Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Vladimír Anakost – Před šedesáti lety dnes

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Největší ohrožení života číhá na moderního člověka na silnicích – zvláště pokud si, tak jako hrdinové románu Před šedesáti lety dnes, nepochopitelně odmítne na vozidlo instalovat ochranné pole. Právě autonehoda v nepříliš vzdálené budoucnosti znovu svede cesty dvou bývalých milenců v prvotině Vladimíra Anakosta. Spolu s autorem se můžeme při sledování jejich příběhu zamýšlet, jak se technologické změny podepisují na mezilidských vztazích a zda jsme to tak chtěli.


pred-sedesati-lety-dnesAutonehoda poskytne hrdinům příběhu příležitost potkat se po letech, kdy se již nestýkali, a seznámit i své rodiny. Od chvíle, kdy spolu Mahi a Brody přestali chodit, totiž uplynulo tolik času, že si oba stihli vzít nové partnery i s nimi zplodit potomky. Přesto to však Brodyho a Mahi k sobě stále táhne a autor nám postupně odhaluje proč. Činí tak přitom nejen popisem událostí bezprostředně následujících po nehodě, ale i prostřednictvím vrstevnatých pohledů do minulosti.

Ještě než se v románové přítomnosti stihnou obě rodiny více poznat, začnou je dohánět okolnosti jejich nečekaného rendez-vous. Zdrojem problémů je Mahi a její rodina, která se vydělila z většinové společnosti tím, že odmítá nekončící zásahy technologií (a institucí v jejich moci) do svého soukromí a potažmo – slovy dcery Mahi – i do vlastní lidskosti. Například za rozhodnutí nenechat se očipovat Dancerovi platí nemožností studovat či využívat běžných zdravotnických zařízení.

Románový svět je pro čtenáře přitažlivý tím, že je fiktivní a přece náš – jeho vláda, byrokracie i technologie jsou „napřed“ jen o několik kroků. Vždyť my běžně čipujeme psy, auta řízená počítačem testujeme a na možnost zapsat dítě do školy má již dnes vliv například to, zda se rodiče rozhodnou ratolest očkovat, či ne. V románu, stejně jako v Česku, rozhodují o hranicích rozpínavosti státního aparátu demokraticky zvolení vůdci, což však, stejně jako v Česku,vůbec nezaručuje, že prosazují moudrou, všeobecně podporovanou či minority respektující politiku.


Bez nutnosti odkrývat rozuzlení příběhu lze říci, že vyznění románu je varovné. Nejedná se však o klasický antiutopický román, tedy knihu zrcadlící 1984 G. Orwella, Bradburyho Fahrenheit 451 či Huxleyho Konec civilizace. Stejně jako v těchto románech, ani v Před šedesáti lety dnes nedá vláda hrdinům příběhu autonomní prostor k životu. Ale v Anakostově románu lidé (ještě?) nejsou nesnesitelně utlačováni, celá společnost (zatím?) nestojí na pokraji katastrofy a vydělenci (podzemáci) mají určitá práva. Především je však román plný humorných vsuvek a klukovských vtípků, které jej zcela zbavují apokalyptického patosu. Jedním z platných zákonů, které působí ve prospěch podzemáků, je tak např. PPPP: Pravidlo prvního postřeleného parchanta. Dle něj musí policejní zásah skončit v okamžiku prvního zranění jednoho z občanů, pokud tito zároveň vydají místo zásahu k prohlídce.

Právě autorův smysl pro humor a převážně nevážný tón knihy z ní činí zábavné, nikoli depresivní čtení. Jedno upozornění je však na místě. Vzhledem k neustálému prolínání časových úrovní a velkému množství vedlejších dějových linií je román náročný na paměť a pozornost. Je na něm znát, že vyšel ve vlastním nákladu a bez zásahu profesionálního editora, který by komplikovanou románovou strukturu a spletitou mozaiku postav patrně zjednodušil.

Odměnou trpělivému čtenáři je však zajímavý vhled do nedaleké budoucnosti, kterou za nás autor domýšlí, aniž by nám podsouval rázné soudy. Velkou otázku vztahu svobody a bezpečnosti spíše pouze nastoluje, mimo jiné i tím, že román není pouze o podzemácích, zosobněných rodinou Mahi, ale i o konformních jedincích, jako jsou Brody a jeho žena.

Román je také výjimečným tím, že navzdory tematizaci celospolečenských otázek a žánrovému ukotvení ve sci-fi je jeho těžištěm vztah dvou lidí. Tento vztah – komplikovaný, nejasný (i jeho protagonistům), přitom pro oba podstatný, a tudíž pro čtenáře i velmi uvěřitelný – autorovi neslouží jako východisko k vykreslení „systémové“ vize budoucího světa. Autor nás s charaktery seznamuje proto, aby se zeptal, jak rostoucí vliv technologií a role institucí ovlivní základní stavební kámen společnosti, tedy člověka, a její hlavní pojivo, vztahy s bližními. Závěr knihy sice odhaluje směr úvah autora, i tak však platí, že plátno románu není černobílé a nechává prostor pro vlastní odpovědi.
 

Název knihy: Před šedesáti lety dnes

Autor: Vladimír Anakost

Nakladatelství: Pavla Frelichová

Místo vydání: Brno

Rok vydání: 2017

Vydání: první

Počet stran: 270

ISBN 978-80-270-1318-0

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení