Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lucie Budíková, Monika Nevolová – Hackněte svůj život. Nejen pomocí technologií

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Lucie Budíková a Monika Nevolová seznamují čtenáře ve své publikaci Hackněte svůj život. Nejen pomocí technologií s vychytávkami, které mohou člověku ulehčit život. Kniha se neomezuje pouze na technické vymoženosti, jak už název napovídá, ale seznamuje například s postupy, které ulehčí rozhodování, usínání, ale i učení.


Hackněte svůj život. Nejen pomocí technologiíKniha se zaměřuje na lifehacking. Těm čtenářům, kteří mají pouze hrubou představu o významu slova, vysvětluje Lucie Budíková:

Možná znáte pojmy zvlášť: life – život, hacker – napoprvé se vám asi vybaví superajťák, jenž prolomil tajný kód či se někomu naboural do účtu, obecně jde ale o zvídavého jedince, který chce dopodrobna vědět, jak daná věc funguje, a hledá její limity, které pak zkouší prolomit či někam posunout. (S. 11)

Rady, tipy a triky nejsou předávány suchopárnou češtinou, nýbrž svěžím a neformálním jazykem. Kniha tedy není vědeckou publikací a dovoluje si citovat i Wikipedii. Na konci knihy je seznam zdrojů i dalších textů, zabývajících se tímto tématem. Publikace také seznamuje s postoji osob, které jsou v lifehackingu zběhlé, a odvolává se na dotazník, který autorce vyplnili dobrovolníci.

Spisovatelka se snaží přimět čtenáře k akci – čtenář je vybízen k sepsání vlastní definice a cíle či k vybrání slov. Člověk, který čte tuto knížku, se má nad textem zamýšlet a hledat pro sebe přínosné informace. Lucie Budíková ostatně poznamenává v úvodu: Samozřejmě se nejedná o univerzální návod na život, ať už lepší, efektivnější, nebo výnosnější. To vše je subjektivní. Berte tedy uvedené „vychytávky“ jako inspiraci a vyberte si to, co vám sedí nejlépe a klidně si vše ještě upravte podle sebe (pak to bude vlastně váš osobní hack našeho hacku). (S. 9–10)

A v jakých tematických kruzích autorky nabízejí tipy a triky? Úvodní stránky jsou věnovány vymezení pojmu lifehacking. Poté následuje kapitola Systém a nástroje, ve které se čtenář dozví několik technik pro organizaci času. Další pasáž knihy pojednává o tom, že příliš všeho není dobré. Pro mě měly největší přínos tipy od papeže Františka a v něm pak konkrétně osmá rada, znějící Pravděpodobně to nepotřebujete!! (Str. 44) Na stránkách knihy dále stojí, jaké životní funkce si můžete nechat změřit a jak vás ovlivňují. Zde je například návod na rychle usnutí (zatím jsem nevyzkoušela, ale chystám se k tomu). Své místo dostalo v knize i téma Informace, ve kterém je mimo jiné popisována moc médií zkreslovat skutečnost. Některé nové zprávy je ale třeba v mozku uložit trvale, rady a tipy pro tento proces naleznete v kapitole Učení. Dvacet stránek je věnováno tématu Cestování a digitální nomádství, zde jsou zejména představeny způsoby, jak přijít k levné letence. Zmíněno je ale i vysoké umění balení zavazadel. Dvě stránky jsou pak věnovány radám z oblasti jídla. Pak už následuje jen Shrnutí závěrem.

Knížka má 112 stránek a je i díky neformálnímu stylu rychle přečtená. Ačkoliv mě všechny kapitoly nezaujaly, autorky pro mě osobně splnily svůj cíl – našla jsem v publikaci inspirující rady. Tak například se budu držet zkrátka při nakupování, díky představeným metodám se snad dokážu rychleji rozhodnout, co je vážně nezbytné si koupit. Knihu můžu vřele doporučit. Tak neváhejte a vydejte se hledat rady, které vám ulehčí život.

Hackněte svůj život. Nejen pomocí technologií
Autor Lucie Budíková, Monika Nevolová
Nakladatelství Grada
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 112
ISBN/EAN 978-80-247-5397-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení