Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Oliver Pötzsch – Katova dcera a hra se smrtí

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Magdalena Kuislová je dcera mistra meče v německém městě Schongau. Společně se svou rodinou se jí daří připlést do vesměs nebezpečných situací. Ty jsou ošemetné o to víc, že se odehrávají v 17. století, tedy v době, kdy být z rodiny kata znamená nálepku bezectnosti a život na samém okraji společnosti. Katova dcera a hra se smrtí je v pořadí již šestý díl katovské série Olivera Pötzsche a jak naznačuje název, o život v knize skutečně jde, a ne o jeden.katova-dceraPašijové hry jsou v Oberammergau vždy velikou slávou, která městu přinese nemalé výnosy. Obyvatelé města je pořádají jednou za deset let, aby splnili svou dávnou přísahu, že pokud přejde krutý mor, uspořádají pašijové hry jako poděkování za osvobození od té hrůzy. Do uplynutí určené doby zbývá několik let, ale tlustý předseda rady Feistenmantel prosadí dřívější konání. Chybí peníze, obchodní trasa se přesunula jinam a toto je bezesporu nejlepší způsob, jak městu vrátit věhlas. Vždyť komu se nelíbí cinkot mincí? Bude se snad Bůh zlobit, že občané nedodrželi nedotknutelné desetiletí? Sotva. A přece se jednoho rána na pódiu objeví kříž s mladíkem, který hrál Spasitele a tato role se mu stala osudnou. Znamení, nebo chladnokrevná vražda?

Do rozbouřeného prostředí přichází Simon, Magdalenin muž a lazebník. Z původního plánu zanechat svého syna u přítele, aby se mu dostalo vzdělání, rychle sejde, když se dostane do centra dění, aby mimo jiné pomohl při objasnění mladíkova úmrtí. Oberammergauané nevidí cizince rádi, další hladový krk. Jako kdyby jim neztěžovali život nádeníci, ačkoliv těch se jim dozajista podaří v brzké době zbavit. „Před padesáti lety tu taky bylo tolik hladových krků. Tehdy je prostě vykázali ze vsi…“ (Str. 135)

Nenávistná nálada naznačuje, že je ve městě cosi prohnilého. Smýšlení místních se zatvrdí o to víc, když se objeví schongauský kat s tamním soudním písařem Lechnerem, aby dosáhli spravedlnosti. „Nám nebude nikdo předepisovat, kdy ukončíme náš pohřeb!“ křičel jeden z nich. „A už vůbec ne někdo ze Schongau!“ zvolal statný mladý muž, podle vzhledu syn předsedy rady. (Str. 98)

Mezitím, co Simon se svým tchánem hledají vraha, bojuje katova dcera s vrchností v domovském Schongau. Aby zachránila svou sestru před mučením, vydá se za Lechnerem, který jediný může pomoci. Nebyla by to Magdalena, aby si cestu sama nezkomplikovala a nebojovala o život. Přibývá mrtvých, stejně jako nebezpečných a podezřelých situací.

Plusem jednoznačně je, že ačkoliv se jedná o šestý díl, můžete si jej přečíst bez nutné znalosti knih předchozích. Samozřejmě se autor dotknutí minulosti nevyhnul, nejedná se však o stěžejní situace. Rodinné i (ne)sousedské vztahy jsou vysvětleny před začátkem příběhu, a to v přehledu jednotlivých postav. Sympatické jsou také mapky míst, kde se děj odehrává, čtenář má tak lepší představu např. o vzdálenostech.

Autor vhodně kombinuje přelévání děje mezi jednotlivými postavami, umí danou část ukončit vždy tak, že udrží čtenáře v napětí do poslední chvíle. Řeší se nejen pašijová úmrtí a Magdalenina cesta. Výrazný prostor je dán i mladší ze sester Kuislových, která rodinu nezapře a potácí se na okraji hranice, na níž by mohla vzplanout – samozřejmě po předchozí aplikaci útrpného práva, které se tehdy těšilo značné popularitě. Celkově je série Katova dcera nenápadnou sondou do života lidu v 17. století. Čtenář pozná, jak si každý, kdo nepatřil do nižších kast, potrpěl na rozdělení. Ti, kteří žili za městskými hradbami, se řadili k bezectným, dlít v jejich přítomnosti příliš dlouho se neslušelo, nedej Bože, aby vysedávali v hostincích, to jen odrazovalo zákazníky. Nejen takovouto nespravedlnost v knize najdete. Jestliže vás Katova dcera a hra se smrtí tzv. dostane, neváhejte si přečíst předchozí díly a už nyní se těšte na příští rok, kdy vyjde sedmá kniha do sbírky. Oliver Pötzsch, který je sám potomkem rodu Kuislů, bezesporu opět přijde s kvalitním čtením.

Název knihy: Katova dcera a hra se smrtí
Autor: Oliver Pötzsch
Překlad: Jana Pecharová
Nakladatelství: Euromedia Group, a. s. – Knižní klub
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 464
ISBN: 978-80-242-5793-8

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení