Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: František Niedl – Růže a lev

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Wolfram Katzinger z Olšové a Beneš z Vřesova, které mohou čtenáři znát z předchozího Niedlova románu Rytíři z Vřesova, se vracejí na scénu v novém historickém románu Růže a lev. Opět se pustí do potírání lapků a padouchů, kteří trápí nejen obyčejné rolníky, ale také okrádají českého krále, kterým je mladičký Jan Lucemburský. 

 Růže a levFrantišek Niedl je skvělý vypravěč a jeho historické romány se čtou jako pohádka. I když přiznejme si, pohádka pro dospělé. Nechybí hrdinové, muži s chybami, někteří se napraví a jiní nikoli. Tu a tam autor lehce naznačí lásku, ale spíš se jedná o vzájemné souznění duší a o tělesnou náklonnost. Mužská spisovatelská ruka je z jeho knih hodně znát. Nejinak tomu je i u nejnovějšího historického románu Růže a lev, který navazuje na první díl, Rytíře z Vřesova.

I když nikde nebylo předem řečeno, že Rytíři z Vřesova budou mít pokračování, psala jsem v recenzi, že nemám ráda otevřené konce a předpokládám, že se spíš než o samostatný román jedná o první díl k historické sérii. A měla jsem pravdu. Brzy na to jsme se totiž dočkali dílu druhého, románu Růže a lev

Opět se shledáme s oblíbenými hrdiny i antihrdiny prvního dílu. Bratři Beneš a Čeněk z Vřesové, kteří si prošli zajímavou proměnou už dřív, se budou dál měnit v muže, rytíře, vojáky, jeden z nich dokonce i v úspěšného velitele. Zatímco Beneš je stále ve službách Petra z Rožmberka a jeho jménem se pouští do dalšího honu na lapku a vraha Hanse Křiváka, Čeněk se stal pomocníkem a panošem jejich švagra Wolframa Katzingera z Olšové, největšího hrdiny z prvního dílu. Wolfram je pověřen, aby spolu s českými pány a rytíři vyrazil na Moravu dopadnout dalšího zemského škůdce, proto zažijeme nejen boje a šarvátky mezi obyčejnými vojáky a lapky, ale také obléhání velkého hradu královským vojskem. 

Druhý díl se mi líbil mnohem víc, v prvním dílu jsme se se všemi hrdiny teprve seznamovali a příběh byl hodně rozkouskovaný a chaotický. Částečně byl ukončený, ale z větší části zůstal otevřený. Oproti tomu ve druhém dílu už jsem většinu hrdinů znala, proto se mi příběh lépe četl. Moc ráda jsem se znovu „setkala“ s Wolframem a Benešem, kteří se stali mými oblíbenci už předtím, a ještě raději jsem sledovala jejich další dobrodružství. 

Díky tomu, že se téměř dvě třetiny příběhu odehrávaly v jižních Čechách, kde Beneš z Vřesova honil lapku Hanse Křiváka, připomínal mi román jinou Niedlovu historickou sérii, sérii s Hynkem Tasem z Boru (Čtvrtý králův pes, Čas vlků, atd.). I když v Tasově případě byl každý román víceméně uzavřený, zde se příběh završil, zdá se, až ve druhém dílu. Většina případů byla v románu Růže a lev dořešena, přesto si autor nechal nenápadně otevřená zadní vrátka, která napovídají, že nás čeká pokračování. Nechme se proto překvapit, kam autorská fantazie a inspirace naší historií zavede autora tentokrát. Osobně bych si velmi ráda přečetla o dalších osudech těchto hrdinů. Přiznejme si totiž, že Niedlovy romány jsou silně návykové. Jak jednou začnete číst, dostanou se vám jejich hrdinové pod kůži, vy si je zamilujete a prožíváte s nimi vše dobré, ale i špatné. A že se autor s osudy svých postav právě nemaže, to už je mnohým čtenářům jasné.

Román Růže a lev se může zařadit vedle dosud vydaných a velmi úspěšných Niedlových děl, potěší jistě čtenáře českých i světových historických románů.


Název knihy: Růže a lev

Autor: František Niedl

Překlad:

Nakladatelství: Moba

Místo vydání: Brno

Rok vydání: 2016

Vydání: 1.

Počet stran: 288

ISBN: 978-80-243-7204-4

Ediční řada:


Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení