Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Císařovy čepele – Brian Staveley

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
Císařovy čepele

Císařovy čepele jsou opravdu milým překvapením a lze jen těžko uvěřit, že jde o debut. Už dlouhou dobu mě žádná fantasy tolik neuchvátila jako tento krutý příběh o třech sourozencích. Brian Staveley prokázal, že je výborný vypravěč, jeho kniha má spád, nechybí napětí, dobrodružství ani akce. Dílo má přes 400 stran, ale přála jsem si, aby bylo mnohem delší.

 

Císařovy čepeleMocný císař byl zabit, osud říše je v nebezpečí. Nepřátelé vystrkují růžky a rod Malkeeinů je v ohrožení. Císařovy děti žijí odděleně. Adare jako žena nemá dědičné právo na trůn, byla vzdělávána v paláci, stala se ministryní a nyní se snaží pomstít smrt svého otce. Valyn vstoupil do výcviku na kettrala – cvičeného zabijáka (ochránce říše). Osm let zažíval dennodenně teror a dril a zahrával si s osudem. Kadeti musejí snášet mnoho utrpení, aby byli připraveni na závěrečnou Hullovu zkoušku, která potvrdí jejich připravenost. Ocitnou se tváří v tvář smrti a sáhnou si na úplné dno. A nakonec tu je Kaden – následník trůnu, který byl poslán mezi mnichy, aby ho naučili vše, co znají. V klášteře neměl na růžích ustláno, byl nucen plnit složité úkoly, snášet tvrdé rány a ponížení, to vše v rámci výchovy.Jeho výcvik nebyl dokončen, osud s ním měl jiné plány, v mladém věku se stává císařem.

Císařovy čepele jsou propracovaným dílem s velkým množstvím postav a fantastickým prostředím, které obývá celá řada tvorů. Autor například vymyslel obávané slarně – nebezpečné stvůry, napůl šelmy a napůl hady, jejichž kousnutí oběť doživotně ochromí. Mezi obyčejné lidi se mu povedlo zakomponovat i bohy a polobohy.

První díl epické trilogie je takový seznamovací, okrajově si přiblížíme magický svět a částečně poznáme vybrané protagonisty. Spousta informací, podrobností a záhad ještě čeká na vysvětlení, kterého se dočkáme v připravovaném pokračování. Nakladatelství Fantom Print by mělo na podzim tohoto roku vydat poslední část příběhu.

Jde o poutavý a čtivý příběh plný zrady, nepřátelství, soupeření, násilí, boje a útrap, který se skládá z prologu, 50 kapitol a vysvětlivek (jednotlivých bohů). Vypravěč každou kapitolu věnoval jinému hlavnímu hrdinovi, přičemž nejvíce prostoru dostali právoplatně dva bratři. Především útržky z Valynova života byly napínavé, akční a emotivní. 

Ke stylu autorova psaní nemám nejmenší výtku, co se týká české korektury, tak to je jiný případ. Chyb v knize se objevilo několik a některé byly opravdu hodně nápadné. Další věc, která mně osobně vadila, byla absence mapy. Zrovna u této trilogie by bylo její zařazení velmi vhodné. V knize neustále cestujeme mezi jednotlivými územími, dozvídáme se o historii země a často padají jména různých národů. Mapka by tak výrazně pomohla v orientaci.

Brian Staveley je americký autor oceňované trilogie Kronika Netesaného trůnu, v roce 2017 mu vyšla samostatně fantasy novela Skullsworn, která také sklidila úspěch. Když se Staveley nevěnuje psaní, stará se o syna, štípe dříví, běhá, hraje na banjo nebo vyráží na pěší túry. Je to vzdělaný člověk, který učí historii, náboženství filozofii i literaturu. Spolu s manželkou bydlí ve Vermontu.

Ukázka:
Ujistíme se, že vás kousnou. Budete otráveni ještě předtím, než se vůbec dostanete do Díry. To je důvod, proč do Díry půjdete.“ Kadeti dlouho jen nevěřícně hleděli. „Protijed,“ řekl nakonec Valyn. V jeskyních musí být něco, co poslouží jako protijed. Shaleel přikývla. „Slarní manželky mají všude po jeskyních hnízda. V některých z těch hnízd jsou vejce, mléčně bílá, asi tak velká jako moje pěst. Něco v těch vejcích chrání potěr před jedem jejich matek. Najdete vejce, sníte ho, dostanete se ven a jste vyléčení – jste kettralové.“ (str. 212)

Brian Staveley
Autor Císařovy čepele
Překlad Hana Vlčinská
Nakladatelství FANTOM Print
Místo vydání Ostrava
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 448
ISBN/EAN Hana Vlčinská
Ediční řada Kronika Netesaného trůnu 1

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Velká kniha vtipu

  Ode dneška soutěžíme o knihu Velká kniha vtipu z nakladatelství Cosmopolis. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení