Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Kiera Cassová – Koruna

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Kniha Koruna Kiery Cassové doplňuje knižní sérii Selekce. Princezna Eadlyn, dcera královského páru Maxona a Americy, se dostala až na úplné dno. Přes původní averzi k veřejnému hledání svého chotě se mladá aristokratka rozhodne najít si mezi zbývajícími nápadníky partnera pro život. Bude se ovšem jednat o volbu rozumu, nebo přece jen poslechne své srdce?


KorunaV předchozí knize Dcera čtenář opustil Eadlyn v přetěžké chvíli: bratr jí bez rozpaků sdělil, jak na ni pohlíží lid, navíc její matka utrpěla infarkt. Přes tyto události se princezna rozhodne pokračovat v Selekci – v randění s nápadníky, které prostřednictvím kamer sleduje její lid. Ale dívčinu pozornost vyžadují i povinnosti následnice trůnu. Mnoho mladíků v Selekci nezbývá, vlivem okolností navíc dochází k uspíšení soutěže.

I když v Selekci nezůstalo tolik mládenců, měla jsem problémy od sebe některé postavy rozeznat. Postavy v knize mi připadaly málo vykreslené. Autorka mohla omlouvat nedostatečné vykreslení charakterů mladíků nedostatkem princeznina času, ale v mých očích si jednoduše ulehčila práci. Opět se nemohu zbavit dojmu, že tento pohled na Selekci autorce nesedl. Hrdinka předchozích knih America se se svými soupeřkami tolik zabývat nemusela a mohla se věnovat radostem i strastem lásky. Z Eadlynina pohledu by naopak na místě bylo podrobnější líčení charakterů jejích nápadníků, leč bohužel.

Eadlynino srdce přece jen zaplane pro jednoho mládence. Onen vyvolený je klidného a tichého charakteru, příliš se neprojevuje. Cassová se tak odklání od trendu, který následují někteří spisovatelé young adult literatury. Jiné autorky popisují reky, kteří by pro slečnu svého srdce chvátali i do pekla, ale tady se jedná o citlivou duši, která svůj vnitřní svět poodhaluje jen vybraným lidem. Tedy hlavně své budoucí drahé polovičce. Hlavní hrdinové se přeci jen musí zalíbit čtenářkám. Autorka naopak princeznina vyvoleného představuje jako jemný charakter, který o svoji lásku nijak nebojuje. Popravdě jsem Eadlyninu volbu nechápala. Ani autorčiny krátké úseky textu, ve kterých líčila setkávání a seznamování princezny a mladíka, mi celou situaci neosvětlily. Ale o lásce se říká, že je slepá, prim v této knize hraje postava korunní princezny, nikoliv rek v zářivé zbroji.

A jak už bylo několikrát zmíněno – Eadlyn se musí ohánět. Ačkoliv násilné střety mezi královskou gardou a rebely ustaly, nachází Cassová nový konflikt. S povděkem kvituji, že nerozdmýchává nové násilné boje, ale přichází s námětem politických intrik. Tentokrát problém zabudovává postupně a celý dopad na princeznu a její Selekci přichází relativně pozvolna. Pro mě se jedná se o zlepšení, vzhledem k nečekaně rychlému dějovému zvratu na konci První.

Selekce je mediálně sledovaná a královská rodina s napětím sleduje obraz, který o ní novináři zprostředkovávají. Zviditelněná je tak opět role masových medií, jak se nechají jednoduše ošálit a následně ovlivnit názor svých posluchačů nebo čtenářů. Což má zejména velký vliv na princeznina rozhodnutí v této knize.

Svět Selekce byl představen v předchozích dílech a tato kniha proto nemůže nabídnout příliš nových informací. Líčeno je princeznino hledání manžela a politické problémy, se kterými se musela vypořádat. Kniha je určená fanouškům knižní série Selekce – čtenář se dozví, jak se vedlo původním postavám a jak se změnilo království po Maxonově nástupu na trůn.

Publikace také potěší romantické duše hledající poklidnou četbu bez násilí. Vhodné je znát minimálně předchozí díl.

Název knihy:      Koruna
Autor:      Kiera Cassová
Překlad:      Nika Exnerová
Nakladatelství:      CooBoo
Místo vydání:      Praha
Rok vydání:     2017
Vydání:      1.
Počet stran:     272
ISBN:      978-80-7544-333-5

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení