Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Rae Carson – Po zemi bloudím dál

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Amerikou zmítá kalifornská zlatá horečka a spolu s dalšími tisíci lidí se na cestě na západ ocitá také šestnáctiletá Leah Westfallová. Jenže tahle nenápadná dívka má nebezpečné tajemství: dokáže vycítit zlato. Tato zvláštní schopnost ji ovšem může stejně tak obohatit, jako zabít. Tak začíná dlouhá cesta na stránkách knihy Po zemi bloudím dál z pera Rae Carson.


Po zemi bloudím dál Leah ještě donedávna měla milující rodiče, nejlepšího kamaráda a skvělý domov. Během jediného dne ale přijde o všechno a jí samotné hrozí smrtelné nebezpečí. Proto se vydává na dlouhou pouť za zlatem do Kalifornie. Jako šestnáctiletá dívka v tehdejší společnosti nemá šanci, a tak se přestrojí za chlapce, změní si jméno a po cestě si vydělává, čímž zároveň získává bezpečí. Ale kdo ví, jestli na ni daleko na západě čeká lepší život?

Rae Carson v zahraničí patří mezi známé autory literatury pro teenagery. Proslavila se zejména svou bestsellerovou sérií Fire and Thorns (Oheň a trny), která u nás zatím nevyšla. Ve svém nejnovějším příběhu se spisovatelka pokusila spojit fantasy prvky s historickým obdobím kalifornské zlaté horečky. Na jednu stranu se jí to povedlo – v ději nenarazíte na jedinou nesrovnalost a všechno k sobě krásně ladí. Na druhou stranu se ale kouzelné schopnosti Leah projevují jen málo, a ještě méně nad nimi hlavní hrdinka přemýšlí. Vzhledem k tomu, že se je snaží skrývat, to sice dává smysl, ale přesto by se čtenáři určitě nezlobili, kdyby jim autorka dopřála trochu víc magie.

Kniha se čte příjemně a plynule. Můžete ji stejně dobře střídat s napínavou detektivkou, jako zhltnout na jeden zátah - užijete si ji tak jako tak. Na příběhu ovšem hravě poznáte, že slouží jen jako úvod do série, kde se teprve dočkáme hlavní akce. Samozřejmě se při čtení nudit nebudete, ale ani fanatické otáčení stránek nehrozí.

Jakkoli málo se Rae Carson věnovala samotnému ději, jedno se jí musí nechat: s charaktery si vyhrála do nejmenších detailů. Příběh autorka vypráví z pohledu Leah Westfallové, z jejíž perspektivy si náročnou cestu o Kalifornie užijete. Hlavní hrdinka se už od začátku dokáže postarat sama o sebe, čímž si v tehdejší společnosti sice říká o problémy, ale to ji nezastaví. Leah je příjemná vypravěčka a v průběhu knihy se silně vyvíjí – z mladé dívky se stává dospělá žena, která se dokáže vypořádat s všelijakými komplikacemi. Během cesty se ale nerozvíjí jen charakter protagonistky, ale také ostatních postav, takže má čtenář možnost k nim lépe přilnout a zdají se skutečnější.

Po zemi bloudím dál patří mezi Young Adult literaturu, proto je na místě očekávat v příběhu i nějakou tu romantickou linku. Nemusíte ale mít strach, že se všechno bude točit jen kolem objektu lásky hlavní hrdinky – právě naopak! Rae Carson si na vztahu dala záležet, a tak se vyvíjí postupně a realisticky. Nejde o lásku na první pohled ani nesmyslné vzdychání, jen o hluboký a upřímný vztah dvou mladých lidí.

I přes citlivé zpracování romantické linky se ale příběh hodí spíše pro mladší čtenáře. Jde jen o originální zpracování „roadtripu“, který bývá častým fenoménem v Young Adult literatuře. Dobrodružství Leah Westfallové také jistojistě zaujme každého, kdo rád čte „mayovky“ anebo si zkrátka potrpí na dobrý cestovatelský příběh.

Ukázka:

Ukáže se, že vlak je místní hlavní atrakcí. Užasle zírám. Je to železný kolos, větší než všechny stroje, co jsem kdy viděla nebo si dokázala představit. Jsem ráda, že nedokážu vycítit železo, jestli je něco takového možné, protože kdyby moje čarovné schopnosti podnítilo tohle, byla bych z toho paf celý den. (Str. 87)


Po zemi bloudím dál
Autor Rae Carson
Překlad Kristýna Wanková
Nakladatelství CooBoo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 352
ISBN/EAN 978-80-7544-293-2
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení