Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jonathan Stroud

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Od Jonathana Strouda, autora Bartimaeovy trilogie, se na českém trhu objevila nová knižní série Lockwood a spol. Příběh zavádí čtenáře do Anglie, kde někteří zemřelí nenašli klid a po večerech se vrací na svět, aby ohrožovali obyvatelstvo. Lidé ale nejsou bezbranní, některé děti mohou duchy spatřit a bojovat proti nim. A takovými bojovníky jsou i zaměstnanci nezávislé agentury Lockwood a spol. Kniha Šeptající lebka popisuje další případ této agentury.


knihaKniha Šeptající lebka je druhým dílem série Lockwood a spol. Agenti se snaží vypořádat s Problémem (jak je nazývána přítomnost duchů) pomocí svých Talentů, jako jsou například Zrak (agent vidí přízraky) či Sluch (slyší duchy). Pokud dochází k tělesnému kontaktu s duchem, může postižená osoba zemřít. Talent se v průběhu dospívání ztrácí, proto duchům mohou čelit pouze děti. Agentura se stále snaží vydobýt si věhlas mezi zaběhnutými londýnskými agenturami, po zdařile vyřešeném případu (popisovaném v první knížce) dostávají Anthony Lockwood, Lucy Carlyleová a George Cubbins víc zakázek. Tito tři jmenovaní jsou jedinými zaměstnanci nadějné agentury Lockwood a spol., kterou (jak si můžete domyslet) založil právě Lockwood v domě své rodiny. 

Ačkoliv se agentura tří hlavních hrdinů stala známější, stále bojuje o své místo. Při vyklízecích pracích na hřbitově dojde k odkrytí hrobu, ve kterém třímá mrtvola zrcadlo. Pokud do tohoto zrcadla člověk pohlédne, zemře. Artefakt se ale ztratí a do vyšetřování případu je mimo agenturu Lockwood a spol. povolán i tým z věhlasné agentury Fittesové. Začíná souboj s časem. Týmy soutěží o to, kdo první odhalí původ ztraceného zrcadla a jeho umístění a vyřeší tím celý případ. Hledání zrcadla ale není jednoduché a agenti se dostávají do ohrožení života.

S bázní a hanou přiznávám – jsem strašpytel, proto se vyhýbám duchařské tématice. Autorův styl jsem si oblíbila již v Bartimaeově trilogii, a tak jsem po jeho nové knize sáhla i přes svůj odpor k duchům. S radostí musím konstatovat, že se přemáhání vyplatilo. Šeptající lebka mě okouzlila. Peripetie tří hrdinů líčí Lucy v ich-formě, své okolí popisuje kriticky a ona sama a její kolegové Lockwood a George nejsou líčeni jako zářní hrdinové, ale postavy z masa a kostí, které mají své problémy a úchylky. Tak například George by měl víc času věnovat osobní hygieně a Lockwood je okouzlující optimista, který většinou podcení situaci. Lucy popisuje svůj vzhled tuctově a odmítá si přiznat jisté city k Lockwoodovi. O očividnosti její přízně se dočteme z Georgovy narážky. Postavy se mezi sebou špičkují a hádají, dopouštějí se chyb, ale Lockwood se vždy snaží situaci uklidnit. Krátce řečeno – hlavní charaktery jsou sympatické.

Vedle hlavní dějové linie, ve které se pátrá po zrcadle, je i naznačena vedlejší, která se nejspíš stane hlavní v dalších dílech. Konec příběhu je (jako u prvního dílu) předehrou k další knize. Nutno říct, že autor chystá vskutku zajímavé vějičky na čtenáře. 

Poslední stránky knihy jsou věnovány slovníčku, ve kterém jsou informace o jednotlivých typech strašidel, ale i zbraních, které mají k dispozici agenti v boji s Problémem. Stroudův systém duchů a jejich hierarchie jsou propracované. 

Tuto knihu mohu rozhodně doporučit fanouškům fantasy a duchařské tématiky, ačkoliv popisované nadpřirozeno vám nezpůsobí bezesné noci. Kniha je velice čtivá a charaktery hrdinů sympatické. Přes všechny své klady knižní série Lockwood a spol. nezískala mnoho čtenářů a byla proto pozastavena. Nezbývá nic jiného než doufat, že nakladatelství přehodnotí své plány.

Název knihy: Lockwood a spol. Šeptající lebka
Autor: Jonathan Stroud
Překlad: Petra Diestlerová
Nakladatelství: Knižní klub
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2015
Vydání: 1.
Počet stran: 504
ISBN: 978-80-242-4996-4

Soutěže

Aktuality

 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  
 • Nominace na ceny Magnesia Litera za rok 2017

  Blíží se vyhlášení ceny Magnesia Litera za rok 2017. Jistě Vás zajímá, které tituly byly nominovány. V tiskové zprávě byly nominace již zveřejněny. Zde si je můžete spolu s fotografií některých nominovaných autorů prohlédnout.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení