Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Becca Fitzpatricková – Nebezpečné lži

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Becca Fitzpatricková, autorka young adult, opět nezklamala. Tentokrát se ovšem vyhnula žánru fantasy, Nebezpečné lži jsou thrillerem pro náctileté. Především dívkám se bude zamlouvat hlavní hrdina, který je ztělesněním jejich snů. Je svalnatý, hodný, pracovitý, věrný a ochranitelský – prostě dokonalý gentleman.


Nebezpečné lžiEstelle Goodwinová byla zařazena do programu na ochranu svědků. Stává se Stellou Gordonovou, musí se rozloučit se svým bývalým životem a vším, co doposud znala.  Vypořádává se se skutečností, že nyní bude žít v malém městečku v Nebrasce. Na starost ji dostala Carmina – chladná, pedantská bývalá policistka, se kterou mají od začátku problematický vztah.

Stella je nucena žít ve lži, nikomu nesmí prozradit svoji pravou identitu, jinak bude ohrožen nejen její život. Lidé z její minulosti ji chtějí dostat, proto musí být opatrná a držet se pravidel. Byla zvyklá na život v luxusu a na maloměsto si z počátku nemůže zvyknout. Hádá se se svou opatrovnicí, je rozmazlená, smutná, ale časem se nafrněná městská holka začne měnit místním před očima.

Kniha se nevyhne ani vážnějším tématům, konkrétně závislosti. Ukazuje rizika a moc drog, kterou mají nad člověkem. Stellina matka je už několik let závislá a čtenář sleduje, jak drogy ovlivňují mezilidské vztahy a co všechno mohou způsobit.

Fitzpatricková čtenáře okamžitě přenesla do středu událostí. A teprve postupem času zjišťujeme, co se vlastně doopravdy stalo. A proč je hrdinka pod ochranou federální policie. Postupně odkrýváme minulost, ze které se přenesly lži a nebezpečí do přítomnosti.

Nebezpečné lži jsou poutavým vyprávěním s prvky romantiky. Částečně zabředneme i do detektivního žánru. Příběh je bohužel předvídatelný. Víte, co přijde, ale netušíte kdy. Dílo je ovšem napsáno tak dobře, že po celou dobu budete neklidně čekat, v jaké chvíli mladou hrdinku její minulost dostihne.

Becca Fitzpatricková je americká autorka úspěšné fantasy série Nora Greyová, vyprávějící o andělech, a thrilleru Černý led. Už jako dítě se chtěla stát spisovatelkou, pak ji na chvíli lákala práce CIA agentky. Nakonec získala titul ze zdravotních věd. Ale poté, co jí manžel věnoval účast na kurzu tvůrčího psaní, rozhodla se psaní konečně naplno věnovat a vyplatilo se.

Ukázka:
Snažila jsem se potlačit slzy, když jsem bořila obličej do tepla Reedova krku. Má mysl vstřebávala každičký detail, pečlivě si tento okamžik vrývala do paměti, abych si ho pak mohla přehrávat ještě dlouho poté, co mě odvezou pryč. Měla jsem urputné nutkání s ním utéct. Z okna pokoje, ve kterém mě drželi, byla vidět ulička vedoucí kolem motelu. Od toho plánu mě ale odrazovaly takové drobnosti, jako kde se ukryjeme a jak zabráníme tomu, abychom neskončili na dně řeky Delaware s cementovými bloky připevněnými k nohám. (str.11)

Název: Nebezpečné lži
Autor: Becca Fitzpatricková
Překlad: Lucie Jiránková
Nakladatelství: Egmont
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1
Počet stran:
ISBN: 978-80-252-3791-5

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení