Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Diana Gabaldon – Vážka v jantaru

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Kamenný kruh Craigh na Dun se pro Claire Randall stal osudným. Skrze něj se přenesla o dvě století do minulosti. První díl nás zavedl na drsnou Skotskou vysočinu a sledovali jsme vývoj vztahu mezi zdravotní sestrou Claire a horalem Jamie Fraserem. V pokračování této epické série se ze Skotska přesouváme do Francie plné intrik a politických machinací. Claire a Jamie se společně snaží změnit minulost. Je to však možné? Jde změnit něco, co se již stalo, aniž by to nemělo vliv na budoucnost?

 

vazka-v-jantaruNenechte se zmást začátkem knihy, jelikož první kapitoly nás zavádí do roku 1968. Od návratu Claire do své současnosti uplynulo mnoho let. Claire však nikdy nezapomněla na to, co prožila v 18. století. Po dvaceti letech se vrací na místo, které jí nenávratně změnilo život – do malebného městečka Inverness ve Skotské vysočině. Se svojí dcerou Briannou navštěvuje reverendova syna, Rogera Wakefielda, který vyřizuje pozůstalost po svém zesnulém adoptivním otci. Reverend byl blízkým přítelem Claire a jejího prvního manžela Franka Randalla, když poprvé navštívili Inverness. Claire pověří Rogera soukromým výzkumem. Dá mu seznam obsahující jména Skotů bojujících ve stěžejní bitvě u Cullodenu, Claire pátrá po tom, kolik mužů uvedených na seznamu přežilo. Víme tedy, že se Claire a Jamiemu minulost změnit nepodařilo, ale co se tehdy stalo? Proč byl jejich plán zmařen? Toto odhalení hned na začátku knihy trochu pokazí prvotní nadšení, protože chceme pokračovat tam, kde skončila Cizinka. Příběh je velmi strhující sám o sobě, ale kdyby byla první část knihy umístěna na konec, vyvolávalo by to větší efekt.

Další části, odehrávající se ve Francii, přinášejí mnoho zvratů, odhalení, politiky a především silné pouto lásky. Prostředí francouzského dvora je zajímavé, ale chybělo mi Skotsko, které jsem si v prvním díle oblíbila. Ve Vážce v jantaru je větší důraz kladen na politiku. Sledujeme postup jakobitského povstání, v jehož čele stál Karel Stuart, známý jako Bonnie Prince Charlie.

Postava Claire představuje silnou a velmi inteligentní ženu, jež se nenechá ničím zastrašit. Čelí svým největším hrůzám, je milující manželkou a schopnou lékařkou. Její zvláštní cesty časem ji zocelily a naučily něco o sobě samé. Jde si tvrdě za svým a nenechá se ničím zastavit. Je to velmi sympatická hrdinka, po jejímž boku budete její dobrodružství doslova hltat.

Diana Gabaldon nám opět předvedla, že je velmi nadaná spisovatelka. Svůj román vypilovala do všech detailů a naservírovala nám notnou dávku historie, romantiky a fantasy. Ve Vážce v jantaru se snoubí vícero žánrů, a ačkoli dílo přitahuje převážně dámské osazenstvo, i pánové si zde naleznou své. Veliký příběh o lásce na pozadí historických a politických událostí si získá téměř každého. Navíc je román napsán velmi čtivě a čtenáři nemají problém orientovat se v přívalu informací. Rozhodně se nenechte odradit délkou knihy, je sice obsáhlejší, ale věřte mi, že Claire a Jamieho nebudete chtít hned tak opustit. 

Název: Vážka v jantaru
Autor: Diana Gabaldon
Překlad: Anna Polanská 
Nakladatel: Omega
Edice: Knihy Omega
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Počet stran: 960
Vydání: 2.
ISBN: 978-80-7390-269-8

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení