Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Marta Davouze – Loď v Bretani

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Kniha Dům v Bretani, která vyšla v roce 2013, se u čtenářů dočkala velkého ohlasu a získala si spoustu věrných fanoušků. A protože jejich touha po obrázcích z Bretaně byla skutečně velká, sepsala paní Marta Davouze další příběhy nejen z tohoto překrásného a divokého koutu Francie. V roce 2016 vyšla kniha Loď v Bretani.

 Loď v BretaniLoď v Bretani na první knihu volně navazuje dalšími zážitky paní Marty Davouze a jejího manžela, které se jim přihodily nejen ve Francii, ale také třeba v Itálii, na Korsice či během pravidelných pobytů ve spisovatelčině rodné Praze. A jak už název knihy napovídá, bude se vše točit převážně kolem lodí a cestování a všeho, co tento česko-francouzský pár s přáteli a rodinou na cestách potkalo. A že z toho často vycházejí historky až neuvěřitelné! Takové, ve kterých čekáte, že vám je budou vyprávět vaše dvacetileté děti, ne postarší elegantní a šarmantní dáma. Ale právě to je na každé kapitole tak sympatické – neutuchající chuť do života, odvaha vrhat se do něj zas a znova po hlavě a radost z každého nového dne, přestože situace, ve kterých se vypravěčka zrovna ocitla, nemusí být pokaždé růžové.

Jednotlivé kapitoly na sebe nenavazují, můžete tedy začít číst od začátku, uprostřed, nebo i od konce. Pokud vás některá z kapitol obzvlášť okouzlí, můžete si ji číst stále znovu, aniž byste ztratili souvislosti. Můžete si tak kdykoliv přečíst o dobrodružné jízdě jaguárem z letiště, o napínavém hledání manžela a jeho přítele v ranní mlze. Pro Loď v Bretani, stejně jako pro její předchůdkyni, je typické, že i zdánlivě běžné každodenní starosti získávají status neobyčejných zážitků s puncem neopakovatelného dobrodružství. Ať už jsou to mikro příběhy o paních na úklid, o honbě za ukradeným autem či historka o počítání jizev a roztříštěném lokti.

Loď v Bretani určitě čtenáře nadchne svou jednoduchou koncepcí. Jako by autorka názvem kapitoly pokaždé nahodila téma a pak už jen sypala příhody z rukávu. Dokáže tak pro čtenáře navodit uvolněnou a příjemnou atmosféru, až mu připadá, jako by seděl u skleničky vína a jen tak si povídal s přáteli. Stačí malý detail, který stočí vyprávění o rodině manžela ke vzpomínkám na taneční, na přespávání u babičky s tetičkou, na jejich společné hádky, srovnávání se s náhodnými kolemjdoucími, z povídání o rodině a popisování dědických sporů o pozemky dokáže autorka ladně přeskočit na přirovnání manželova otce k Hermannu Kafkovi a jedním dechem popíše atmosféru maloměsta, na kterém žije manželova maminka… A tak dál, až najednou je jedna ze vzpomínek pro každou kapitolu poslední. Ale kdyby autorka chtěla, mohla by snad pokračovat dál a dál, až do nekonečna. Je to nepřeberná studnice asociací, krásných, humorných a laskavých. Navazuje tím na vypravěče typu doktora Vlacha z Jirotkova Saturnina:

Neočekávané proslovy doktora Vlacha někdy způsobí, že kapitola začínající pojednáním o kriminalistice, skončí pojednáním o kriminalistice, ačkoliv se v ní stále mluvilo o chytání pstruhů. [1]

Přesně takoví vypravěči stále vábí čtenáře a nikdy se jejich příběhy neomrzí – pábitelé, v jejichž slovech je ukryta prostá radost z vyprávění a z předávání historek a nakonec je v tom všem i kus umění žít. A možná právě v umění vyprávět všední věci jako nevšední zážitky tkví úspěch první knihy, kterou bude jistě tato druhá následovat.

[1] JIROTKA, Zdeněk. Saturnin. Vyd. 14. Praha: Český spisovatel, 1995, 368 s. ISBN 80-202-0468-7

Název: Loď v Bretani
Autor: DAVOUZE, Marta
Vydavatelství: Mladá fronta
Vydání: 1.
Rok: 2016
Místo vydání: Praha
Stran: 240
ISBN 978-80-204-4185-0

 

Soutěže

Aktuality

 • Hlasujte pro svou oblíbenou knihu v Ceně čtenářů Magnesia Litera

  Vážení a milí čtenáři,

  literární ocenění Mgnesia Litera za rok 2017 se bude udělovat 4. dubna 2018. Jako každým rokem ji můžete sledovat v přímém přenosu České televize. Chcete-li aktivně vyjádřit, která kniha byla pro Vás ta nej, máte možnost se zapojit a hlasovat v kategorii Cena čtenářů. Vybírat lze z prózy, poezie i knih pro děti. Hlasovat můžete do 31. března 2018 ZDE.

   

   
 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení