Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Victoria Schwabová – Divoká píseň

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Zavítejte do světa stvůr. Zavítejte do města jménem Verity. Město V. je rozděleno Švem, který od sebe odděluje severní a jižní část. Sever má pod kontrolou Callume Harker a jih zase Henry Flynn. Tyto dvě strany se absolutně nemají v lásce. Každý z mužů si určil svá vlastní pravidla, podle kterých jejich území funguje. Ve městě V. nejsou lidé jedinými obyvateli. Kromě lidí je to také město příšer, ohavných stvoření vzniklých z bolesti a utrpení.

 

divoka-pisenSvět, ve kterém se náš příběh odehrává, je krutý. Lidé jsou krutí, příšery jsou neovladatelné a udržet si zde čistou duši je úkolem velmi obtížným, skoro až nemožným. Ve městě V. je příšera téměř na každém rohu a záruku bezpečí nemá nikdo z jeho obyvatel. Mezi stvůrami rozlišujeme malchaje, korsaje a sunaje. Korsajové se živí masem a kostmi, malchajům postačí krev a je jedno čí, kdežto sunajové se sytí pouze hříšníky a to je od ostatních příšer odlišuje. Další věcí je, že sunajové se nejvíce podobou přibližují lidem.

S povahou příšer obeznamuje říkanka, která se vám vryje pod kůži a po celou dobu čtení se k ní jistě budete vracet. Tady je:

„Zrůdy a zrůdičky velký i malý,
vás by si, dětičky, k večeři daly.
Korsaji zubatí s ostrými drápy
vyschlí a kostnatí budou tě trápit.
Malchaji, malchaji, hrozný to zjev,
smrtícím úsměvem sajou ti krev.
Sunaji s očima jak z černé tuši,
písničku zahrají, vezmou ti duši.
Zrůdy a zrůdičky velký i malý,
vás by si, dětičky, k večeři daly.“ (s. 45)

August, jeden z hlavních hrdinů, je sunaj. August není spokojený se svým údělem a chce se stát člověkem, jak jen to půjde. Jeho nástrojem se staly housle a jejich tón je smrtící. Společně s Henry Flynnem se snaží v Jižním městě vymýtit zlo a chránit tak jeho obyvatele. Příměří, které bylo uzavřeno mezi severem a jihem, je tenké a schyluje se k jeho rozpadu, proto Flynn nastrčí Augusta, aby v severní části sledoval jedinou dceru Calluma Harkera, Kate. Kate byla držena co nejdál od města V. a byla nucena navštěvovat internátní školy. Nikdy ani v jedné nezůstala dlouho, vždy to zařídila tak, aby ji vyhodili. Všechny tyhle pokusy směřovaly k tomu, aby se mohla vrátit do svého rodného města, což se jí nakonec povedlo. Kate by udělala naprosto cokoli, aby stoupla v očích svého otce a dokázala mu, že umí být stejně krutá a nemilosrdná jako on.

Vykreslení lidského charakteru jako něčeho, z čeho se rodí příšery, je opravdu nápadité. Zlo plodí jen zlo. Ale proti zlu se dá bojovat. Autorka v Divoké písni stvořila dystopický svět, který působí velmi plasticky a vše do sebe hezky zapadá. Verity vzniklo spojením měst dřívějších Spojených států amerických.

Kate a Augusta nebyl problém si oblíbit, jelikož oba mají něco do sebe. Dcera tyrana, která se snaží dokázat, čeho všeho je schopna, a příšera, která se chce stát člověkem. Jejich chování nebylo bezhlavé a nepostrádalo určitou logiku. Škoda jen, že jsme nemohli hlouběji nahlédnout do jejich myslí a nedozvěděli se více o jejich minulosti.

Divokou píseň bych rozhodně označila za skvělý fantasy počin. Nechybí napětí, dobrodružství a překvapivé zvraty. Kniha má dobře propracovaný svět, nese v sobě prvky originality a je psána velmi čtivým stylem. Všemi těmito aspekty si autorka podmaňuje své čtenáře, příběh nadchne kluky i holky, mladistvé i dospělé. Konec je otevřený, a tak nemusíte truchlit, protože Divokou písní se s městem V. neloučíme. Ještě tento rok se můžeme těšit na pokračování, které ponese název Temný duet.

Divoká píseň
Autor Victoria Schwabová
Překlad Magdaléna Stárková
Nakladatelství CooBoo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 336
ISBN/EAN 978-80-7544-253-6
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Velká kniha vtipu

  Ode dneška soutěžíme o knihu Velká kniha vtipu z nakladatelství Cosmopolis. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení