Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Richelle Mead – Třpytný dvůr

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Třpytný dvůr je románem pro dívky, který je plný soupeření, přetvářky, peněz, krásných šatů, konexí a večírků. Jde o první knihu Richelle Mead, která není z žánru fantasy. 

 Třpytný dvůrPříběh se točí kolem hraběnky z Rothfordu, která sice pochází ze vznešeného rodu, ale její rodina trpí finančními problémy a hrdinka je nucena do sňatku bez lásky. Přitom touží pouze po tom, aby o sobě mohla rozhodovat sama a být svobodná. Pustí se do impulzivního plánu a uprchne ze dvora. Začne se vydávat za svoji služebnou – prostou dívku Adelaide, která byla vybrána do Třpytného dvora a svoji pravou identitu skrývá.

Třpytný dvůr je prosperující instituce, která cíleně vyhledává nadějné, okouzlující, mladé dívky z chudých poměrů, které vzdělává. Dívky projdou proměnou v dámu, která zapadne do společnosti. Během roku se učí základy umění, historie, filosofie a absolvují lekce hudby. Zdokonalují se ve čtení, psaní či počítání. Nakonec vykonají závěrečnou zkoušku a podle výsledků jsou nabízeny zabezpečeným novousedlíkům v Novém světě – Adorii, která oplývá bohatstvím, ale zároveň jde o ne zcela zmapovanou krajinu, kde dochází k rozbrojům s původními národy.

Samotný příběh je sice pohádkový, ale zbytečně zdlouhavý a poněkud překombinovaný. Některé skutečnosti jsou omílány stále dokola a především v závěru se nachází mnoho nepravděpodobných scén. V knize se setkáváme s několika postavami, z nichž každá má jiný charakter. Jak už to ve světě chodí, někteří mají pokrokové názory, ale jiní značně zpátečnické. 

Autorka upozorňuje na lidskou zákeřnost, útlak menšin, netoleranci vůči jiným a touhu po svobodě. Lidé by neměli být souzeni podle barvy pleti nebo víry, kterou vyznávají. Zaměřuje se na problémy doby, které jsou patrné i v naší společnosti a které trápí svět. Pomocí názorů hlavní hrdinky podává autorka svůj pohled na tuto problematiku. 

Třpytný dvůr je prvním dílem připravované trilogie. V dalších dílech si přiblížíme osudy zbývajících dvou kamarádek hlavní hrdinky, následující Midnight jewel bude zaměřen na skromnou Miru a závěrečný díl bude o zapálené Tamsin.

Richelle Mead je známou a oblíbenou autorkou v žánru young adult. Napsala už několik sérií, mezi ty nejznámější patří  Sukuba, Pokrevní pouta nebo Vampýrská akademie, která se dočkala i svého filmového zpracování. Minulý rok autorce v Česku vyšel příběh s názvem Neslyšno, tentokrát jde o samostatný román. 

Autorka žije v Seattlu ve státě Washington, kde se na plný úvazek zabývá psaním. Díky svým příběhům se dostala na seznam NY Times a USA Today bestsellerů. Je závislá na kofeinu a jako většina žen si kupuje zbytečně moc oblečení, které stejně nevyužije. Mezi její další záliby patří cestování a sledování reality show. 

Ukázka:

„Slyšel jsi, co ta holka vypustila z pusy?“ rozkřikl se Jasper. „To je otřesné.“

„Ani ne. Náhodou to řekla velmi slušně. Nepoužila jediný nevhodný výraz.“ Cedric zaváhal. „A její gramatika i dikce byly rovněž na vysoké úrovni.“

„Nejde o jazyk, ale o přístup. Je drzá a impertinentní. Chlapi v Adorii nechtějí za manželky saně. Chtějí poddajné jemné manželky.“ 

„Pokud se sami vydali do Adorie, možná zase tak jemné ne,“ namítl Cedric. „A bránila Miru. Mně to přišlo ušlechtilé.“ To byla odpověď na moji otázku. Slyšeli naši výměnu názorů celou. Jasper si povzdychl. „No ano. Bránila Sirminičanku. To ji přeci neomlouvá. Ta by si měla zvyknout, že ji budou ponižovat. Clara nebude poslední, kdo to na ni zkusí.“(str.60-61)

Název: Třpytný dvůr
Autor: Richelle Mead
Překlad: Jan Netolička
Nakladatelství: Domino
Místo vydání: Ostrava
Rok vydání: 2016
Počet stran: 480
Vydání: 1.
ISBN: 978-80-7498-177-7

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení