Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Alen Meškovič – Ukulele jam

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Zlatá devadesátá léta. Na scéně Roxette nebo Haddaway, kdo by si nepamatoval. Ale také si vzpomínáte, že v tu dobu probíhal válečný konflikt na území Bosny? V tuto dobu se odehrává příběh Mikiho, patnáctiletého bosenského muslima, který dorazí s rodiči do uprchlického zařízení v bývalém turistickém komplexu. Ostatně některé komplexy kolem ještě fungují, a tak se mísí život turistů a uprchlíků.


Ukulele jamZa sebou má Miki válečné zážitky, zranění a nezvěstného bratra. Přišel s rodiči o domov a snad jen jeho mládí a nezdolná síla a chuť žít jinak dává knize směr, který se stává tím hlavním – směr dospívání. Najednou je celá ta válka nějak upozaděná, i když neustále ovlivňuje běžný život i školní docházku. Kde se projeví, jde s ní v ruku v ruce pocit nesmyslnosti, nespravedlnosti a všeho toho, co nakonec vyústí v konečné rozhodnutí, které Miki udělá.

Že by i to byl vrchol dospělosti? Prošli jsme s Mikim jeho patnáctým, šestnáctým i sedmnáctým rokem a autor si skvěle naběhl na druhý díl, na pokračování, na které se popravdě velmi těším. Napíše ho?

Mládí nabité hormony a hudbou!
Snad za to mohou sugestivní dialogy nebo jen čistě mužský- pardon, chlapecký- pohled na svět, ale všechno to ve vás zanechá dojem živočišné bujnosti, kterou oplývají jen ti, kteří teprve objevují své dospělé síly a možnosti. První opití, první sex… citlivé a neobyčejně hluboké proniknutí do duše dospívajícího chlapce, který snad i díky prožitému roste ze své naivity do… a to je právě to, co zůstává v příběhu otevřené. Co naznačuje snad to, co Alen Meškovič napíše až poté. Kolem vás bude znít hudba, budete toužit po jamovém klubu Ukulele, v rádiu uslyšíte to, co si pamatujete – ale co není zrovna Mikiho styl. Jo, mladí mají prostě jasno!

Všední dny, které nejsou vůbec všední
Zvláštní roli tu hraje Švédsko, země, která se tu plíží s nádechem čehosi nového, jiného, diametrálně odlišného. Ano, je to země, kam lidé, kteří už vzdali svou domovinu a mír, odcházejí. A odkud přicházejí krásné pohledy, pozdravy a vzkazy. I přes živelnou chuť žít ucítíte společně s Mikim obrovskou touhu tu už nebýt. Opravdu dospět a začít svůj život někde úplně jinde.

S postupujícími roky a snad i dospívajícím vědomím hlavního hrdiny máme možnost sledovat, jak se vyvíjí ke zcela jinému náhledu na svět a budoucnost, než mají jeho rodiče. Jak ve všedních dnech a pubertálních náladách, zážitcích a zveličovaných problémech mladistvým prosakuje hluboké uvědomění a jak z nezodpovědného floutka roste mladý muž, který se už o sebe pravděpodobně dobře postará. Kde ubrat, kde přidat, kde se přizpůsobit a kde se naopak nenechat zlomit? To je téma celé knihy Ukulele jam.

Ochutnejte:

Večer jsme se scházeli u Damira a Samira v pokoji v přízemí D2. Jejich rodiče často odcházeli na návštěvu k někomu jinému v táboře nebo seděli přikovaní k obrazovce v televizní místnosti. Sedávali jsme tam všichni spolu, bez ohledu na národnost nebo školu. Společně jsme poslouchali kazety s výběrem, hráli karty, pili, pokud bylo co. Damir se Samirem byli Amarovými i mými absolutními hrdiny. Znali všechnu možnou hudbu – obzvlášť tu zahraniční – a bez ustání mluvili o svém velkém idolu Jimovi Morrisonovi, který napsal The End a zemřel ve vaně. Damirovi i Samirovi sahaly vlasy až po bradavky. Obecně hodně mluvili o vlasech. Bylo to poučné. Například jsem nikdy neslyšel o tom, že se mohou konečky třepit, a proto by se měly pravidelně zastřihovat. Nebo že jsou pro vlasy zdravé žloutky. Stačí je vmasírovat do pokožky na hlavě a nechat je před umytím působit. (str. 94)

Ukulele jam
Autor Alen Meškovič
Překlad Markéta Kliková
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 368
ISBN/EAN 978-80-257-1841-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení