Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Barbara Wood – Země odpoledního slunce

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Do atmosféry mizejícího Divokého Západu zasadila děj svého posledního románu americká autorka s britskými kořeny Barbara Wood. Kniha Země odpoledního Slunce zachycuje konec starého světa neohrožených kovbojů, zlaté horečky i Indiánů, svobodně se toulajících svým teritoriem.


Země odpoledního SlunceSňatkový podvodník

Píše se rok 1920, když naivní a půvabná dívka Elizabeth van Linden podlehne kouzlu britského barona Nigela Barnstabla. Energický mladík ze starobylého rodu má však s nic netušící Elizabeth a jejími nechutně bohatými rodiči velmi kruté plány.  I když se honosí šlechtickým titulem, má velmi hluboko do kapsy. A jeho nároky a plány? Ty jsou megalomanské. A právě k nim potřebuje Elizabeth, nebo spíše její tučný svěřenecký fond. Jak snadné je pobláznit nezkušenou dívku a vmanipulovat ji do tajného sňatku! Rodičům nezbývá než se smířit s tím, že jejich „malá holčička“ je vdanou paní, o které už rozhoduje její muž.

Na Divokém Západě

Hned po sňatku se Nigel pouští do realizace svého snu – vybudovat si své vlastní impérium. Největší příležitost mu k tomu nabízí ještě divoký kus západního pobřeží. Se svou zamilovanou manželkou proto nasedá na vlak, který je odveze do městečka Palm Springs. Daleko od civilizovaného světa Nigel sundává masku laskavého a zamilovaného novomanžela a Elizabeth musí čelit jeho pravé tváři. Krutému násilníkovi, který jde kvůli osobnímu obohacení a úspěchu přes mrtvoly.

Zatímco Nigel na nehostinné poušti zakládá palmové háje a nemilosrdně se snaží vytlačit Indiány z jejich teritorií, ze zhýčkaného jedináčka Elizabeth se stává týraná žena. Má jen dvě možnosti: pomalu se nechat usoužit svým manželem, nebo bojovat o svůj život a svobodu. Je pro ni život s despotou jedinou vyhlídkou, nebo bude mít ve svém životě ještě šanci zažít lásku?

Konec starých časů a rodící se nová společnost

Barbara Wood vylíčila příběh zrady a velké lásky na pozadí skutečných událostí. Knize Země odpoledního slunce předcházelo pečlivé studium v archivech, a tak román přináší věrohodný obraz tehdejší společnosti – zoufalý boj Indiánů o své území a tradice, průmysl a zemědělství pohlcující panenskou přírodu, odhodlaný zápas žen o rovnoprávnost či vznik továrny na sny zvané Hollywood. Postavy románu jsou plastické s propracovanou psychologií, což je zřetelné zejména na hlavní postavě Elizabeth. Čtenář je svědkem dramatického přerodu z naivní dívky na odhodlanou ženu bojující o své právo na svobodu.

Autorka, která se v lednu tohoto roku zařadila mezi sedmdesátnice, opět dokázala, že se každý její titul stává bestsellerem. Ve svých knihách mistrně propojuje své znalosti antropologie s vypravěčským talentem. Ke knize mám jen jedinou výtku – na závěr se vše zvrtne do přílišného happyendu.  Pokud to autorce dokážete odpustit, pak vás dám jednu radu. Nechte si knížku na víkend nebo si v práci vezměte den volna, protože tento román přečtete na „jeden zátah“.


Země odpoledního slunce
Autor Barbara Wood
Překlad Milena Pellarová
Nakladatelství Ikar
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 552
ISBN/EAN 978-80-249-3047-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení