Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Laura Rubyová – Včelí královna

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Obyvatelé Kostispár vědí vše o každém a co neví, to si domyslí. A pokud je pravda těžce uvěřitelná, tak není nic jednoduššího, než najít lepší vysvětlení. Finn O´Sullivan nahlásil únos oblíbené dívky Rózy, nikdo mu ale nevěří, ani jeho bratr Sean. Rózin únosce se ale pořád potlouká po okolí. Podaří se zmizelou vysvobodit? To se dozvíte v knize Včelí královna Laury Rubyové.


Včelí královnaFinn se protlouká všedním dnem a Rózino zmizení mu nedá spát. Nedokázal policii poskytnout popis únosce, jeho výpověď tak nepůsobila věrohodně a pátrání po dívce ustalo. Všichni měli zmizelou rádi, ale nikdo ji příliš neznal. Jednoho dne se objevila na statku bratrů Seana a Finna O´Sullivanových se svojí špatnou angličtinou a jednoho dne zase zmizela. Obyvatelé se snaží se zmizením smířit. Finn nalézá útěchu u Priscilly Willisové, která nenávidí své jméno a nechává si říkat Petey. Vše se obrací k lepšímu, když o sobě dává vědět Rózin únosce.

Jak se můžete dočíst z ohlasů na knihu, jedná se o dílo z literárního směru magický realismus. Realita se tu proplétá s magií a vytvářejí jedinečnou kompozici. Finn si není jistý, zda jeho vztah s Petey a kouzelné projížďky na koni jsou reálné, nebo pouze klam. Magickou atmosféru textu dotvářejí i odlišné pohledy na známé věci. Postavy třeba přemýšlejí nad tím, zda kukuřice nehlídá strašáka. I vysvětlení některých událostí knihy je třeba hledat v nadpřirozenu.

V souladu se zvoleným literárním žánrem jsou čtenáři představeny odlišné úhly pohledu na dané události. Děj, psaný v er-formě, začíná nějakou dobu po Rózině zmizení. Kniha je rozdělená podle uplynulého času do čtyř částí, které nesou označení měsíců (např. Červen: měsíc jahod, Červenec: měsíc hromu). Dané nadpisy působí jako zemědělský kalendář a symbolizují pro mě letargii obyvatelstva Kostipár vůči spáchanému zločinu a návrat k normálnímu stavu. V první části knihy se více méně pravidelně střídají kapitoly z Finnova a Rózina pohledu. Prostřednictvím Finnových kapitol jsou čtenáři představeny Kostispáry a problémy O´Sullivanových. Róza naopak popisuje své vězení a postupně poodhaluje svoji minulost. Od druhé části seznamuje autorka s pohledy dalších tří postav, z toho si nejvíc prostoru vysloužila Petey. Knihu rámují dvě kapitoly se stejným názvem Obyvatelé Kostipár na způsob prologu a epilogu, ve kterých je hlavně popisován Finn a to, jak ho jeho bližní vnímají.

Kostispářané si nehledí svého, proto je zobrazen život hrdinů pod drobnohledem kritických sousedů. Mezilidské vztahy nejsou komplikované pouze mezi obyvateli, ale i v rodinách. Bratry O´Sullivanovy například opustila matka (jejich jediný žijící rodič) s vysvětlením, že jsou dost staří, aby se o sebe postarali sami. Mladší syn sice ještě nedosáhl plnoletosti, ale náruč nového přítele přece nepočká.

Autorka pracuje s odkazy na staré řecké báje a pověsti, ale i na Hitchcockovu tvorbu. K nalezení jsou i polská slovíčka, jelikož postava Rózy pochází z Polska. I na tematizování klišé se dostalo – princ se nevypravil na bílém koni pro svou princeznu, a tak někdo jiný musí snažit vysvobodit. Do děje je i zakomponovaná básnička, která hezky a jednoduše shrnuje Finnovo citové rozpoložení v průběhu knihy.

Kniha není klasické fantasy o kouzelnících, ani zde není na prvním místě akce. Publikace je určená čtenářům od 15 let, kteří se mohou ztotožnit s problémy dospívání. Autorka dále nabízí neotřelý pohled na svět a obyvatele jedné vesnice, která se v Illinois skutečně nachází. Postavy jsou reálné, dopouštějí se chyb a někdy se je i snaží napravit, jindy se zahrabou ve svém utrpení. Pořád se ale ještě mohou dočkat odpuštění. Laura Rubyová jednoduše brilantně snoubí fikci s realitou.


Včelí královna
Autor Laura Rubyová
Překlad Kryštof Herold
Nakladatelství Fragment
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 312
ISBN/EAN 978-80-253-2929-0
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Studentskou cenu České knihy udělí gymnazisté ze dvou měst

  Cenu Česká kniha obdrží v květnu jeden ze čtrnácti titulů, které vzešly z prvního výběru odborné poroty složené z akademiků, překladatelů a knihkupců. Současně s tím vybrali studenti gymnázií z Prahy a Českých Budějovic pět titulů, z nichž za necelé dva měsíce zvolí historicky druhého laureáta Studentské ceny Česká kniha.

  Číst dál...  
 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení