Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Clare Swatmanová – Než odejdeš

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Příběh knihy Než odejdeš autorky Clare Swatmanové začíná koncem – manžel hlavní hrdinky umírá a ona se musí s jeho smrtí vyrovnat. Navíc si ještě vyčítá, že poslední, co svému muži řekla, nebylo nic moc hezkého, a ona by to ráda vzala zpět. Jako zázrakem je jí tato možnost dána a ona se snaží svou druhou šanci využít, co to dá. Chce samozřejmě změnit osud a dokázat, aby její milovaný Ed nezemřel.


Než odejdešEd a Zoe se znají už od vysoké školy. Zpočátku to byli jen spolubydlící a dobří přátelé, ale postupem času se jejich vztah začal prohlubovat a oni v sobě našli spřízněné duše. Jako každý pár si i oni prošli nejen tím dobrým, ale zažili i pár perných chvilek, při kterých to vypadalo s jejich láskou bledě. O to hůř se Zoe cítí, když jí jednoho dne šéfová oznámí, že měl její manžel nehodu a zemřel. Vybaví si ta hrozná slova, která mu řekla to osudné ráno, a netouží po ničem jiném, než se vrátit v čase zpět. A tu šanci opravdu dostane.

Zoe se probudí v den, kdy z domova odchází na vysokou školu a poprvé se uvidí se svou budoucí láskou. Zpočátku nechápe, jak se to mohlo stát, v první chvíli si myslí, že jen sní, a doufá, že bude její sen trvat co nejdéle. Pak ale přichází na to, že znovu prožívá svou minulost a snaží se napravit tu hroznou škodu, kterou dle svého mínění napáchala. Samozřejmě se v některých chvílích chová zvláštně. Její okolí netuší to, co ví ona, a tak často její poznámky nechápe a nerozumí Zoe tolik, jak ona rozumí jim.

Postupně den po dni Zoe prožívá důležité okamžiky jejího vztahu s Edem. Od seznámení, přes první rande, svatbu, až po snahu mít potomka. Každé ráno, když se probudí, trne hrůzou, že je to poslední šance, jak něco změnit, jak dokázat změnit chod dějin tak, aby její manžel nezemřel. Pokaždé se snaží chovat jinak, než si vybavuje ze svých vzpomínek. Na svůj život se tak dívá s mnohem větším respektem a svým nejbližším se snaží dát najevo, jak moc je má ráda.

Kdybych měla možnost vrátit se v čase, využila bych ji? Co všechno bych změnila? Nebo žiji svůj život tak, abych jednou něčeho nelitovala? Tyto otázky vás možná budou napadat při čtení knihy Než odejdeš. Hlavní hrdinka se své šance chopila na výbornou, a i když úplně správně nepochopila, proč vlastně tuto možnost dostala, je nakonec ráda, jak se její život napodruhé vyvinul. Příběh o svém životě vypráví čtenáři hlavní hrdinka sama. Svého čtenáře se vždy snaží uvést do děje, aby byl obeznámen s tím, co se stalo v původní minulosti a co má v plánu změnit. Vyprávění tedy není matoucí a čtenář je vždy v obraze.

Kniha Než odejdeš se věnuje otázce života a vztahu člověka k němu. Jak si váží svého času a zda si vůbec uvědomuje, že má svůj čas velice omezený a nikdy neví, kolik mu toho času bylo dáno. Jak důležité je se občas zastavit a rozhlédnout se kolem sebe, jak je podstatné uvědomit si, že nic není samozřejmost a že každý z nás má určitě věc, za kterou může být ve svém životě vděčný.

Kniha je zároveň smutná i veselá. Čtenář prožívá s hlavní hrdinkou její nejhorší chvilku v životě, kdy přijde o milovaného člověka, zároveň ale má možnost prožít se Zoe krásné okamžiky plné štěstí. A možná si i sám vzpomene na chvilky, které by rád prožil ještě jednou.

Název Než odejdeš
Autor    Clare Swatmanová
Překlad     Eva Klimentová
Nakladatelství: Ikar
Místo vydání    Praha
Rok vydání    2017
Vydání    1.
Počet stran    304
ISBN    978-80-249-3387-0

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení