Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michael Bronec – Tři kapitáni I.: Mračna nad Arénou

1 1 1 1 1 (3 hlasů)

Česká fantastická i vědecko-fantastická literatura už dávno nejsou jen chudí příbuzní svých zahraničních vzorů. Mnohá díla z našich luhů a hájů kvalitou potěší nejednoho milovníka dobrých, byť ne zcela v realitě zakotvených příběhů. Koncem roku přispěl se svojí literární troškou do mlýna muž, který zametal, dláždil či jinak připravoval cestu mnohým českým autorům fantastického žánru. Nakladatel Michael Bronec konečně vydal svoji vlastní knihu nazvanou Tři kapitáni I. s podtitulem Mračna nad Arénou. Co vlastně můžete od této více než deset let vznikající knihy očekávat?

 

Tři kapitáni I.Na první pohled je patrná péče, kterou nakladatelství Straky na Vrbě věnovalo knize svého majitele a vydavatele. Obálka Tomáše Kučerovského vypadá skvěle, vnitřní ilustrace Janiny Strnadové jakbysmet.

Tři kapitáni otevřou čtenářům dveře do světa daleké, patrně též alternativní budoucnosti, v níž Země není zdaleka jediným obydleným vesmírným tělesem. Hlavním hrdinou příběhu je koordinátor, jakýsi polodemokratický vůdce republiky planet v čele se Zemí. Ta se sice kdysi vymanila z vlády galaktického císaře, ale je na pokraji další meziplanetární války a její vyhlídky nejsou zrovna v barvě, o níž zpívá Ilona Csáková. Na začátku knihy získá Arnošt Kodex, tak se jmenuje zmíněný koordinátor, část galaktického pokladu nezměrné ceny, zároveň je konfrontován s nesnázemi v podobě úhynu zabijáckých mimozemských nestvůr, které jsou nezbytné pro dobré vztahy s rasou elitních vesmírných navigátorů. Chtě nechtě tak musí povolat do akce své dva přátele z mládí, kteří mu už nejsou zrovna příznivě nakloněni. A přestože Arnošt kombinací nadlidské fyzičky a brilantního mozku připomíná Bruce Waynea, první z jeho přátel je ještě silnější, zatímco druhý chytřejší. Honba za pokladem, odchyt nebezpečných potvor i snaha o udržení mocenské rovnováhy ve vesmíru tak může začít.

Celá kniha je psána živým jazykem. Obsahuje sice dlouhé vysvětlující pasáže formou dialogů, ale díky umu Michaela Bronce vůbec nenudí. Navíc text obsahuje dostatek barvitě popsané akce. Nezanedbatelným rysem příběhu je velké množství popkulturních odkazů, či lépe řečeno popkulturních vtípků. Nepřekvapí tak, že se Arnoštův ironický komorník jmenuje Alfréd, George Lucas je dávný dokumentarista a slavný wrestler nemůže mít jiné jméno než Hulk. Toto pomrkávání vykouzlí někomu na rtech úsměv, jiného může mírně obtěžovat, není však nikdy trapné nebo nadužívané.

Stinnou stránkou knihy může být obtížnější orientace v jedné z úvodních kapitol, kde se prolíná více časových rovin, byť jsou odděleny podobou písma. Stejně tak chvíli trvá, než čtenář pronikne do tohoto nového originálního světa. Jeho reálie jsou však podány způsobem, díky kterému nemáte ani na chvíli pocit, že čtete jen souhrn suchých faktů. Tři kapitáni nabídnou několik různě propletených dějových linek, z nichž většina nedojde svého naplnění. Je bohužel až příliš patrné, že se jedná o první díl trilogie a na další si musí čtenáři počkat.

Celým dílem silně prostupuje osobnost autora. Je patrná v originálním používání českého jazyka, do popředí se staví v předmluvě a osobitém poděkování spolupracovníkům. V žádném případě se však nemusíte bát trapného spisovatelského exhibicionismu.

Tři kapitáni je kniha s mnoha rozpory. Na jednu stranu obsahuje spoustu dialogů, ale není ani ukecanou, ani natahovanou. Najdete v ní velké množství odkazů na jiná literární či umělecká díla a přesto je velmi původní a neotřelá. Také se toho zde hodně děje a přitom málo stane, protože se jedná o první díl, takže nás zásadní zvraty a rozuzlení ještě čekají. Rozhodně je to ale kniha, která si zaslouží pozornost čtenářů science-fiction i zábavných dobrodružných příběhů. Tři kapitáni mísí humor, čtivé dialogy a svižnou akci v tom správném poměru. Nečekejte, až vyjdou další dva plánované díly a raději podpořte autora jejím nákupem už teď. Aspoň se budete mít do budoucna na co těšit.

Název knihy: Tři kapitáni I.: Mračna nad Arénou
Autor: Michael Bronec
Nakladatelství: Straky na Vrbě
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 304
ISBN: 978-80-87364-58-1
Ediční řada: Česká fantastika

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení