a měřila jen 29 centimetrů. Její kůže byla tak průsvitná, že jí bylo vidět její malé srdíčko a hlavu měla menší než míček na tenis. Její rodiče už v den jejího narození museli rozhodnout, zda se ji pokusí zachránit, anebo ji nechají zemřít. Kelley i Thomas se rozhodli za život jejich nevyvinuté dcerky bojovat, a tak se dostali do nekonečného kolotoče plného problémů a komplikací. Den za dnem sledovali, jak se jejich dcerka potýká s nástrahami v podobě infekcí, nedovyvinutých plic, tekutiny v dutině břišní atd. Horší dny převažovaly nad těmi dobrými. Často už to vypadalo tak bledě, že jen čekali na chvíli, kdy naposledy vydechne. Pak ale začalo svítat na lepší časy. Malá Junie byla bojovnice a ukázala svým rodičům i jejím ošetřujícím lékařům, že chce žít a že se o své místo na planetě bude rvát ze všech svých sil.

Příběh Juniper a jejího boje o život zaznamenali její rodiče, kteří tak na svět přivedli nejenom úžasné dítě, ale i příběh, který mapuje jejich cestu za šťastným koncem. Do jejich monografie nezapomněli zahrnout poznámky, které si dělali při pobytu v nemocnici, ale i rozhovory s lékaři, sestřičkami a dalším personálem, který se o malou Juniper staral. Vzniklo tak velice komplexní vyprávění, na jehož konci čeká čtenáře – v tomto případě – šťastné rozuzlení.

Kniha Juniper - Holčička, která se narodila příliš brzy je příběhem o tom, jak důležité je v tak vypjaté situaci zůstat lidský a svůj. Mnoho párů, které prošly takovouto zátěžovou situací, se z toho šoku nevzpamatovalo. Mnoho z nich se rozvedlo a nemoc jejich dítěte je nadosmrti rozdělila. Jsou ale tací, kteří se snažili z těchto špatných dnů vzít to dobré a do budoucnosti z této zkušenosti těžit. Tak se k tomu postavili manželé Frenchovi. Je samozřejmé, že často propadali melancholii a zoufalství, snažili se ale před svou dcerou vypadat optimisticky a radostně, protože věřili, že jejich pozitivní energie může pomoct. A tak přes to, že nad nimi lékaři kroutili hlavou, četli malé Junie knihy ze série Harryho Pottera, zpívali jí písničky a vyprávěli historky z jejich běžných životů, aby věděla, že existuje i svět mimo její inkubátor a mimo nemocnici.

Ve vyprávění se střídají oba rodiče. Seznamují čtenáře se svým životem před Juniper, s jejich vzkvétajícím vztahem a snahou mít miminko. A postupně se dostávají k tomu, jak se jejich svět zmenšil pouze na jednu malou místnost v konkrétní nemocnici.

Knihu doporučuji všem, kteří mají dost odvahy na to, aby se střetli s krutou realitou rodičů nedonošených dětí. Je to svět, kde na prvním místě figurují strach a touha po normálnosti. A až daleko za tím se schovává jiskřička naděje, kterou potají živí, i když se bojí, že může nadobro vyhasnout.

Název Juniper – Holčička, která se narodila příliš brzy
Autor    Kelley a Thomas Frenchovi
Překlad     Romana Hegedüsová
Nakladatelství    BizBooks
Místo vydání    Praha
Rok vydání    2017
Vydání    1.
Počet stran    288
ISBN    978-80-265-0662-1

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení