Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Gregg Loomis – Případ Pegasus

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Lang Reilly je americký právník se záhadnou minulostí a užitečnými kontakty. A když říkám užitečnými, určitě nemám na mysli instalatéra nebo autoservis. Poté, co si zvolil kariéru právníka, si určitě nemyslel, že svoji minulost bude ještě někdy aktivně potřebovat. Když se ale dozví o smrti svojí sestry a jejího adoptivního syna, musí se kvůli tomu vydat do Paříže, aby tam zjistil (namísto pouhého vyřízení formalit k převozu ostatků), že jejich smrt nebyla obyčejná nehoda. 


knihaV okamžiku, kdy se dá do pátrání a začne se vrtat v horkém popelu, co zbyl po výbuchu domu, kde jeho příbuzní bydleli, začnou se kolem něj dít velmi nebezpečné věci. Tak nebezpečné, že kdyby si nezačal dávat pozor, mohl by se záhy vydat na zpáteční cestu do Států naprosto stejným způsobem jako jeho sestra a synovec. Reilly je zdrcený žalem, napumpovaný myšlenkami na pomstu a na krk mu dýchá smrt.

Komu stojí za to zbavit se za každou cenu jednoho osamělého chlapa? Byla to ta samá osoba, která připravila o život jeho blízké? A má to něco společného s obrazem, který záhadně zmizel? Může mít obraz s náboženským motivem takovou hodnotu (nebo skrytý význam), aby kvůli němu padaly domy a umírali nevinní lidé? Kam Reillyho zavede šílená jízda napříč celou Evropou? A bude ten chlap mít vůbec někdy klid?

Každý správný thriller musí vyvolávat podobné otázky. Chce-li čtenáře zaujmout, musí ho udržovat ve (správně dávkovaném) napětí a postupně odkrývat informace o hlavních hrdinech, kladných i záporných. V případě mysteriózního thrilleru nesmí chybět symbolika, odkazy na víru i historii a nějaký ten fanatismus a konspirace, nejlépe světového formátu. Bez toho všeho by to zkrátka nebylo ono.

A vše výše uvedené vám Případ Pegasus nabízí. Rozhodnete-li se číst, dostane se vám měrou vrchovatou všech thrillerových, konspiračních i náboženských ingrediencí, které k tomu patří. Děj letí vpřed jako nebrzdící auto serpentinami, Reillymu jsou v patách zabijáci i policie a bezvýchodné situace číhají za každým druhým rohem. 

Nudit se nebudete ani v nejmenším, a pokud holdujete svižné četbě s historickými záhadami, tajuplnými odkazy, nelítostnými fanatickými zabijáky, krásnými ženami, určitě si pro Případ Pegasus do knihkupectví dojděte, protože budete nadmíru spokojeni a příběh postavený na variaci myšlenky o stále existujícím řádu templářů vás jistě pohltí a nepustí, dokud nedočtete poslední stránku.

Název: Případ Pegasus
Autor: Gregg Loomis
Překlad: Leona Malčíková
Nakladatelství: Mystery Press
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 304
ISBN: 978-80-88096-31-3

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení