Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Catherine Bannerová – Dům na prahu noci

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Amedeo Esposito se rozhodne vzít jakékoliv volné místo lékaře. Když přijde nabídka z jednoho neznámého italského ostrova, bez zaváhání se rozhodne odstěhovat. Na místě ho pak zaujme starý opuštěný dům, který se rozhodne renovovat. A tak začíná příběh jeho rodu v domě nazvaném Dům na prahu noci. Stejně jako dílo autorky Catherine Bannerové.


Dům na prahu nociOstrov Castellamare je světem, kde se žije podle vlastních pravidel, jelikož zprávy se sem dostávají o dva týdny později a jedinou cestu na ostrov umožňuje převozník, který ale přijíždí nepravidelně. Lidé se tak snaží žít sami pro sebe a potřebují jen starou dobrou sousedskou soudržnost.

Když sem Amedeo Esposito na začátku 20. století přichází, obyvatelé ho mezi sebe přijmou celkem rychle. Doktor na ostrově opravdu schází, a tak si ho všichni snaží předcházet, jak se dá. Esposito sám vyrůstal v sirotčinci, takže touží po zázemí a rodině. To se mu splní a velice brzy si najde manželku, se kterou zplodí čtyři potomky – tři syny a jednu dceru. Každý z nich je osobnost a manželé mají brzy problémy takhle velkou rodinu zvládnout spolu s vedením nově otevřeného baru. V ten moment se ale ukáže, jak jsou lidé na ostrově vnímaví k problémům ostatních a začnou rodině pomáhat. Děti hlídá starší sousedka, další pak přiloží ruku k dílu v baru.

Dům na prahu noci je ságou o jedné italské rodině, která sice žije na opuštěném ostrově, ale zažívá stejně problémy jako každá jiná. Problémy s dospívajícími dětmi, řešení jejich nemocí a další běžné rodičovské starosti.

Kniha není vyprávěním o jediné rodině, zahrnuje osudy všech lidí na ostrově a na jejich pozadí také vypráví světové dějiny. I takový malý ostrůvek, který si žije celkem samostatně, se potýká s problémy, které přinesou obě světové války, světová recese či změna měny. Obyvatelé tohoto místa se ale vždy snaží se vším vyrovnat sami a nezávisle na pomoci zvenčí.

Dům na prahu noci ukazuje čtenáři sílu lidského pokolení. V těch nejhorších chvílích se lidé na ostrově umí navzájem podržet. Čtenář se může zamyslet nad tím, jak sám přispívá svému společenství, obci, rodině. Přijde ve chvílích, kdy je třeba podat pomocnou ruku, ať už v podobě materiální či emoční? Nebo si jen sobecky hrabe na svém písečku a ostatních si nevšímá? Kolik z nás by dnes nezištně půjčilo svému sousedovi peníze, pokud by mu shořel dům? A kolik svého pohodlí je člověk ochotný obětovat pro relativně cizí lidi?

Kniha ve mně vyvolala mnoho pocitů. S velkým napětím jsem sledovala osudy hlavních postav, které se praly se svými problémy, každá samozřejmě po svém, zároveň jsem si uvědomovala, že člověk není ostrov a ani zdánlivě samostatně fungující ostrov se nemůže vyhýbat celosvětovým problémům. A v neposlední řadě jsem hodně přemýšlela právě nad rolí člověka v jeho prostředí, jak se mění podoba i chování lidské rasy.

Dům na prahu noci
Autor Catherine Bannerová
Překlad Dana Krejčová
Nakladatelství Knižní klub
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 400
ISBN/EAN 978-80-242-5683-2
Ediční řada Edice světový bestseller

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení