
Recenze: Michal Faber – Kniha zvláštních nových věcí
- Vytvořeno 29. 4. 2017 2:00
- Autor: Jolana Hlušičková

Krásná šedo-černá obálka se zlatým potiskem a masivní reklamní kampaň u příležitosti vydání knihy Michela Fabera vyvolávala ve čtenářích velké napětí. Jaká bude jeho nová kniha, která vyšla se zajímavým názvem Kniha zvláštních nových věcí? Podařilo se mu navázat na obrovský úspěch Kvítku karmínového a bílého?
Hlavní postavou příběhu je evangelický pastor Peter Leigh, muž, který v minulosti nežil právě v souladu s Desaterem. Až nalezená víra v Boha mu pomohla odrazit se ode dna a začít nový život. S manželkou Beou mají na starost malou křesťanskou kongregaci. Jejich vztah je plný lásky, porozumění a vzájemné podpory. Před Peterem však stojí zásadní úkol, který bude znamenat vzájemné odloučení. Mezinárodní organizace USIC jej vybrala, aby šířil víru na nedávno objevené planetě Oáze. Její obyvatelé totiž projevili velký zájem o bližší poznání Bible, která je Oázany nazývána Knihou zvláštních nových věcí.
Peter žije s Oázany jejich každodenním životem, mile ho překvapuje dychtivost učit se základům křesťanství, mírumilovnost a komunikativnost. Překvapivě však začíná mít problémy s komunikací s lidmi - především s Beou, jejíž starosti a úvahy mu začínají připadat těžko pochopitelné.
A jak vlastně podle Fabera Oazané vypadají? Takto popsal typického Oázana Peter v dopise Bee:
Oázané – pokud tedy byl ten, kterého jsem potkal, typický – jsou středně vysocí a pozoruhodně se nám podobají, až na jejich úděsně pokroucené tváře, které se vážně nedají popsat – připomínají lidská embrya. Když s nimi mluvíš, nevíš, na co se máš dívat. Mluví anglicky se silným přízvukem. (Str. 109).
Faberova schopnost napsat pokaždé zcela odlišný příběh je nesporná. Ve svých textech se neopakuje, mění žánry, formu i obsah. Z tohoto důvodu patří rozhodně mezi nejvýraznější autory současnosti.
Příběh je ale natolik zvláštní, dalo by se říci až vyumělkovaný, že běžného čtenáře místy začne nudit. Faber perfektně zvládá rozebírat na velké ploše různá filozofická a náboženská témata, aniž by k nim však zaujal nějaká konkrétní stanoviska. Text se tak trochu mění v autorovu slovní exhibici, protože jestli něco umí opravdu dokonale, tak je to právě práce se slovy. Naštěstí pro českého čtenáře opět skvělý výkon předvedl i překladatel Viktor Janiš. V případě, že by totiž překlad pokulhával, bylo by kouzlo Faberova jazykového umění ztraceno.
Línou atmosféru a pozvolně postupující děj nezachrání ani dopisy, které si mezi sebou vyměňují Peter s Beou. Ty jsou velmi zajímavé z psychologického hlediska, je opravdu poučné sledovat, jak odlišné životní prožitky ovlivňují zatím tak skvěle fungující vztah.
Fanoušci sci-fi románů s filozofickým a náboženským přesahem, kteří ocení dlouhé obšírné popisy a pozvolný dějový posun, budou Knihou zvláštních nových věcí nadšeni. Ostatní čtenáři budou nejspíše trošku na rozpacích, ale věřím, že to své, pokud se dostatečně obrní trpělivostí, v knize najdou. Je to totiž opravdu zvláštní kniha a stojí za přečtení.
Michel Faber byl v listopadu 2016 v Praze. U příležitosti vydání Knihy zvláštních nových věcí se konalo autorské čtení, o kterém jsme vás již na stránkách VL informovali zde.
Faber mimo jiné přečetl ukázky ze své nejnovější knihy, jedná s o rozloučení s jeho milovanou ženou, která zemřela v relativně mladém věku. Lze proto předpokládat, že další Faberova kniha bude zase úplně jiná než ty předchozí a autorovo tvrzení, že Kniha zvláštních nových věcí zakončí jeho literární tvorbu, je již naštěstí zapomenuto.
Nejčtenější články
Soutěže
Aktuality
-
Program veletrhu Svět knihy 2018 je venku. Na co se můžete těšit?
Na co se na letošním Světě knihy těšit? „Na Světě knihy nás letos čeká dost zajímavých věcí,“ říká Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew. „Především tam budeme představovat sérii Znovuzrození hrdinů DC, největší komiksovou akci u nás, a i první tituly z téhle řady – a čím lepším začít, než Batmanem?“
Číst dál... -
Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů
Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.
Číst dál...
Doporučujeme
Nové komentáře
-
Srdce Aporveru
Dnes jsem si knížku koupila, zaujala mě obálka a anotace. Po přečtení recenze jsem ještě napjatější ... -
Soutěž o knihu Rok v lese
Kniha dorazila v pořádku. Děkuji za pěknou výhru. -
Přitažlivost japonské popkultury
Žhavá novinka: kniha byla nominována na ocenění Magnesia Litera v kategorii Publicistika. Uvidíme ... -
Přitažlivost japonské popkultury
Fuj, taková hrozná chyba! Děkuji za upozornění, hned to opravím. -
Přitažlivost japonské popkultury
ANNA Křivánková, ne Jana. -
Eldest – červená kniha: staň se tím, kým máš být
A co takhle Eldest=Murtagh. On je ten starší,prvoroze ný.Navīc by tomu odpovídal i přebal knihy,jelikož ... -
Soutěž o knihu (Vel)Mistr E a ztracená šifra dokonalosti
Děkuji za zprávu. Jen připomínám, že nové soutěže naleznete na webové stránce https://www.vasesouteze.cz/ ... -
Soutěž o knihu (Vel)Mistr E a ztracená šifra dokonalosti
Kniha, kterou jsem vyhrála, je krásná a určitě udělá radost vnukovi. Děkuji a těším se na další ... -
Soutěž o knihu Duchové
Vážený pane Suchane, děkuji Vám za zprávu. Napište mi prosím na e-mail marta.simeckova (zavináč)vaelit ... -
Soutěž o knihu Duchové
Dobrý den, knížka stále nedorazila. S pozdravem Marek Suchan.
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...