Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jenny Hanová, Siobhan Vivianová – Oko za oko

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Na první pohled vypadá ostrov Jar jako idylické místo pro letní dovolenou. Pro Kat, Lillii a Mary je to ale peklo na zemi. Všechny tři dívky chodí na stejnou střední školu a snaží se odolat nátlaku minulosti, křivdám a tajemstvím. Dokážou se tři hodné holky spojit a pomstít se těm, kteří jim ničí životy? To se dozvíte v knize Oko za oko.


Oko za okoMary z ostrova před šesti lety utekla kvůli klukovi, ale teď se vrátila a touží po odplatě. Lillia už nikomu nemůže důvěřovat, alespoň ne po minulém létu. Kat nedokáže déle snášet šikanu od své bývalé nejlepší kamarádky. Tři dívky, které jsou tak rozdílné a přesto je jedno spojuje – touha po pomstě. Začnou tedy spřádat plány, protože je potřeba vymyslet něco velkolepého za každou z nich.

Známá autorka Young adult románů Jenny Han, která má na kontě například titul Všem klukům, které jsem milovala, se spojila se Siobhan Vivian, autorkou The List, a díky tomu vznikl příběh trojnásobné dívčí odplaty. Ačkoli však jde o dílo dvou spisovatelek, na příběhu samotném si toho ani nevšimnete. Jednotlivé kapitoly jsou psány v ich-formě, vždy z pohledu jedné z protagonistek. Každá má ovšem svůj vlastní styl vyprávění a přístup ke společným plánům, tím je od sebe bezpečně odlišíte. Sebevědomá a odvážná Kat se nebojí žádné špatnosti, čímž motivuje ostatní k dalším činům. Lillia je mírná a trochu naivní bohatá princezna, která už má ovšem dost veškeré prohnilosti, jež se kolem ní utváří. Kromě toho pochází z Asie, takže do knihy vnáší velmi důležitou kulturní různorodost a diverzitu. Mary poznamenalo její tajemství ze všech nejvíc, ale nakonec z něj vyšla silnější, aproto teď za milou tvářičkou skrývá netušené schopnosti. Díky všem odlišnostem si zejména čtenářky ve věku hrdinek jistě najdou aspoň jednu oblíbenkyni a ztotožní se s jejími názory.

Nebýt známých jmen obou spisovatelek, kniha by nejspíš zanikla v přívalu četby pro mladistvé, které je poslední dobou všude plno. To by ale byla obrovská škoda, protože Oko za oko patří mezi romány, které teenagery mohou ledacos naučit. Nejde jen o to pochopit, jaké dopady má pomsta, ale také o zachycení šikany, obezity a jiných problémů, které se objevují nejen na středních školách idylických ostrovů.

Ne všechna tajemství Mary, Lillie a Kat se ovšem dozvídáme hned na prvních stránkách. Do minulosti se čtenáři vrací prostřednictvím kurzívou psaných flashbacků, a to ne vždy v chronologickém pořadí. Proto mohou být skoky v čase na začátku poněkud zavádějící, ale časem si na ně jistě zvyknete. Srší z nich totiž stejná, možná dokonce ještě větší aura tajemství a napětí, která vám vás udrží v napětí.

I když se román zabývá vážnými tématy, zároveň jde o neskutečně svižný a plynulý příběh, který se dobře a rychle čte. Spíše než rozvláčné plánování očekávejte knižní jednohubku s překvapivým koncem, který vás jistojistě naláká na další dva díly trilogie. Jenny Han a Siobhan Vivian na posledních stránkách ukázaly, že toho na obyvatele ostrova Jar (nejen na Mary, Lillii a Kat) čeká ještě mnoho a díky napětí v závěrečných scénách si dokázaly zajistit zvědavost každého čtenáře. Na pokračování v českém vydání se můžeme těšit už na podzim tohoto roku u nakladatelství CooBoo.


Oko za oko
Autor Jenny Hanová, Siobhan Vivianová
Překlad Zuzana Bičíková
Nakladatelství CooBoo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 272
ISBN/EAN 978-80-7544-283-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Studentskou cenu České knihy udělí gymnazisté ze dvou měst

  Cenu Česká kniha obdrží v květnu jeden ze čtrnácti titulů, které vzešly z prvního výběru odborné poroty složené z akademiků, překladatelů a knihkupců. Současně s tím vybrali studenti gymnázií z Prahy a Českých Budějovic pět titulů, z nichž za necelé dva měsíce zvolí historicky druhého laureáta Studentské ceny Česká kniha.

  Číst dál...  
 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení