Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Cassandra Clareová – Pekelné stroje 3. Mechanická princezna

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Trilogie Pekelné stroje Cassandy Clareové vrcholí. Mortmain se stáhl do ústraní, ale londýnští lovci stínů vědí, že opět zaútočí, a snaží se odhalit jeho plány. Mezitím se Tessa chystá na svatbu se svým milým, ale trápí se. Miluje totiž i jiného muže. Který nápadník si odvede Tessu k oltáři? Jakou roli hraje dívka v Mortmainových plánech a jakou pomstu chystá zloduch pro lovce stínů? Odpovědi na tyto otázky naleznete v knize Mechanická princezna.


Pekelné stroje 3. Mechanická princeznaPříběh je psán er-formou, vypravěč sleduje různé postavy. Čtenář si tak pozná, jak postavy o sobě navzájem smýšlejí a co je na jiných postavách přitahuje. Ostatně málokdo nenajde v institutu svoji spřízněnou duši. Autorka páruje postavy s vysokým nasazením a je s podivem, že na konci knihy zůstane nezadaný podkoní a kuchařka.

Vedlejší dějová linie je popisována prostřednictvím dopisů. Čtenář tedy chápe jednání některých postav dřív než hlavní hrdinové. V těchto pasážích je zakomponovaná i genderová problematika. Lovkyně stínů mohou bojovat a umírat při potyčkách s démony stejně jako muži. Jejich schopnosti ve vedoucích pozicích jsou ale zpochybňovány některými kolegy. A tak rovnost lovců stínů dostává trhliny. Vedle nerovnosti mužů a žen je i mírně tematizovaná sociální rozdílnost mezi služkou a pánem. Tento konflikt je ale vyřešen a společenství lovců stínů tím vyniká nad tradičním anglickým společenským systémem.

Každou kapitolu uvozují citáty z literárních děl, tyto úryvky se tematicky vztahují k obsahu následujících stran. Autorka dále využívá intertextuálních odkazů. Tessa s Willem se baví o dobové literatuře. Knihy jsou pro ně důležité, nalézají v nich inspiraci k jednání a řešení problémů.

Postavy sice hledají poučení v knihách, přesto nejsou uchráněny chybných rozhodnutí. Někteří hrdinové zabijí jednu postavu a pro tento čin se velice trápí. Jiní hrdinové naopak ve jménu záchrany jedince ohrozí společnost, ale výčitkami se netrápí, jednají totiž ve jménu lásky. Postavy někdy jednají nelogicky a hloupě. Vyrazili byste například do boje ve svatebních šatech?

Nejen chování postav vykazuje nelogičnost, i sama struktura díla je nevyvážená. Začátek knihy by se dal považovat za akční, poté je popisovaná citová rozedranost postav a obavy z budoucnosti a zdá se, že se akčnost z knihy vytratila. Opak je ale pravdou, hlavní záporák se zmůže na útok a bitky se vracejí na scénu. Tajemství Tessina původu je odhaleno na 252. Straně, jedna z důležitých záhad trilogie je rychle a bez fanfár odkryta a postavami jednoduše přijata. Také zloduch se dočká potrestání nečekaně brzo (350. strana ukončuje konflikt) a autorka začíná popisovat úděl postav po hlavním konfliktu. Dalo by se říct, že knížka má skoro osmdesátistránkový epilog. Masový útok na lovce stínů působil taktéž nemístně, jako kdyby se autorka zalekla nízké úmrtnosti a pro jistotu naroubovala do příběhu smrt většího množství lovců stínu. Zdá se, že autorce viktoriánské období nesedlo, a tak postavy buď bojují, anebo se souží.

Cassandra Clareová do díla zabudovala odkazy na její šestidílnou sérii Nástroje smrti. První tři díly Nástrojů byly napsány dřív než Pekelné stroje, ačkoliv jsou časově umístěny do dnešní doby. Další díly Nástrojů vycházely téměř souběžně s pekelnou trilogií. A tak se čtenář může dočíst o vzniku rodového znaménka postavy z hexalogie, ale i zbrani, která bude důležitá pro autorčinu další knižní sérii.

V knize se nevyskytuje mnoho akčních scén, lovci stínů proti sobě intrikují a milostné trampoty hlavních postav dostávají víc prostoru. Ať je to, jak je to – jedná se o další knihu o lovcích stínů. Čtenář se dozví, jaký byl vztah mezi Magnusem a Willem, kdo je tajemný bratr Zachariáš a co bylo mezi ním a Tessou. Takže fanoušci Cassandry Clareové a jejích lovců stínů, neváhejte a knihu si kupte.

Název knihy:     Pekelné stroje 3. Mechanická princezna
Autor:     Cassandra Clareová
Překlad:     Lenka Faltejsková
Nakladatelství:     Euromedia
Místo vydání:     Praha
Rok vydání:    2016
Vydání:     1.
Počet stran:     432
ISBN:     978-80-7549-098-8

 

Ediční řada:     Yoli

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení