Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Joakim Zander – Bratr

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Jsou knihy, které se čtou snadno, mají více či méně jednoduchou zápletku, jsou více či méně zajímavé a čtenář je mnohdy přečte za jedno odpoledne, večer nebo noc. Bratr Joakima Zandera příkladem takové knihy není. Nejedná se o lehké čtení a čtenář potřebuje čas. Na druhou stranu opravdoví milovníci (nejen) severské krimi si rozhodně přijdou na své, protože kniha se dostává čtenáři pozvolna pod kůži, svou propleteností děje jej stahuje a svou autenticitou láká. Komplikovaný příběh nakonec zanechává skutečně hluboký dojem.


Začíná jako příběh tří lidí, které dělí nejen geografická vzdálenost, ale i okolnosti, které jim osud přichystal. Jasmín utekla před svými rodiči, přáteli a tíhou Bergortu do New Yorku, kde se živí jako umělkyně. Nikdy nezapomněla na svého bratra, k němuž ji pojí nejen pokrevní pouto, ale především silná sourozenecká vazba a vztah, který si vybudovali na pozadí nelehkého dětství. Její bratr Fádí, který si odchod své sestry nikdy nepřestal klást za vinu, se mezitím proměňuje a svůj osud a smysl života nachází v islámu. Postupně se radikalizuje a odchází do Sýrie. Když pak Jasmín po nějaké době přicházejí zprávy o jeho smrti, ví, že se musí vrátit, že před minulostí se nemůže nadále schovávat. Navíc cítí, že ne vše je takové, jak na první pohled vypadá, a že možná Fádí žije. 

Třetí nit příběhu zavede čtenáře do Londýna, kde Klara pracuje na dílčím výstupu ke zprávě o důsledcích privatizace některých policejních složek. Začínají se však kolem ní dít zvláštní věci, které vyústí až ve smrt, která má vypadat jako sebevražda, ale i zde zdání dost možná klame. Klara tak nabývá dojmu, že agenda, na které pracuje, je možná něčím mnohem větším, než si dokáže představit.

Joakim Zander je jedinečný vypravěč. Autor, který je precizní, který vnáší do svých knih řád, což dokáže jen hrst autorů. Kniha Bratr přináší tři linky příběhu, které plynou po proudu času, z minulosti do přítomnosti, až se v jeden okamžik střetnou a minulost se stane naléhavou přítomností. Možná pozvolný začátek knihy tak nabere na obrátkách a čtenář knihu jen nerad odkládá. Všechny tři linky se pak ve vhodný okamžik spojí v jednu jedinou, a to natolik samozřejmě, jako by to ani jinak být nemohlo, jako by to bylo logické vyústění čehosi, co ale rozhodně přesahuje představivost i velmi kreativního čtenáře. 

Bratr je současně knihou, která vás nutí přemýšlet nad rámec samotného příběhu. V pozadí hlavní dějové linky stojí aktuální otázky soudobého světa, otázky politické, sociální i ekonomické, otázky natolik palčivé, že čtenář nad syrovostí prostředí, do něhož je příběh situován, přemýšlí, žasne, možná si trochu zoufá a hledá naději. Zander dokázal vytvořit dokonalé hlavní hrdiny knihy – lidské, přirozené a nekomplikované, přestože jejich životy jsou cokoli jiného, než nekomplikované. Zander dokázal jejich příběhy koncipovat tak, že čtenáři na hlavních postavách záleží.

Vyústění knihy možná není žádným dechberoucím trhákem, přesto (a snad také právě proto) dává prostor pro čtenářovy myšlenky a kreativitu, je originální, nekonvenční a odpovídající vážnosti příběhů, které kniha představuje a které se dost možná v jiné pokřivené podobě odehrávají někde na světě, v Evropě, v hlavním městě. A právě představitelnost a reálný nádech příběhu, který dokáže v určitých fázích šokovat, je největší devizou knihy Bratr. Protože i když ne vše je tak, jak na první pohled vypadá, vždy existuje vysvětlení.

Ukázka z knihy: 
Pohled na muže na protější straně ulice Klaru naprosto ochromil. Nevidí nic než černé tričko, černé džíny a dlouhé řídké vlasy. Najednou si vybavuje, jak jí jeho šlachovité ruce stahují z ramene tašku s počítačem. Najednou si vybavuje, co jí šeptal. 
Podaří se jí znovu ovládnout všechny končetiny a postavit se. Potom začne ustupovat dozadu, couvá, aniž by ho spustila z očí. Vidí, jak k ní zvedá ruce, aby dal najevo, že není ozbrojený. 
Ulicí pomalu projede auto a na vteřinu mezi nimi utvoří překážku. Ale jakmile je pryč, Klara se znovu cítí jako zhypnotizovaná, nedokáže muže pustit z očí, nedokáže se rozběhnout, jenom pomalu couvá ke zdi domu za sebou. 
Remember, remember, the fifth of November.
To jí šeptal, to měl vytetované na zápěstí – a teď se pomalu vydal přes ulici s rukama stále nataženýma před sebou, s dlaněmi otočenými k ní, aby ukázal, že pro ni neznamená hrozbu. Ale on už předvedl, že hrozbu znamená, už jí ukázal, čeho je schopen.
Remember, remember, the fifth of November.
Klara couvá, až se nakonec opře zády o výkladní skříň obchodu za sebou. Muž se k ní pomalu blíží, přejde ze silnice na chodník, už je jen metr před ní. Z butiku za ní vyjde se smíchem skupinka španělsky hovořících mladých lidí a zmizí dál v ulici. 
Muž vyčká, až budou dost daleko. (Str. 300)

Bratr
Autor Joakim Zander
Překlad Karolína Kloučková
Nakladatelství Host
Místo vydání Brno
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 432
ISBN/EAN 978-80-7491-558-1
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení