Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Sally Green – Napůl ztracený

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Ještě jednou a naposledy se podíváme do Nathanova světa Bílých a Černých čarodějnic, Polokrevných a Lovců, ocitneme se ve válečné zóně, kde se nebere ohled na nic a nikoho a přežije pouze ten, kdo je nejsilnější, nejlstivější a zabije nejvíc nepřátel. Název knihy se nese v tradičním duchu série, závěrečné finále nám autorka představila pod názvem Napůl ztracený


knihaVálka v čarodějnickém světě vrcholí, už brzy se rozhodne o vítězi a poraženém. Soul a jeho věrní přívrženci zbrojí, v lesích se to hemží Lovci a žádná Černá čarodějnice není v bezpečí. Nathanova moc a Nadání sílí každý den, ale sotva si dokáže udržet zdravý rozum. Chce - li zabránit zničení Aliance a dovést ji k vítězství, musí se stát její nejmocnější zbraní. Společnost ho nemá v lásce a Nathanovi se dostává krutého odsouzení, on přesto musí riskovat vše, včetně svého života a životů svých nejbližších, aby je uchránil před zkázou.  

Na třetí a poslední díl oblíbené série pro mládež jsem se velmi těšila. Obálka knihy je na pohled velmi líbivá a láká člověka pustit se ihned do čtení. Ačkoliv Napůl ztracený spadá do žánru Young adult, v mnoha ohledech klasickou YA nepřipomíná a je příjemným osvěžením mezi ohranými romány ze střední. Protiváhou k několika nezbytným klišé prvkům, kterým se autorka zkrátka nevyhnula, je výrazná dějovost, hromada akce a dokonce i poměrně drsné scény. 

Příběh v první polovině trochu zadrhává, posouvá se jen po malých krůčcích, je klidnější a rozhodně ne nabitý událostmi jako v polovině druhé, kdy se věci skutečně dávají do pohybu. Zdá se, jako by si autorka připravovala půdu pro velké finále a očekávané rozuzlení. Nicméně vyloženě hluchá místa v knize nenajdete. Já jsem nudu za celou dobu nepocítila ani jednou, příběh se stále posouval dál, někdy rychlejším, někdy naopak pomalejším tempem.

Hodně se také řeší vztahy mezi jednotlivými postavami, zejména vývoj některých mě velmi (mile) překvapil. Nathan, hlavní postava, byl pro mě po většinu knihy docela oříšek. Chvílemi se mi zdál až nesympatický, ale zase jsem chápala, že ho všechny špatné události poznamenaly a že s jizvami na duši a děsy z krvavých bojů bojuje, jak nejlépe umí. Nemůžete si nepovšimnout, že autorce přirostl k srdci a že si s ním pořádně vyhrála, stejně tak i s dalšími aktéry. Nathanovi však věnovala speciální pozornost. Jeho charakter je na poměry Young adult žánru hluboký a rozmanitý a jeho chování propracované. 

Celá kniha pochopitelně směřuje k velkému konci, který se mi jednoduše líbil. Žádné přehnané, srdceryvné finále, které by beznadějně pohřbilo veškerou předchozí autorčinu snahu, se naštěstí nekonalo. To některé dramatuchtivé jedince sice dost zklamalo, já jsem ale spokojená a ačkoliv jsem většinu předvídala, našlo se pár částí, které mi dokázaly vyrazit dech.

Napůl ztracený je pořádně akční a napínavá kniha se zdařilým příběhem a charakterově silnými a výraznými postavami, mezi nimiž si určitě najdete své oblíbence. Kniha vyniká svojí čtivostí, dokáže člověka snadno pohltit. Jediné, co bych vytkla, je délka kapitol, uvítala bych o trochu kratší. Jinak ale autorka předvedla excelentní výkon, sérii se jí podařilo skvěle zakončit. Ráda se k trilogii ještě někdy v budoucnu vrátím.  


Napůl ztracený
Autor Sally Green
Překlad Marcela Nejedlá
Nakladatelství Yoli
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 328
ISBN/EAN 978-80-7549-131-2
Ediční řada Half Bad

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Osamělý mrtvý muž

  Ode dneška soutěžíme o 3 knihy Osamělý mrtvý muž z nakladatelství Knižní klub. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení