Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Louise Penny – Oživlý kámen

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Vrchního inspektora Gamache zajisté není třeba jeho věrným čtenářům představovat. Tentokrát se s ním setkáváme mimo kouzelnou vesničku Three Pines, přesto je s ní a s jejími obyvateli jeho nový případ spjat. Oživlý kámen zabředává do dávné historie dvou rodin, z nichž jedna je ta Gamachova.

 Oživlý kámenArmand a jeho žena Reine-Marie vyráží do hotýlku Manoir Bellechasse, aby zde oslavili výročí sňatku a užili si klidnou dovolenou jako každý rok. Zdá se, že jejich největší problém představuje nezvladatelné horko a rozhodnutí syna Daniela, který chce své dítě, bude-li to chlapec, pojmenovat Honoré po svém dědečkovi. S tím je však spojena temná minulost, která ještě dnes jeho otci svazuje ruce i jazyk. 

Klid a mír místa naruší vražda Julie Martinové. Stejně jako Gamachovi i Juliina rodina, Morrowovi, pobývají v idylickém srubu, aby zde uspořádali tradiční rodinné setkání, na něž nikdo z nich nejezdí rád. Jejich rodina je totiž všechno, jen ne milující. Zdánlivě. A že zdání může klamat, o tom budeme mít šanci se přesvědčit hned několikrát. Je nasnadě, že povinná dovolená k uctění jejich otce a odhalení jeho sochy, jež se stala vražedným nástrojem, vyvolá nejen duchy minulosti, ale v každém členu klanu probudí jeho nejhorší a tvrdě potlačované vlastnosti.

Pokud jste čtenáři detektivek s Armandem Gamachem v hlavní roli, jistě vás upoutalo jméno rodiny. Ano, už jsme se s ním setkali, a to několikrát ve vísce Three Pines, kde Peter a Clara  Morrowovi žijí a s nimiž se Amrand Gamache velmi dobře zná. Louise Pennyová před svými čtenáři rozehrává rozvětvený příběh, kdy jednotlivé postavy dotváří charaktery těch druhých. Mistrně provádí čtenáře zákrutami lidské mysli, aby úspěšně odhalila vraha, jehož totožnost vám samozřejmě neprozradím. Jak sami uvidíte, motiv vraždit měl prakticky každý,včetně Gamache.

„Proč by někdo chtěl zabít vaši sestru?“

„Tím ,někdo‘ myslíte jednoho z nás, že ano?“

Vlastně to nebyla otázka a Beauvoir se rozhodl zůstat zticha.

„Na mě se nekoukejte, já ji neznala dost na to, abych ji zavraždila. Byla pryč třicet let, možná víc. Ale řeknu vám jednu věc, inspektore. Mohla se od nás dostat tak daleko, jak chtěla, ale stejně byla pořád Morrowová. A Morrowovi lžou. Mají tajemství. To je naše platidlo. Nevěřte jim, inspektore, Nevěřte jim ani slovo.“ Str. 154.

Autorka perfektně zná prostředí, o němž píše, dokáže navodit správnou atmosféru přesně podle situace, v níž se zrovna děj odehrává. Ve správném poměru je tak čtenáři dávkován klid, napětí, humor i nevyzpytatelnost a krása kanadské krajiny. Připočteme-li její skvělý literární styl a výtečný překlad, jedná se o knihu, kterou mohu opět vřele doporučit milovníkům klasických detektivek ve stylu Agathy Christie. Ne nadarmo je Louise Pennyová několikanásobnou držitelkou ceny Agatha Award za nejlepší detektivku roku.

Název: Oživlý kámen
Autor: Louise Penny
Překlad: Lenka Uhlířová
Nakladatelství: Knižní klub
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 400
ISBN978-802-242-5358-9

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení