Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Sharon J. Bolton – Má ji rád, nemá ji rád

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Na konci května vydalo nakladatelství Domino novou knihu autorky S. J. Bolton. Titul s názvem Má ji rád, nemá ji rád představuje špičkový thriller, který vám nedovolí od čtení ani na chvilku odejít. Je proto záhadou, proč se autorčiny knihy tolik neprodávají a proč nakladatelství stojí před rozhodnutím vydávání těchto knih pozastavit. Byla by to škoda, protože nemít o S. J. Bolton by znamenalo přijít o zářivou hvězdu současné literární scény. Svůj nesporný talent dokazuje i v této novince.

 

ma-ji-rad-nemaDoktor Hamish Wolfe je okouzlující muž s obrovským charismatem. Ale zároveň je také na doživotí odsouzeným únoscem a vrahem. Jenže aura osobnosti je silnější než spáchané skutky. Hamish Wolfe tak má početnou základu fanynek, které ho zbožňují a bezmezně věří v jeho nevinu. Advokátka Maggie Roseová, kterou chce Wolfe získat na svoji stranu, je pevně rozhodnuta řady poblázněných žen nerozšířit. Jenže pak se s Wolfem setkává a jeho kouzlo působí i na ni. Nebo ne?

Kniha Má ji rád, nemá ji rád mě opravdu dostala. Celých 560 stran jsem zhltla, ani jsem nevěděla jak. Zápletku jsem odhalila až těsně před koncem, což je pro mě něco nevídaného a jsem za to velmi vděčná. S. J. Bolton mě zkrátka na všech frontách dokázala příjemně překvapit, a to i přes má vysoká očekávání.

Nejvíce musím vyzdvihnout autorčin styl psaní. Ten mě absolutně okouzlil, protože je velmi svižný, lehký, přirozený. Čtení utíká jako voda, text je plynulý, bez nesrovnalostí a zbytečných odboček. V příběhu se od začátku bez problému orientujete a postupně poznáváte drobné nuance předkládané zápletky. Můžete si tvořit vlastní scénáře, přemýšlet o ději a jít po stopách vyšetřování se svojí vlastní verzí, jak to tedy doopravdy bylo. A věřte mi, alternativních konců v průběhu čtení vymyslíte celou řadu a stejně vás ten opravdový patrně překvapí.

Oceňuji také práci s budováním vyprávění a s postavami. S. J. Bolton má nepochybně velký dar pracovat s napětím, vhodně jej dávkovat, udržovat čtenáře v neustálém pozoru, ale zároveň ho zbytečně nemást. To, jakým způsobem je příběh vystavěn, je mistrovská práce a já se před autorkou klaním. Postavy jsou další silnou stránkou knihy, jsou velmi originální, propracované a vyhýbají se šablonovitosti. Každá z postav je silnou osobností a určitým způsobem k ní přilnete. Autorka se zcela vyhnula tomu, že by postavy byly černobílé, čemuž se někteří autoři temnějších příběhů nedokáží ubránit. Postavy v Má ji rád, nemá ji rád jsou i přes tajemství a mnohdy nehezkou minulost zkrátka jen lidé. Milující, chybující, plní odhodlání, ale také lží a přetvářky.

Autorčin styl, samotný příběh i práce s postavami dohromady tvoří velmi kompaktní celek, který zaručuje skvělý čtenářský zážitek. Já sama patřím ke čtenářům, kteří thrillery preferují, a přečetla jsem jich už pěknou řádku. V poslední době se mi stává, že mě ne každý příběh „usadí“, S. J. Bolton se to ale povedlo. Dokázala mě nadchnout, okouzlit a já pevně věřím, že se jí to podaří i s vámi. Pokud máte chuť přečíst si opravdu kvalitní thriller, kde nebudete vraha znát od padesáté stránky, který bude velmi čtivý a jehož děj bude mít od začátku spád a švih a ke konci vás naprosto strhne, sáhněte po Má ji rád, nemá ji rád. Tato kniha představuje jednu z nejlepších thrillerových novinek letošního roku a záruku, že se v žádném případě nebudete nudit (a také, že budete patrně potřebovat i autorčiny zbylé knížky, stejně jako já).


Název: Má ji rád, nemá ji rád
Autor: Sharon J. Bolton
Překlad: Markéta Polochová
Nakladatelství: Domino
Místo vydání: Ostrava
Rok vydání: 2017
Vydání: 1
Počet stran: 560
ISBN: 978-80-7498-215-6

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Palindrom

  Ode dneška soutěžíme o knihu Palindrom z nakladatelství Motto. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení