Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jana Brnušáková – Královna ze Železné hory

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Jestliže máte rádi romány na pomezí pohádky a fantasy a jste ideálně dívka mladšího věku, rozhodně by vám neměla uniknout kniha Královna ze Železné hory Jany Brnušákové. V tomto příběhu nechybí poutavá krajina, množství magických i nemagických postav a samozřejmě i trocha té romance.images/stories/2017/rijen/kralovna-zelezne-hory.jpgPodpora začínajících spisovatelů je rozhodně důležitá, proto se i my snažíme přispět a objevovat jejich talenty. I když Jana Brnušáková vlastně není tak úplně začátečník. Za svou básnickou tvorbu už stačila získat Zlatou bulu za českou báseň roku 2009, třetí a posléze i druhé místo v Mělnickém Pegasu v roce 2016. Tentokrát se ovšem rozhodla vrhnout do zcela jiného žánru.

Královna ze Železné hory vypráví příběh o mladičké dívce Bet, která musí opustit svůj domov, aby splnila velice těžký úkol. Bude se snažit zachránit Severské království, které chce ovládnout jeden nedobrý Hvězdář. Během cesty se však setká s mnoha druhy zla, včetně čarodějnice nebo obchodu s otroky. Zároveň si získá množství přátel, kteří jí budou pomáhat, a navíc ji podpoří i její rodina. Bez všech pomocníků by to totiž nezvládla.

Už v úvodu jsem lehce naznačil, že se jedná především o četbu pro dívky. No ne tak úplně, ale rozhodně si zřejmě získá u krásnějšího pohlaví více fanynek. Nejdříve se ovšem musíte prokousat chvílemi nepříliš záživným začátkem. Jako u každé knihy je potřeba vysvětlit některé okolnosti, než se samotný děj rozjede, tak to prostě chvíli trvá. Ostatně na to mě upozornila i sama autorka.

Jakmile se ovšem vydává Bet na své dobrodružství, začínají se dít věci. V první řadě musím pochválit obrovské množství rozmanitých postav a bytostí. Pro někoho jich možná bude až příliš, ale při troše pozornosti se v nich rozhodně dá bezpečně orientovat. Najdete zde hodné, zlé, ale i v podstatě neutrální tvory. Poznáte to podle jejich chování, někteří se snaží především získat vše pro své dobro, jiní naší hlavní hrdince pomáhají a ti třetí sice vyloženě neškodí, ale zároveň ani moc nepomůžou. Značná část bytostí má spojitost s magií, ale setkáte se i s lidským hrdinstvím.

Vedle nadpřirozených tvorů a osob jsou hlavními hrdiny bratr a otec Bet. Vlastně se průběžně střídá vyprávění z pohledu těchto postav, přičemž každý z nich má trochu jiný úkol. Ale zároveň jim jde všem o jednu věc – pomoc druhým. I přesto je hlavní hrdinkou stále Bet, u níž můžeme sledovat hlavní vývoj její osobnosti i obrovské množství odvahy.

Dočkáte se i nějakých těch šarvátek, dokonce i mladá dívka musí vzít občas do ruky meč. Současně ale nečekejte žádnou drasťárnu. V první řadě je tahle kniha pohádkou, ne žádnou temnou fantasy. Na druhou stranu je zde na tento žánr trochu málo lásky. V podstatě se nesetkáte s vyloženou milostnou zápletkou, některé vztahy hrají spíše vedlejší roli.

Po zmiňovaném úvodním vysvětlování dostává děj příjemnou gradaci a po zbytek knihy se takřka pořád něco děje. Trošku to připomíná hrdinské fantasy typu Pána Prstenů, i když tentokrát se jedná o malou holku a získává více pohádkovosti.

Samozřejmě musím ještě zmínit prostředí, které je rovněž výborně propracováno a společně s postavami tvoří hlavní kostru příběhu. Sama autorka bydlí v Podbrdsku a krásná příroda v jejím okolí jí jistě dopomohla k vytváření pohádkových scenérií knihy.

Královna ze Železné hory je kniha plná hrdinství, přátelství a souboje dobra se zlem. Rozhodně to není klasická pohádka, spíše taková modernější odrůda spojená s fantasy. Dočkáte se kouzelné přírody, ve které funguje prastará magie. Z rozmanitosti tvorů vám půjde hlava kolem a budete si představovat, jak vlastně mohou všichni vypadat. Z tohoto díla prostě přímo tryská krása věcí nadpřirozených i všedních. A opět se budete rozhodovat, jestli dobro i tentokrát porazí zlo.

Název knihy: Královna ze Železné hory
Autor: Jana Brnušáková
Nakladatelství: Klika
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Počet stran: 224
ISBN 978-80-88088-47-9

 

Soutěže

Aktuality

 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  
 • Nominace na ceny Magnesia Litera za rok 2017

  Blíží se vyhlášení ceny Magnesia Litera za rok 2017. Jistě Vás zajímá, které tituly byly nominovány. V tiskové zprávě byly nominace již zveřejněny. Zde si je můžete spolu s fotografií některých nominovaných autorů prohlédnout.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení