Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Melissa Keil – Kráska a geek

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Kráska a geek, kniha spisovatelky Melissy Keil, vyšla v České republice v roce 2016, avšak v originále (Life in Outer Space) se na literární scéně pohybuje již od roku 2013. Doposud se jedná o autorčin první a jediný literární počin. 

 

Kráska a geekKniha samotná mě zaujala už svým názvem, neboť slovo geek je v dnešní době poměrně často užívané a spolu s nositeli tohoto označení vlastně představuje jistou komunitu lidí značně se odlišujících od ostatních. V literárním světě Young adults se v současné době podle mého názoru nejvíce objevují protiklady hodný/hodná,zlý/zlá. Tady je to ale jiné, tady je ústřední postavou geek žijící ve svém vlastním světě a nově přistěhovaná kráska. Tak tedy alespoň zní anotace knihy … 

Sam, hlavní postava knihy, je mladík navštěvující střední školu. Svým postojem značně vybočuje z řad spolužáků a je tedy buď terčem posměchu, nebo naopak jakýmsi přehlédnutelným duchem, který není třeba brát v potaz. Má tedy plnit úkol být jakýmsi vyděděncem společnosti, což mu vlastně na druhou stranu náramně vyhovuje. První věc, co mi v knize chyběla, je nějaký hlubší, podrobnější popis toho, jak se Sam ve svém postavení cítí. Autorka obvykle popisuje jeho pocity velmi stroze, Sam je vůči všemu více méně lhostejný nebo volí cestu nejmenšího odporu, tedy odejde … 

Do třídy přichází nová dívka, Camilla. Žije spolu se svým otcem a za svůj život se už mnohokrát stěhovali. Její otec dělá rozhovory se známými kapelami. Přestože se Camilla a její zevnějšek od ostatních ve třídě poněkud liší, na rozdíl od Sama se setkává s uznáním, obdivem a s dostatkem pozornosti. Camilla vyniká, ale vyniká jinak. Z knihy je nejpropracovanější postavou. Její průbojná povaha prorazí zeď, kterou si Sam postavil před okolním světem, a pomalu se k němu dostává blíž, avšak, bohužel, nijak zajímavým či netradičním způsobem. Vlastně to všechno jde jako po másle, představí se, prohodí pár slov a další komunikaci navážou prostřednictvím počítačové hry. Právě tato Camillina zábava probouzí v Samovi dojem, že to nebude jen tak obyčejná princeznička, jako jsou ostatní holky ze třídy. 

Uvědomím si, že Camilla je naše vlastní statistická anomálie, odlehlá hodnota, o které nikdo neví, kam patří. 

Občas se poflakuje s příšernými členkami volejbalového družstva, kamarádí se s Viktorem Cho a těmi kluky ze šachového klubu, ačkoliv se mi přiznala, že šachy nesnáší. Zdá se být i součástí skupiny Dutohlavců, ale přitom s nimi netráví moc času. 

Vypadá to, že většinu času tráví s námi. Nevím, z jaké planety pochází, ale je prostě imunní vůči blbosti. A protože se rozhodla, že s námi bude kamarádit, najednou i my zjišťujeme, že jsme imunní.“ (87-88)

A tak její niterné kouzlo zapůsobí na tohoto lehce asociálního mladého muže, a ten najednou svévolně kývne na to, aby se zúčastnil školního plesu i party na pláži … bohužel, všechna Samova „kývnutí“ jsou bez jakéhokoliv zdráhání se, což mu v mých očích lehce strhává nálepku geeka. 

Chvíle, kdy Sam přestává být mimo, na mě nepůsobí jako přerod geeka v obyčejného kluka, ale jako přerod obyčejného, lehce odlišného kluka v kluka zamilovaného. Pravdou zůstává, že někdy se nad Samovým myšlením člověk skutečně pousmál, jindy mi ale přišlo nepřirozené. 

V knize jednoznačně postrádám popisy - ať už jde o pouhou cestu do školy, o prostředí školy, propracovanější zevnějšek, psychologii postav… vše je bráno velmi povrchně. Kniha čtenáře doslova bombarduje dialogy, které nás sice opravdu pestře informují kdo co říká, ale kde to říká a co má pořádně na sobě, jak se cítí, to autorka, bohužel, bere hodně zevrubně a příběh tím pro mě neskutečně ztrácí. 

Kráska a geek svým tématem bezpochyby nadchne každou čtenářskou duši, která hledá své vrstevníky, příhody podobné svým vlastním, ať už jde o školu, přátele či rodiče. A v neposlední řadě také pomalu se rozvíjející lásku. Knize každopádně nelze upřít čtivost, děj vám proběhne pod rukama neskutečně rychle, příjemným osvěžením jsou vtipné situace a některé myšlenkové pochody hlavních postav. 


Kráska a geek
Autor Melissa Keil
Překlad Pavla Kubešová
Nakladatelství Fragment
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 296
ISBN/EAN 978-80-253-2989-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení