Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lucy Hollidayová – Noc s Audrey Hepburnovou

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Libby není zrovna dítětem štěstěny. Celý život stojí ve stínu své úspěšnější a krásnější sestry, a přesto ji matka neustále nutí účastnit se konkurzů na filmy, divadelní představení a nekonečné seriály. Jednoho dne ale Libby potká Audrey Hepburnovou a její život dostane nový směr. Noc s Audrey Hepburnovou, první díl plánované trilogie o smolařce Libby, napsala Lucy Hollidayová.


Noc s Audrey HepburnovouLibby Lomaxová se živí jako herečka. Není ani bohatá a rozhodně není slavná, její role většinou patří do kategorie komparzu. Libby dávno ví, že tudy její cesta nevede, její ambiciózní matka má ale jiný názor, a tak dělá vše proto, aby Libby protlačila na další plánovaný konkurz. A jelikož je Libby frustrovaná a nešťastná, často se uchyluje do světa starého dobrého Hollywoodu, který si připomíná pouštěním filmů s Audrey Hepburnovou.

Když se jednoho dne Libby zase nepovede okouzlit filmový svět, ztrapní se před nejžádanějším hercem světa a skoro uhoří ve svém kostýmu, netouží po ničem jiném, než se vrátit do svého bytu velikosti krabičky od sirek, zde přemýšlet nad marností svého počínání. Je ale velice mile překvapená, když na své pohovce najde sedět Audrey Hepburnovou, která nejen že je okouzlující a úžasná jako ve svých filmech, ale navíc je rozhodnutá pomoctLibby změnit její život. Začne s radami ohledně šatníku, pokračuje nákupem vhodných doplňků a nestydí se Libby postrčit, aby se konečně pořádně zamilovala.

Od chvíle, kdy Audrey doslova a do písmene vkročí Libby do života, začne se dívka ptát, co by měla na sobě samé změnit. Krom toho, že si povídá s nedávno zemřelou hvězdou, nemá v současné chvíli žádnou práci a datum platby nájmu se kvapem blíží. Přijde na to, co by měla dělat místo toho, aby se neustále zklamávala na neúspěšných castinzích? A jak dopadne její setkání s „modelkomanem“?

Libby je smolařka každým coulem. Ve chvíli, kdy chce okouzlit jistého muže, zapálí si cigaretou, kterou ani normálně nekouří, svůj kostým a navíc půlku vlasů. Celý život se snaží být něčím, čím ani nechce být, chce jen, aby se zavděčila matce a byla nápomocná úspěšnější sestře. Tak trochu moderní Popelka. Ale neměla by začít myslet i na sebe? Je jí skoro třicet a zatím nic moc závratného nedokázala. Zjevující se Audrey Hepburnová vždy svou chráněnku povzbudí a dodá jí sebevědomí. Takovou hvězdu na gauči by zajisté občas ocenil každý z nás. 

Noc s Audrey Hepburnovou je krásný příběh o hledání sebe sama. Je to zábavné vyprávění a řadí se mezi odpočinkovou literaturu. Filmová ikona Audrey Hepburnová dodává příběhu nádech tajemna a věčná smolařka Libby ukazuje čtenáři, že i přes všechny smolné případy se může stát šťastnou osobou. Libby je totiž jasným důkazem toho, jak se člověk může nechat semlít světem, kde ani perfektní není dost dobré. A jak je těžké se občas vyrovnat s vlastním neúspěchem, který vám často předhazuje někdo blízký.

Kniha byla velice zábavná a často jsem se u některých scén zasmála nahlas. Báječné oddechové čtení, které se skvěle hodí pro dlouhé podzimní večery.

Autor    Lucy Hollidayová
Název knihy: Noc s Audrey Hepburnovou
Překlad Jana Rajnyšová
Nakladatelství    Ikar
Místo vydání    Praha
Rok vydání    2016
Vydání    1.
Počet stran    328
ISBN    978-80-249-3220-0

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení