Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Paula Hawkins – Do vody

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Před autorem, kterému se podařilo prvotinou rozvířit hladinu literárního světa a získat nálepku „knižní bestseller“, zřejmě nestojí větší výzva, než ve své další knize přinejmenším potvrdit, že se nejednalo o pouhou náhodu, a v ideálním případě dosáhnout ještě většího úspěchu. Před Paulou Hawkins byl opravdu nelehký úkol. Její Dívka ve vlaku zaznamenala celosvětový úspěch, stala se nejrychleji se prodávajícím debutem v Británii všech dob. Kniha byla přirovnávána k dílům Alfreda Hitchcocka a zfilmována. Nebylo divu, že čtenáři nedočkavě očekávali její další román. Ten vyšel nedávno v češtině pod názvem Do vody.


do-vodyA jaký příběh nám vypráví Paula Hawkins tentokrát? Vše se točí kolem legendami opředené Tůně tonoucích. Její tajemství se pokusila odhalit „potížistka“ Danielle Abbotová, která připravovala knihu na základě dohledaných materiálů a svědectví pamětníků, čímž vzbuzovala mezi lidmi nepříjemné emoce. Tůň ji od dětství přitahovala jako magnet a poté, co v mládí zachránila svou sestru Jules před utonutím, jí byla úplně posedlá. Naopak Jules odešla brzo po této příhodě z domova a do Beckfordu se vrací až ve chvíli, kdy je v tůni nalezeno mrtvé tělo její sestry Danielle. Setkává se se svou neteří Lenou a dalšími postavami spojenými s prokletou tůní. Stará legenda se objevuje v novém světle, minulost prolíná současnost a tragický příběh chlapce, který kdysi přihlížel, jak jeho matka do tůně skočila, zdaleka nekončí.

Přebal knihy se opravdu povedl, anotace je působivá a vyvolává dojem, že se Paule Hawkins podařilo bez problémů přeplavat řeku plnou očekávání. Ale ne vždy je všechno takové, jak se na první pohled zdá. Již při čtení úvodní části příběhu jsem uvědomila, že lehkost, se kterou se četla Dívka ve vlaku, se zřejmě opakovat nebude, do kalné vody jsem se nořila jen zvolna. Postav, se kterými jsem se hned na prvních stránkách setkala, bylo příliš mnoho, často jsem se vracela a rovnala si v hlavě, kdo je kdo. A do toho ještě vstupují přízraky z Tůně tonoucích vyprávějící své příběhy, které děj ještě více zneprůhlední, jako když se nad hladinou utvoří mlžný opar.

Z textu jsem velmi silně vnímala autorčinu snahu napsat lepší dílo, než byla Dívka ve vlaku. Více postav, osudů, temnějších tajemství. Bohužel i v tomto případě se ukazuje, že čeho je moc, toho je příliš. Čtenář by totiž neměl být zmaten chaotickým vyprávěním a velkým počtem mlhavě vykreslených osob, ale naopak držen v napětí precizně vystavěným příběhem, propracovanými charaktery, promyšlenými motivy a působivým dávkováním indicií. Autorka rámcový příběh vystavěla dobře, legenda byla dostatečné temná, a pokud by ubrala na počtu postav a více se zaměřila na vykreslení jejich povah, motivů, jednotlivých životních příběhů, mohlo se jí opravdu podařit napsat lepší příběh, než byla Dívka ve vlaku.

Knihu – poněkud paradoxně – věnovala Hawkins všem potížistům. Předpokládám, že zamýšlela knihu věnovat potížistům, jako byla její hrdinka Danielle, jež svým pátráním čeřila kalné vody v Beckfordu. Asi nechtěně ale hodila tučné sousto i všem čtenářským „potížistům“, jak je vidět v relativně nízkém hodnocení knihy, a pokud si přečteme komentáře k této knize, zjistíme, že těch pochvalných, klepajících autorce po rameni, je podstatně méně než těch, kterým něco na knize vadí.

Na druhou stranu je ale potřeba si uvědomit, že není jednoduché mít slavného sourozence. V případě, že by román Do vody nebyl neustále srovnáván s hvězdnou prvotinou, rozhodně by byl hodnocen lépe. Z tohoto důvodu i přes výše uvedené výhrady řadím detektivní román Do vody mezi dobrý průměr ve své kategorii. A pokud si ho s tímto očekáváním budete číst, určitě se nezklamete. Druhá kniha Pauly Hawkins totiž rozhodně nezapadla, dá se tedy konstatovat, že autorka stále plave s hlavou nad hladinou a můžeme předpokládat, že neřekla své poslední slovo.

Název knihy: Do vody
Edice: Edice světový bestseller
Originální název: Into the Water   
Autor: Paula Hawkins
Nakladatelství: Ikar
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 416 stran
ISBN: 978-80-249-3375-7

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení