Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Marie Benedictová – Einstein & Einstein

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Albert Einstein je celosvětově známým a uznávaným vědcem. Jaký byl ale v osobním životě? Jak se choval ke své manželce a svým dětem? Kniha Einstein a Einstein je ale převážně o jeho dlouho přehlížené první ženě. Autorka Marie Benedictová se na ni zaměřila i z toho důvodu, že teorie relativity není možná tak úplně jen dílem slavného muže.


knihaMileva Maricová začala v roce 1896 studovat v Curychu. Jako jednadvacetileté dívce z malého městečka v Srbsku se jí dostalo velké cti, když mohla začít navštěvovat prestižní curyšskou polytechniku v době, kdy ženy měly na univerzity více méně vstup zakázán. Mileva měla odmalička problém se svým okolím. Kromě toho, že její spolužačky nedokázaly přenést přes srdce její inteligenci, posmívaly se jí i kvůli jejímu kulhání. Mileva tedy do Curychu odcházela se značně poškozeným sebevědomím a upřímně se bála, jak bude snášet šikanu svých spolužáků na vysoké škole. Tam se ale naštěstí setkala se svým budoucím manželem a její život se změnil k lepšímu i díky kamarádkám z penzionu, kde bydlela.

Tento fakt se ale můžeme dočíst v mnohých již vydaných životopisech Alberta Einsteina. Kromě toho také víme, že Mileva se stala příkladnou manželkou a matkou, která se vzorně starala o svého manžela, potomky a jejich domácnost. Na fyziku nikdy nezanevřela, a i když neměla už tolik prostoru a času jako za dob studií, snažila se neustále vzdělávat v odborných časopisech a konverzacích se svým manželem a jeho kolegy. Jak ale zasáhla Mileva do nejslavnějšího objevu svého manžela? Nepoložila základy této teorie právě ona? Pravdu se už asi nikdy nedozvíme, z mnohých historických pramenů je ale zřejmé, že manželka Alberta Einsteina na této teorii pracovala s ním. A do dnes se ve vědeckém světě vedou debaty o tom, komu by se mělo přiřknout autorství. Jednou ze stop by mohl být i fakt, že Einstein věnoval své manželce celou svou finanční odměnu, kterou získal po převzetí Nobelovy ceny právě za teorii relativy. 

Kniha Einstein a Einstein patří do Edice životopisů, které už nějakou dobu vycházejí v nakladatelství Metafora. Jsou to knihy, které jsou založené na pravdě a čerpají z historických událostí, ale zároveň jsou doplněny vymyšleným příběhem autora. Nejinak je tomu i u knihy Einstein a Einstein. Autorka se nesnaží přinést nový pohled na Alberta Einsteina, naopak chce čtenáři přiblížit jeho neméně úspěšnou manželku, která pokud by žila v jiné době, byla by možná považována za génia. Ona však svůj úspěch vyměnila za rodinu a obětovala se ve prospěch tepla domácího krbu. I když musím na jednu stranu říct, že autorka tohoto slavného vědce nepopsala v příliš kladném světle. Příběh Milevy Maricové zaujme nejednu úspěšnou ženu, která musela bojovat s předsudky svého okolí. I v dnešní moderní době se totiž často může stát, že muži své ženské protějšky podceňují. A to i přesto, že nám historie neustále předkládá důkazy o tom, jak silné a úžasné mohou ženy být. 

Einstein & Einstein
Autor Marie Benedictová
Překlad Filip Klausner
Nakladatelství Metafora
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 272
ISBN/EAN 978-80-7359-511-1
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení