Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Gwendolyn Womack – Malíř vzpomínek

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Malíř vzpomínek je kniha, o které se moc nemluví a ani v blogerské sféře není nijak propagovaná, což je velká škoda. Protože jde o netypický milostný román, který čtenáře okouzlí. 


knihaBryan Pierce je mimo mnoha jiných talentů vynikající malíř, umí nespočet jazyků, hraje na nepřeberné množství nástrojů a je mistrem v mnoha dalších disciplínách, jako například hraní šachů nebo třeba oprava hodin. Pierce totiž z každé své vidiny či halucinace odchází s novými umy a vědomostmi. Tyto stavy neumí ovládat, přepadají ho zcela nečekaně a na několik hodin ho vyřadí z běžného života. Pomocí svých obrazů se vypořádává se svým darem a zároveň prokletím. Aby lidé nepoznali, co skrývá za tajemství, straní se jich, žije jako poustevník. Než mu do života vstoupí krásná Linz.

V knize se prolínají nejrůznější období, roky, postavy i události. Zavítáme nejen do Ameriky, ale i Ruska, Japonska, Holandska, Egypta, Říma nebo Islandu. Během jednoho příběhu se dozvíme životopisy nejedné osobnosti, budou nám předloženy zajímavosti ze světa a zabrousíme i do medicíny a genetiky. Nejen, že Malíř vzpomínek je čtivým románem, ale zároveň obohatí čtenáře o historická fakta. 

Womacková často přeskakuje mezi minulostí a přítomnosti. Nikdy dopředu nevíme, co nás čeká v další kapitole a kam se podíváme tentokrát. Oživení nacházíme i v úryvcích z deníku. Malíř vzpomínek je pestrou směsicí nejrůznějších příběhů a osudů. Jak to už u románu bývá, nechybí zde ani pravá láska, která se v tomto případě mezi staletími přenáší. Zároveň v knize číhá nebezpečí v podobě odvěkého nepřítele, který hlavnímu hrdinovi nepřetržitě ztrpčuje život.

Dílo je psáno er-formou, vypravěč se střídavě zaměřuje na Bryana a na jeho drahou polovičku Linz, tedy dvě spřízněné duše, které se nacházejí v každé době.  Knihu jsem musela brát s velkým nadhledem, protože autorka má opravdu velkou představivost. Některé scény už byly poněkud přitažené za vlasy a v mnoha z nich hrála obrovskou roli náhoda. Přesto jde o čtivé dílo, které je plné záhad a tajemství, které postupně odkrýváme.

U této knihy musím pochválit i nápaditou obálku, která je podle mého názoru nejzdařilejší obálkou ze všech zahraničních provedení, nejlépe vystihuje knihu. 

Gwendolyn Womacková je americká autorka, která žije s manželem a synem v Los Angeles. Malíř vzpomínek je její prvotina. Dopsala i svůj druhý román, který by měl v Americe vyjít v roce 2017 s názvem The Fortune Teller. Nyní pracuje na nové knize The Kaleidoscope Express.

Ukázka:
„Já vím, že to zní šíleně, ale umím číst, psát a mluvit starořecky, latinsky a hebrejsky. A také trochu koptsky.“ Nikdo z nich to zpočátku nechápal. Diana se nakonec zeptala: „Tvrdíš, že si vzpomínáš na svůj předcházející život?“ Michael zavrtěl hlavou. „To nevím. Ale celá ta zkušenost byla nesmírně intenzivní a emotivní. Dlouhodobá paměť je závislá na přísunu nových proteinů. Těch mám momentálně ohromné množství a moje synapse jiskří jako zběsilé. „Co když ten lék vytvořil nové nervové dráhy a společně s tím oživil i jakési skryté vzpomínky?“ (str. 71-72)

Malíř vzpomínek
Autor Gwendolyn Womack
Překlad Tomáš Havlík
Nakladatelství Motto
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 368
ISBN/EAN 978-80-267-0722-6
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení