Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Philip K. Disk – Muž z vysokého zámku

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Philip Kindred Dick vydal za svou spisovatelskou kariéru celou řadu veleúspěšných knih. Jen si vzpomeňte na knihy Blade Runner, Minority Report či Muž z vysokého zámku. Právě poslední jmenované dílo se dočkalo už v pořadí čtvrtého vydání.

 

muz z vysokeho zamkuTato kniha poprvé spatřila světlo světa v roce 1962. To už je pěkná řádka let, přesto má dodnes mnoho svých obdivovatelů. Právě za ni obdržel autor v roce 1963 prestižní cenu Hugo Award. Nejedná se přitom o vyloženě klasické sci-fi, příběh si zahrává především s alternativní historií, která by se nám asi příliš nelíbila.

Druhou světovou válku v ní totiž vyhrálo Německo společně s Japonskem, mezi ně byly rozděleny okupované země. Mezi ně patří i Spojené státy, ve kterých se tento román odehrává. Píše se rok 1962 a mnoho z předních nacistických pohlavárů je stále naživu. Otěže po nemocném Adolfu Hitlerovi převzal Martin Bormann, ale velice důležití jsou stále i Hermann Wilhelm Göring, Albert Speer či Joseph Goebbels. Děj se ovšem trochu netradičně zabývá především územím, které si pro sebe utrhlo Japonsko.

Předem je nutno říct, že kniha v podstatě nenabízí klasický a souměrný děj. Sledujeme v ní osudy několika postav, které se díky popisované situaci ocitly v podřízenější či nadřízenější roli. Čtenář má možnost nakouknout do této alternativní historie, vcítit se do daných osob a vychutnat si celou poválečnou atmosféru. Zejména popisy jednotlivých momentů přidávají celému románu na zajímavosti.

Rozhodně se ovšem nejedná o zrovna jednoduchou literaturu. Nečekejte příliš mnoho akce (prakticky žádnou), spíš náhled do historické doby, která se ovšem neudála. Důležitou roli samozřejmě sehraje politika, antisemitismus či nadřazenost jednotlivých ras. Právě poslední jmenovaná vlastnost je nejvíce vypichována. Obyčejní Američané se musejí smířit s tím, že nad nimi Japonci zvítězili a jsou jim nadřazení.

Důležitou roli sehrají i vzpomínky na dávné americké artefakty. V knize se totiž objevuje několik sběratelů i odborníků, kteří se zaměřují právě na téměř zapomenutou historii USA. Dočkáte se i nekalého obchodu s artefakty z nedávné doby, kdy se je někteří pokusí zfalšovat.

Zajímavostí je rovněž kniha s názvem Kobylka zalehla ztěžka. Představuje totiž o poznání reálnější konec druhé světové války, ovšem v příběhu se samozřejmě jedná o fantastiku. Postavy v ní například naleznou zmínku o pro ně neznámém ruském městečku Stalingrad. Samozřejmě, že je v okupovaných zemích zakázána, asi stejně jako dnešní popírači holocaustu.

Velice často se také objevují odkazy na tzv. Knihu proměn či I-ťing. Jedná se o soubory textů, které se používají jako orákulum. Jednotlivé osoby se z nich snaží vyčíst svůj budoucí osud.

Abych řekl pravdu, nějak jsem Muži z vysokého zámku nepřišel na chuť. Přestože je z knihy znát vysoká spisovatelská úroveň a rozhodně není nijak zastaralá, její čtení může být pro některé trochu obtížnější. Nenese v sobě totiž tolik poutavý a jednotný příběh, ale spíše myšlenku o minulosti, která se mohla za určitých okolností odehrát.

Příznivci tohoto autora z ní jistě byli a budou nadšení. V posledním vydání z nakladatelství Argo jsou navíc velice pěkné ilustrace a rozsáhlá předmluva velké dámy fantastiky Ursuly le Guinové.

Muž z vysokého zámku
Autor Philip K. Disk
Překlad Robert Tschorn
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 4.
Počet stran 244
ISBN/EAN 978-80-2571-808-7
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Palindrom

  Ode dneška soutěžíme o knihu Palindrom z nakladatelství Motto. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení