Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: David Michie – Pes Jejího Veličenstva a jeho mise

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Možná víte, že britská královna je velká milovnice psů a že v její smečce je i veselé, mimořádně inteligentní plemeno velšských corgiů. A teď si představte, že jste autor Dalajlamovy kočky a máte si vzít jednoho z těch pejsků, vlézt mu do hlavy a vpašovat ho přímo k nohám královny Alžběty II. Občas se tam mihnou i Charles, Kate, William a další členové rodiny, a pak také někdo velice tajemný. Námět jako hrom!


Pes Jejího Veličenstva a jeho miseVýzva jako hrom! David Michie mne překvapil výběrem tématu, protože jeho knihy se většinou věnovaly buddhismu z pohledu duchovnějších zvířat – koček, nebo psával o himalájských horách a místech, kde jsou buddhismus a jeho myšlenky jako doma.

Tady směřoval na západ, navíc do srdce královské rodiny. Když si odmyslíme pohádkový romantismus, tak přece jen ji provází pověst jakési kostnatosti, snad jako kdyby monarchie neměla v naší době co dělat. A svět se tak dělí na její zastánce a nostalgické vzdychače a na její tvrdé odpůrce. Odpůrce ke čtení asi nepřesvědčím, ale čtenáře s neutrálním nebo romantickým vztahem k Buckinghamskému paláci určitě ano. Ostatně na své si tu přijdou i obyčejní milovníci atmosféry Anglie nezatížené dnešními problémy, sem tam proložené nádhernými prostřihy od krbu, misky plné medových párečků a vůně starých rozlehlých zámků, ve kterých nevíte, co po setmění potkáte za dalším rohem. Snad něco mystického?

… viděli jsme ji ozdobenou nádhernými klenoty, s korunou a v hermelínovém plášti, s panovnickým žezlem a mečem, s vysokým bílým límcem v celé její starobylé kráse.
„Alžběta,“ pronesla naprosto zřetelně.
„A… proč jste tady?“ Její Výsost to nijak nevyvedlo z míry. Ptala se dál laskavým klidným hlasem, v němž byla znát sympatie
vůči bytosti, která působila trochu ztraceným dojmem.
Alžběta se otočila zpátky k oknu. „Protože…“ zdálo se, že si pečlivě promýšlí odpověď, „jsem se provdala za Anglii.“
Oba jsme pozorně sledovali každé její hnutí, když nás z chodby vyrušil jakýsi zvuk a pak se ozvalo jemné zaklepání na dveře.
„Je všechno v pořádku, madam?“ chtěla vědět ochranka.
V tom okamžiku Alžběta zmizela.
„V naprostém,“ prohlásila královna a dívala se při tom dolů na mě. Nejspíš ji zajímalo, jestli jsem Alžbětu viděl také jako ona. Chtěl jsem ji ujistit, že jsem to všechno prožil s ní, a tak jsem pevně přitiskl čumák k jejímu kotníku. Byl jsem svědkem toho, že se dvě královny Alžběty ocitly v jedné místnosti a mluvily spolu, přestože každá žila v úplně jiném století. (str. 188)

Kolik corgiů může říct něco takového? Malebný příběh proložený moudrými rozmluvami, lidskými pochybnostmi a zcela obyčejnými vlastnostmi samotné královny. Velká dávka lidské laskavosti potěší každého, kdo si královnu představuje právě takovou, jaká by archetypálně měla být. Té se Alžběta II. v této knize velmi blíží a popravdě v roli čtenáře možná často pocítíte touhu složit své packy k jejím kotníkům. Na své si přijdou i milovníci psů, protože psí povaha a moudrost tu je vykreslena v celé své kráse.

Davidu Michiemu se to povedlo! Do omezeného prostoru královského paláce a blízkého okolí, do těsné blízkosti samotné královské rodiny vložil příběh, který je odtržen od reality všedního dne a běžných lidí. To vidíme i na syrovém porovnání smutného dětství malého corgie Nelsona, jenž je hlavním hrdinou. Vidíme štěstí pomíjivé a vykupované krutou daní osudu a štěstí, jež je položeno na vnitřním pocitu vyrovnanosti. Sice nám už autor zapomněl jaksi více rozebrat, že svou roli určitě hraje to, že královská rodina nemusí bojovat o střechu nad hlavou každý den jako majitelé, od nichž Nelson přišel, ale čert to vem! Pro tuhle chvíli je tu pohádka pro dospělé. Pohádka o královně a její smečce královských psů.

Název knihy: Pes Jejího Veličenstva a jeho mise (TheQueen´sCorgi: On Purpose)
Autor: David Michie
Překlad: Petra Vlčková
Nakladatelství: Synergie Publishing SE
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání    : 1.
Počet stran: 230
ISBN    978-80-7370-476-6

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení