Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jesus B. Vilches – Kodex Apokalypsy

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

S napětím očekávanou knihu Kodex Apokalypsy konečně spatřili i čtenáři naší domoviny. Fantom Print přináší unikátní dílo trojice Luis Royo, Romulo Royo a Jesus Barona Vilches, které vás nadchne svou propracovaností. 


knihaVaše první otázka může být, jestli tuto knihu opravdu napsali tři lidé. Ovšem není tomu tak. Psaný text vytvořil pouze španělský spisovatel Jesus Barona Vilches, ale i přesto jsou oba zbylí jmenovaní minimálně stejně důležití. Vytvořili totiž pro tuto knihu velice zajímavé ilustrace, které z ní dělají opravdu jedinečný výtvor. Ještě větší zajímavostí je jistě fakt, že samotné obrazy vznikly daleko dříve než text. Tím se rozhodl Vilches vstoupit do světa Malefic Time otce a syna Royových.

Nyní už něco k samotnému příběhu. V něm budete mít možnost podívat se do budoucnosti, která ovšem nenabízí příliš příjemný obraz. Jedná se totiž o postapokalyptický román. Děj se odehrává ve zdecimovaném New Yorku, který už rozhodně není perlou jako dříve. Ulice jsou pusté a zničené, není na nich zrovna bezpečno. Vedle mnoha nepřátelských gangů se na nich odehrává souboj dobra se zlem. Na jedné straně stojí síly takzvaných Nebeských a na té druhé Padlých. 

Hlavní hrdinkou je bělovlasá dívka jménem Luz, která se díky svému mistrovi umí o sebe postarat. A velice brzy to bude potřebovat. Přestože ji žádné střety nezajímají, čeká ji rozhodnutí, na kterou stranu se přidá. Jak vlastně poznat, kdo je ten hodný a kdo zlý?

Kodex Apokalypsy mě po přečtení anotace okamžitě zaujal. Zejména propojení interesantních kreseb s textem mě uchvátilo natolik, že jsem se na tuto knihu opravdu třásl. A ihned musím říct, že mě rozhodně nezklamala. Atmosféra celého světa je velice temná a Vilches ji dokázal popsat opravdu přesvědčivě. 

Vedle hlavní hrdinky Luz se můžete setkat i s několika dalšími postavami. Jedná se zejména o Japonku Soum, která chce bělovlasé dívce pomoct najít tu správnou cestu. Mužské pokolení zastupuje plachý Allen, který se vyzná v téměř zapomenuté počítačové síti a tajně Luz špehuje. Vedle nich je tu ovšem i mnoho mystických charakterů. Těšit se můžete na samotného Adama, archanděly Gabriela, Michaela či Samaela. 

Už podle samotných jmen vám musí být jasné, jakým směrem se bude část děje ubírat. Dočkáte se totiž nekonečného souboje pekla s nebem, ovšem tentokrát to nebude tolik vtipné jako v populárním filmu Anděl páně. Obě strany jsou zcela nemilosrdné a bojují až do konce dechu. Těšit se tudíž můžete na pořádně krvavé bitvy a souboje. Ostatně ani samotné hrdinky nejsou žádné nevinné dívky, meče a katany totiž ovládají velice dobře. 

Vraťme se ještě rychle k samotné Luz. Přestože se jedná o ústřední postavu, rozhodně nečekejte kladnou postavu. Dívka je velice odměřená, nenávistná vůči všem a jen tak někoho si k sobě nepustí. Vlastně vám nebude příliš sympatická, přesto má obrovské osobní kouzlo. A samozřejmě i krásu.

Podívejme se rychle na samotné ilustrace. Těch najdeme v knize opravdu dost a velice příjemně dokreslují celé prostředí knihy. Jedná se o černobílé výtvory. Některým nechybí závan erotiky, ostatně tou je prodchnutý i celý text. Přestože na lásku se příliš těšit nemůžete (dobře, možná trošku), sexuálního napětí je podstatně víc. Ale vraťme se ještě k ilustracím. Ocenit bych chtěl zejména samotnou obálku, která je opravdu velikým lákadlem. Naleznete na ní právě Luz, které tečou z očí krvavé slzy. Celý koncept je velice originální, promyšlený a prostě zajímavý.

Pro fanoušky postapokalyptických románů je Kodex Apokalypsy prostě povinnost. Získáte velice dobrou knihu s nepřekonatelnými ilustracemi. Jistě se stane ozdobou vaší knihovny, kterou budete ukazovat všem známým. Vlastně nemám tomuto dílu co vytknout. Jedná se rozhodně o jednu z nejzajímavějších sci-fi novinek minulého roku. 

Název: Kodex Apokalypsy
Autor: Jesus B. Vilches
Ilustrace: Luis Royo a Romulo Royo
Překlad: Richard Skolek
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2016
Vydání: 1. 
Počet stran: 344
ISBN: 978-80-7398-362-8

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení