Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Alison Weirová – Kateřina Aragonská. Pravá královna

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Období Tudorovců v renesanční Anglii bývá jedno z nejoblíbenějších u čtenářů, i u autorů. Alison Weirová se mu věnuje až na pár výjimek téměř po celou svou spisovatelskou kariéru. Vedle odborných textů předkládá čtenářům poutavé romány, vystavěné na pečlivě probádaných historických pramenech, a nyní se rozhodla zmapovat všechny ženy skandálního, oblíbeného i nenáviděného panovníka Jindřicha VIII.


knihaPrvní knihou z této série je Kateřina Aragonská. Pravá královna. Název jasně vypovídá, o kom se v knize dočteme. Ale co o této ženě vlastně víme? Autorka začíná své vyprávění v době, kdy mladá Kateřina, dcera slavné Isabely Kastilské a Ferdinanda Aragonského, připlouvá do Anglie, aby se stala snoubenkou budoucího krále Artura. Mladý snoubenec je značně churavý a tak je v jeho zájmu i tělesné neschopnosti jejich sňatek nezpečetěn tělesným aktem. 

Když princ Artur podlehne své nemoci, mladá Kateřina, coby princezna – vdova, se ocitá na tenkém ledě. Vrátí se do Španělska, nebo bude muset zůstat v Anglii? K její radosti je dohodnut sňatek s Arturovým bratrem Jindřichem. Ten je ale mnohem mladší než Kateřina a tak je třeba do uzavření sňatku pár let počkat. Kateřina se v té době stane loutkou na mocenském poli, kde velmi necitlivé šachy se svou dcerou a nadcházející snachou hrají anglický král, její otec Ferdinand i jednotliví velvyslanci. 

V další fázi knihy a Kateřinina života ji poznáváme jako manželku Jindřicha Tudora a konečně právoplatnou královnu Anglie. V tu chvíli vidíme nejen zamilovanou a oddanou ženu, ale také matku, která touží dát králi syna, ale její náruč stále zůstává prázdná. 

Ve finále pak sledujeme její urputný boj za svá vlastní práva a také za nástupnická práva své dcery. Ta jsou ohrožena ve chvíli, kdy se král zamiluje do vychytralé Anny Boleynové a začne usilovat o zrušení svého sňatku s Kateřinou. Vytahuje v tu chvíli vše, co bylo uznáno legitimním, včetně jejich sňatku, nenaplněného sňatku s Arthurem i dědictví princezny Marie.

I když jsem toho o Kateřině Aragonské věděla dost, nikdy jsem se na ni a na její osud nedívala pohledem, jakým ji představila Alison Weirová. Jelikož byla mou oblíbenkyní královna Alžběta (Jindřichova dcera s Annou Boleynovou), Kateřina Aragonská zůstávala v mých představách tou nepohodlnou královnou pevné katolické víry, která žila v ústraní, když byl její sňatek s králem rozveden. Až nyní jsem ji poznala jako milující ženu, trpící zoufalou matku a také jako manželku bojující za to, čemu věří, co miluje a co si přeje uchovat – své manželství a jeho legitimitu a správnost. Až nyní, po přečtení tohoto románu, se mi otevřely oči a já poznala Kateřinu Aragonskou jako obdivuhodnou a historií upozaďovanou ženu, pravou dceru své matky (neboť svým odhodláním, výdrží a pevnou vírou své matce Isabele dělala čest) a především milující a odpouštějící manželku i matku.

Weirová napsala tento román, stejně jako všechny předchozí, s velkým důrazem na správnost historických reálií. Dokonale a čtivě vylíčila atmosféru tehdejší doby, popsala Anglii, krále, královnu i Annu Boleynovou tak dokonale, jako bychom sledovali film. I čtenáři, kteří až dosud o těchto historických postavách nic nevěděli, si dokážou udělat správnou představu a úsudek a snadno se nechají strhnout emocemi. Weirová nepíše tak, aby čtenáře drtila dojemnými scénami. Přesto nikdo, kdo knihu čte, nemůže zůstat netečný k utrpení Kateřiny, Marie i mnohých jiných, kteří jsou ponižováni, zbavování úřadů i životů především Jindřichovou arogancí a neústupností. 

Kateřina Aragonská. Pravá královna je spíš psychologický román na historickém pozadí. Vtáhne čtenáře od první stránky a jeho pozornost si dokáže udržet. Přesto se nejedná o jednoduchou a odpočinkovou četbu. Na knihu je třeba se soustředit a přemýšlet o ní.

Jsem nesmírně ráda, že se Alison Weirová pustila do tohoto velkolepého díla, protože bude velice zajímavé číst osudy všech šesti Jindřichových žen z jejich pohledu. Po přečtení Kateřiny Aragonské vnímám Annu Boleynovou zcela jinak. Najednou chápu zlobu a nenávist princezny a posléze královny Marie (dcery Kateřiny a Jindřicha) a její do poslední chvíle neústupné rozhodování vůči své nevlastní sestře Alžbětě. Najednou chápu, jak asi vnímali Annu na trůnu tehdejší Angličané a jak soucítili a trpěli s milovanou a odvrženou královnou Kateřinou.

Román určitě není určen jako oddechová literatura, ale je velmi čtivý a poutavý, především po své psychologické stránce. Po té historické je to perfektně vylíčený obraz doby, kultury i náboženství a určitě uspokojí i náročné čtenáře historických románů.

Na závěr musím opět pochválit zpracování knihy, neboť barevný přebal i do zlata laděná obálka knihy jsou naprosto skvostné a k majestátnosti královny Kateřiny se naprosto hodí.

Název knihy: Kateřina Aragonská. Pravá královna
Autor: Alison Weirová
Překlad: Eva Křístková
Nakladatelství: BB/art
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 550
ISBN: 978-80-7507-658-8
Ediční řada:

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení