Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lindsay Hawdon – Jákobovy barvy

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

O druhé světové válce a holokaustu už bylo popsáno velké množství stránek a přece se dá přijít s něčím novým, neokoukaným. Přesně to se povedlo Lindsay Hawdon v knize Jákobovy barvy. Sledujeme osudy jedné rodiny, do kterých zasáhla zloba a falešné ideály lidí. Pomalu rozplétáme historii a skutečnosti, o kterých se jen velmi špatně mluví, zvlášť pokud jste malý chlapec.


Jákobovy barvyJákob je osmiletý cikánský chlapec, že čtvrtiny Rom, ze čtvrtiny Jeniš, a protože se narodil ve špatnou dobu, musí utíkat a skrývat se. Jeho otec ho naučil, jak se dá přežít v přírodě, jak se schovat, pokud nechcete, aby vás někdo našel. A Jákob se učil dobře. Je hladový a vyděšený, bojí se jakéhokoli setkání s lidmi, pronásledují ho vzpomínky, které mu berou naději.

Doba je zlá, plná strachu. Nikdo nikomu nevěří, každý každého pozoruje a snaží se vytěžit pro sebe to nejlepší. Ale i v této atmosféře se najdou lidé, kteří jsou ochotní pomáhat. Vystavují se tím velkému nebezpečí, ale ani to je neodradí od toho, aby prokázali lidskost. I Jákob jich pár potká a jen díky nim dokáže zůstat naživu.

Kniha Jákobovy barvy se však nesoustředí pouze na Jákobův příběh. Autorka sestavila barevnou mozaiku historie jedné rodiny. Jednotliví členové pocházejí z jiného světa, jiné společenské vrstvy, přesto si k sobě našli cestu a vytvořili celek. Každý z nich prožil nějakou tragédii a nese si ji v sobě. Jedině společně dokázali svou minulost překonat. Jenže jejich život zkřížila druhá světová válka a holokaust. Pár mocných se rozhodlo, že někteří lidé si nezaslouží žít. Zasáhla je nacistická genocida.

Kniha se nečte jednoduše, rozhodně od ní nečekejte jednohubku na nedělní odpoledne. Vzhledem k tomu, co vše malý chlapec zažije, je potřeba některé pasáže doslova strávit. Navíc se velmi rychle střídají dějové linie. Chvíli sledujete dětství Jákobovy matky, pak je to Jákob sám v lese a za chvíli si čtete o otci a jeho životě v cikánské kolonii. Vše se prolíná a pomalu spojuje v jeden velký barvitý příběh tří generací. Rozdílné je i prostředí, ve kterém se děj odehrává. Bohatá společnost, která si užívá večírky, a chudá maringotka plná cikánských dětí, které si hrají s plátěnou mičudou.

Jde o velmi smutný příběh, který jen pomalu nabývá reálný obrys. Jákob zvolna odhaluje, co se vlastně stalo, jaký je jeho osud a co ho nutí křičet ze spaní. Autorka vyprávění založila na pocitech, ty jsou to hlavní, vše zastřešují a dávají příběhu význam. Vše dokresluje barvitým popisem okolí, kterýzobrazuje nejen krajinu, ale i náladu okamžiku.

Lindsay Hawdon dala své první knize velmi zvláštního hlavního hrdinu. Jákob je dítě, ale nechová se tak. Jeho činy formovala doba, ve které se ocitl. Přemýšlí a jedná jako dospělý člověk. Přebírá na sebe odpovědnost, kterou by dítě mít nemělo. Právě pasáže s Jákobem jsou nejsilnější části příběhu.
            

Jákobovy barvy
Autor Lindsay Hawdon
Překlad Petra Krámková
Nakladatelství Domino
Místo vydání Český Těšín
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 375
ISBN/EAN 978-80-7498-173-9
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení