Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Martin Daneš – Z deníku pařížského recepčního

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Co si může do deníku zapisovat člověk, stojící za pultem v hale hotelu v metropoli Francie? Taková myšlenka prolétne hlavou čtenáři, kterému se poprvé dostane do rukou kniha Martina Daneše Z deníku pařížského recepčního.


Slova „deník“ a „pařížský“ evokuje díky některým románům cosi pikantního, něco, o čem se nesluší mluvit, ale lidé to rádi poslouchají. Ale už v okamžiku, kdy si navnaděný čtenář přečte anotaci knihy, zjistí, jak daleko je od pravdy. I když… deník Martina Daneše – až na výjimky – reflektuje politickou a společenskou situaci v naší zemi, což z určitého, trochu zvrhlého pohledu pikantní je.

Obsahem útlé knížky jsou sloupky, zveřejněné v deníku Metro (http://www.metro.cz/) v letech 2008 – 2016. Texty, připomínající časosběrné dokumenty, mají vždy zvláštní kouzlo, čtenář se jejich prostřednictvím může lehce vrátit v čase a připomenout si, jak se žilo a o čem se mluvilo. Pokud máte zkušenosti s takovými knihami, asi vás nepřekvapí, jak je lidská paměť krátká, jak snadno mohou lidé na špici politiky ignorovat své sliby a přizpůsobovat svou rétoriku momentální situaci.   

Autor, přestože žije trvale ve Francii, glosuje dění v české společnosti s velkým přehledem, svědčícím o tom, že sleduje aktuální zprávy pozorněji než průměrný Čech. Možná právě fakt, že se nemusí neustále potýkat s důsledky ledabylé práce zákonodárců, myslících spíše na vlastní prospěch než na seriózní práci, autorovi umožňuje odstup, nadhled nutný k tomu, aby se člověk mohl nad vším pousmát.

Nedá se říct, že by Martin Daneš sveřepě tepal zlořády politiků či seriózně rozebíral nelehkou hospodářskou situaci a tvářil se, že všemu rozumí. Pouze komentuje, a to s lehkostí, svědčící o zkušenosti a talentu. V úvodu autor zmiňuje spisovatele Karla Poláčka, což je velmi příznačné. Deníkem pařížského recepčního se vracíme do doby, kdy novináři dbali na jazyk, který používají, a nedeformovali ho podle vkusu ulice. Danešovy sloupky je příjemné číst také pro decentnost, s jakou přistupuje k absurdnosti dnešního dění. Nesnižuje se k prvoplánové satiře, i když témata, s nimiž pracuje, často přesahují chápání zdravého rozumu.

Jen občas autor zabrousí od věcí veřejných ke svým soukromým, jako to například dělá v textech Pastelky vyměřují čas nebo Dopis příteli, v nichž se ohlíží za tím, co nestihl učinit. Sympatické je i to, že dokáže s odstupem času připustit svůj omyl, jak píše v článku Den Václava Havla. Pravdou je, že mnoho lidí muselo po letech uznat, že Václava Havla je těžké nahradit.

Kniha Z deníku pařížského recepčního v sobě skrývá jakousi malou kroniku, průřez některými událostmi, které v minulých letech tvořily obsah zpráv v médiích. Ty jsou zpracovány s humorem, umocněným faktem, že čtenář může některá fakta konfrontovat s jejich důsledky po několika letech.

Název: Z deníku pařížského recepčního
Autor: Martin Daneš
Nakladatel: Štengl Petr
ISBN: 978-80-87563-48-9
Stran: 96 stran
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Velká kniha vtipu

  Ode dneška soutěžíme o knihu Velká kniha vtipu z nakladatelství Cosmopolis. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení