Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Zuzana Hubeňáková – Postřehy teplákové bohyně

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Zuzana Hubeňáková se do povědomí širší čtenářské obce dostala díky spolupráci s Dominikem Landsmanem. Společně napsali Deníček moderního páru, a jak sama Zuzana v jednom z fejetonů píše, byla v této dvojici ta přehlížená. Neprávem! Humor, který je dovedený až do absurdity a se nese na vlně Šimka a Grossmana, předvedla už ve své prvotině Vstupte bez klepání. A své fanoušky zásobuje vtipnými texty i na svém blogu, za který získala ocenění Bloggerka roku webu iDnes. Postřehy teplákové bohyně jsou psány ve stejném duchu jako její předchozí knihy, fanoušky tedy nová kniha určitě nezklame.pribehy-teplakove-bohyneOsobitý humor Zuzany Hubeňákové dokáže i z velmi banálních témat vykouzlit zajímavou historku plnou neotřelých metafor a výbušného smíchu. Její přirovnání „motám se jako prezident u klenot“ zařazuji do své aktivní slovní zásoby. Právě přirovnání, metafory a používání nezvyklých slovních spojení jsou silné stránky všech jejích fejetonů. Stejně tak jako schopnost psát o vlastních dětech tak, že se baví i bezdětní čtenáři. Na druhou stranu své děti nepopisuje jako vtělenou zlomyslnost, za což bývá často kritizován její spisovatelský souputník z Deníčku moderního páru, Dominik Landsman. Stejně jako Landsman píše o dětech např. i Simon Brett, jen Zuzana Hubeňáková nepřekračuje hranici nadsázky.

Kromě dětí je velkým tématem knihy Postřehy teplákové bohyně i technika. Zvláště automobil, který snad záměrně podporuje stereotypy o ženách za volantem. Suchý humor ale dokáže i ze zánovní fabie vykouzlit roztomilé vozítko. Opět se pobaví i čtenáři nevlastnící auto nebo řidičák. 

Postřehy teplákové bohyně bývají často označovány za „lehké letní čtivo pro ženy“. S tím nemohu souhlasit. Nejen ženy určitě rády zjistí odpověď na otázku uváděnou už v anotaci – plave ženské ňadro? Stejně tak i muže jistě zaujme odvážné prohlášení, že „Moraváci nechodí do hospody“. A co je letního na čtení fejetonů odehrávajících se v mrazivém Liberci? I s tím lehkým čtením to není tak docela pravda, donutit děti k procházce je sakra těžká práce. Takže konec s pejorativním označováním „četba pro ženy“.

Od chvíle, kdy pochopily, že jídlo nevyrábí jídelní stůl, ale je možné jej operativně přesouvat, nevyrážíme na procházky bez nůše plné stravy. Několikrát jsem se pokusila zlomit prokletí svačinkových zastávek po každých pěti krocích, ale po tom, co se sousedům ztratil jezevčík, a děvčata měla mezi zuby chlupy, už raději neriskuji. (Str. 80) 

Velkým plusem je i nadhled a schopnost udělat si legraci sama ze sebe. To není druh humoru, který by byl u žen příliš častý. Je osvěžující nalézt spisovatelku s kultivovaným projevem, která si dělá legraci ze sebe, z genderových stereotypů, zároveň ale stereotypy podporuje. Zkrátka humor Zuzany Hubeňákové nemá hranice. 

Samozřejmě se v knize najdou i slabší fejetony nebo méně vypointované příběhy. Ale o to víc vyniknou perly, kterých je v útlé knize víc než dost. 

Drobnou výhradu mám k ilustracím doprovázejícím texty. Infantilní kresba mi k humoru knihy Postřehy teplákové bohyně nesedí, asi bych víc ocenila mírně parodické obrazy. Nicméně i v ilustracích se najdou takové, které mě pobavily. Jeden příklad za všechny: spokojeně spící dítě v posteli rodičů, kteří už tak spokojeně nespí, a nad hlavou ženy se v komiksové bublině vznáší obraz z jejího snu – udivený George Clooney.  

Název: Postřehy teplákové bohyně    

Autor: Zuzana Hubeňáková 

Nakladatelství: Ikar 

Místo vydání: Praha 

Rok vydání: 2017 

Vydání: 1.

Počet stran: 208 

ISBN: 978-80-249-3336-8

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení